Zdravotní karta na cestu nestačí

aktualizováno 
Jestli nechcete riskovat, že vás dovolená v Chorvatsku namísto 20 000 korun vyjde na 190 000 korun, uzavřete si cestovní pojištění. Nespoléhejte na zdravotní pojištění.
Obyčejná chřipka vás může v cizině stát tisíce

Obyčejná chřipka vás může v cizině stát tisíce | foto: Profimedia.cz

Domníváte se, že na dovolené vystačíte se zdravotním pojištěním a cestovní pojištění je luxus? Pak počítejte s tím, že pokud budete mít zdravotní potíže a půjdete k doktorovi, budete muset namísto pár stovek korun za cestovní pojištění (denní pojistné léčebných výloh začíná na 13 korunách) zaplatit daleko vyšší částky.

S kartou pojištěnce, která má na rubu modrý evropský zdravotní průkaz, sice máte ve státech Evropské unie a několika dalších zemích (například v Chorvatsku, Rumunsku, Černé Hoře nebo Norsku) nárok na stejnou zdravotní péči jako místní obyvatelé, ale ve většině zemí si pacienti na léčbu i léky připlácejí.

To znamená, že spoluúčast uhradíte i vy – a nebude to nízká částka. „Na dovolené v Chorvatsku jsem prodělal mrtvici, týden jsem ležel v nemocnici a léčba stála celkem 130 000 korun. Kdybych neměl cestovní pojištění, které mě vyšlo na 300 korun, musel bych za ošetření zaplatit téměř 40 000 korun,“ vypráví Karel Nový.

V Chorvatsku po vás budou chtít doplatit 30 procent, ale jinde je spoluúčast i vyšší. Například v Dánsku můžete za lékařskou péči doplácet i 60 procent, u ošetření zubů je to 100 procent. O tom, že to risknete, by se dalo uvažovat snad jen na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku, kde je zdravotní péče bez spoluúčasti nebo je velmi levná a většina lékařů je smluvních. Navíc, pokud se trefíte zrovna do ordinace soukromníka, nezaplatíte jen spoluúčast, ale celý účet. S tím pak zajdete do zdravotní pojišťovny, která vám rozdíl proplatí.

Úplnou finanční ránou je speciální doprava domů, kterou zdravotní pojištění na rozdíl od cestovního připojištění nekryje. „Například převoz pacienta linkovým spojem ze Splitu stojí asi 150 000 korun,“ vypočítává Jaroslava Kratochvílová zAXA Assistance. Pokud vsadíte jen na zdravotní pojištění, budete se také muset obejít bez asistenční služby. Představte si například, že jste havarovali na italském venkově, záchranná služba vás odvezla do nemocnice. Lékařům nebudete rozumět, protože nemluvíte ani anglicky, natož italsky, budete v šoku a vystrašení.

Přesně v těchto případech je asistence, která zajistí převoz nemocného, dohlédne na průběh léčby či zprostředkuje překlad nebo konzultaci s českým lékařem, k nezaplacení. Důležité je také, že zajistí převoz nemocného domů. To je užitečné zejména v zemích, kde není dobrá zdravotní péče a převoz může zachránit život.

Platební karta se spoluúčastí
Pokud v peněžence nenosíte zrovna zlatou nebo platinovou kartu, nespoléhejte se ani na pojištění k platební kartě. Zajímejte se, jestli vaše pojištění ke kartě kryje 100 procent nákladů, nebo zda se na nich budete podílet. Spoluúčast je u platebních karet běžná, a pokud byste měli zaplatit 5 procent například z ceny ošetření po srdečním kolapsu v USA (tedy z 600 800 korun), které vyžaduje eBanka, „karetní pojistka“ by vás vyšla pěkně draho. U některých bank si za příplatek můžete zajistit lepší zdravotní pojištění na cesty.

Jak pojištění uzavřít levněji
Cestovní pojištění můžete uzavřít osobně v každé pobočce pojišťovny nebo i telefonicky, ale výhodnější je to přes internet. Pojišťovny nabízejí při on-line sjednání slevy ve výši 10 až 15 procent. Allianz dokonce poskytuje mladým do 26 let při sjednání přes internet nebo telefon do konce prázdnin slevu 50 procent. Podmínkou je cestování po Evropě, maximálně na 90 dnů. Při on-line sjednání smlouva platí až od okamžiku, kdy pojišťovna dostane platbu na účet. Pokud neplatíte kartou, ale převodem, nezapomeňte, že to může trvat dva dny.

Pojištění také výhodněji nakoupíte, když si vyberete pojišťovnu, která spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou nebo u které už nějaké pojištění máte. Například klienti OZP mají u pojišťovny Vitalitas slevu ve výši 25 procent.

 

Kolik může stát pojistná událost

600 800 Kč – Srdeční kolaps v USA
540 000 Kč – Astmatický záchvat v Itálii
320 000 Kč – Zranění při skoku do vody v Chorvatsku
250 000 Kč – Přeprava rodiny po nehodě v Chorvatsku
230 000 Kč – Operace slepého střeva v Řecku
166 500 Kč – Zlomenina končetiny v Chorvatsku
130 000 Kč – Mozková mrtvice v Chorvatsku
112 000 Kč – Virová chřipka ve Francii
32 200 Kč – Zlomenina končetiny na Slovensku
26 500 Kč – Vysoký krevní tlak a alergie na Slovensku

Zdroj: Allianz pojišťovna,
www.fincentrum.cz

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jaké příspěvky lze získat pro děti od zdravotních pojišťoven

Přestoupit od zdravotní pojišťovny k jiné lze od ledna, žádost je však třeba podat do konce září. Pokud o přestupu...

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Zlomil si nohu a chtěl zájezd stornovat. Pojistka mu byla k ničemu

Sjednat si cestovní pojištění je dnes velmi snadné. Dá se pořídit na pár kliknutí třeba i po internetu. Jenže v...

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

Najdete na iDNES.cz