Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyplatí se pojištění pro případ smrti nebo dožití?

Životní pojištění představují skupinu pojistných produktů, u nichž je výplata pojistného plnění vázána na pojistnou událost. Pojištění pro případ smrti nebo dožití se často označuje také jako smíšené nebo kapitálové pojištění a pojistnou událostí je tu předčasné úmrtí pojištěné osoby nebo dožití sjednané doby.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bývá nabízeno ve variantách s odlišnými pojistnými částkami pro každé z pojištěných rizik, takže se můžeme setkat s poměry sjednaných pojistných částek (dožití : smrt) ve výši 0,5 : 1, 1 : 1 (nejčastěji), 1 : 2 a 1 : 3. Tím je klientem defi nováno toto pojištění jako spíše spořicí nebo zajišťující produkt.

Výši pojistné částky lze v době platnosti smlouvy změnit, nelze už změnit poměr obou funkcí sjednaného pojištění. Redukce nebo výplata odbytného je možná zpravidla po 2 letech platnosti smlouvy (je-li již vytvořena rezerva). Minimálním vstupním věkem bývá 15 let a maximálním 60 nebo 65 let. Doba trvání pojištění je zpravidla omezena od 5 let do 70, někdy až do 85 let věku pojištěného. Minimální pojistná částka bývá v rozpětí 10 až 50 tis. Kč, maximální nebývá omezena. I zde platí stejná závislost mezi výší pojistné částky a vstupního věku na jedné straně a způsobu prokázání zdravotního stavu jako u pojištění pro případ smrti.

Garantovaná pojistná částka pro případ dožití se zvyšuje o podíl na dodatečných výnosech z pojistných rezerv. Tento podíl je běžně defi nován jako 85 % z rozdílu mezi garantovaným a skutečně dosaženým výnosem. Toto navýšení se označuje jako podíl na zisku. O zaplacené pojistné lze po splně ní podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů snížit daňový základ. Pro srovnání s předcházejícím typem pojištění si uveďme výši ročního pojistného pro tu samou dvojici při poměru obou rizik 1 : 1. U muže to bude 21 405 Kč a u ženy 20 950 Kč. Rozdíl v sazbách je tu téměř neznatelný. Nesmíme zapomenout, že část pojistného má povahu spoření.

popisekDOVOLENÁ: (NE)POJISTIT SE?
kdy vám pojištění nepomůže


Univerzální pojištění

Modifikovanou verzí smíšeného pojištění je univerzální pojištění, často označované jako variabilní nebo flexibilní. Tento moderní pojistný produkt, který má stanovenou pojistnou částku jen pro případ smrti, umožňuje klientovi v průběhu pojistné doby měnit pružně nejen pojistnou částku, ale i pojistné a tím operativně měnit poměr výnosové a rizikové funkce pojistky nebo pojištění prostě jen přizpůsobovat své fi nanční situaci. Zpravidla je umožněn i výběr části kapitálové hodnoty během trvání pojištění. Z těchto vlastností pak vychází jeho označení jako variabilní nebo flexibilní pojištění.

Při zvyšování pojistné částky dojde k novému zkoumání klientova zdravotního stavu a bude nově stanoveno pojistné, odpovídající jeho aktuálnímu věku. Volbou maximální pojistné částky pro případ smrti při pojistném 12 000 Kč lze u některých těchto produktů díky daňovým úlevám dosáhnout reálně nižší ceny než u pojištění pro případ dožití.

Vzhledem ke skutečnosti, že se smíšená pojištění sjednávají na dlouhou dobu, nabízejí pojišťovny další výhody, jako např. indexaci (dynamizaci, aktualizaci), která má zabránit znehodnocení pojistné částky inflací. Někdy k ní nedochází každoročně, ale teprve při dosažení zvoleného procenta meziročního růstu životních nákladů. Klient má právo indexaci odmítnout, někdy s rizikem, že už ji nebude možné obnovit. Při zvyšování pojistné částky touto metodou se již zdravotní stav klienta nezjišťuje.

Pojišťovny z těchto pojištění často umožňují čerpání úvěru do výše kapitálové hodnoty pojištění, méně často výběr části kapitálové hodnoty, nebo jen podílu na zisku. Ve všech uvedených případech jde vlastně o vyplacení zálohy na pojistné plnění, o kterou se případné plnění za pojistnou událost sníží.

Automatickou, někdy ale volitelnou, výhodou těchto pojistek bývá tzv. zproštění od placení pojistného, jestliže se pojistník v době platnosti smlouvy stal plně invalidním, výjimečně i dlouhodobě pracovně neschopen. Často je smíšené životní pojištění nabízeno ve formě tzv. kombinovaného pojištění. Jednou smlouvou lze zároveň sjednat i některá další pojištění, v tomto kontextu označovaná jako připojištění. Jde tedy o spojení různých druhů pojistných produktů. Nejčastěji se připojuje pojištění úrazové, nemocenské, vážných onemocnění nebo invalidity. Pojišťovny takové kombinované pojištění často nabízejí jako tzv. programy – Budoucnost, Zdraví, Quatro apod. Pojistné za životní pojištění, obsažené v takovém programu, lze při splnění podmínek odečíst od základu daně.

Pojištění pro případ dožití

Pojistnou událostí je dožití sjednané doby. Není to právě nejvyhledávanější produkt, ačkoli právě vyloučení jednoho závažného rizika (smrti) dovoluje větší část pojistného, než je tomu u smíšeného pojištění, zhodnocovat. Další výhodou oproti kapitálovému pojištění je, že u tohoto produktu není vyžadován zdravotní dotazník ani lékařské prohlídky. Parametry bývají jinak obdobné jako u předcházejícího produktu.

Skutečnost, že v případě úmrtí pojištěného nedojde k pojistnému plnění, bývá zmírněna příslibem navrácení pojistného, nebo výplatou kapitálové hodnoty pojištění oprávněné osobě (pokud to není automatickou součástí pojištění, lze sjednat formou připojištění). Pojistné lze při splnění podmínek odečíst od základu daně.

Ukázky z knihy:
Osobní a rodinné finance

1. díl: Bankovní vklad jako spořící produkt
2. díl: Vyplatí se životní pojištění 
3. díl: Stavební spoření: ano, či ne
4. díl: Hypotéka: Pro a proti
5. díl: Jak stát podporuje hypotéky?  
6. díl: Úvěry ze stavebního spoření: jak na to?
7. díl: (Ne)výhody stavebního spoření
8. díl: Americká hypotéka: pro a proti
9. díl: Spotřebitelské úvěry: bankovní, či nebankovní?  
10. díl: Která rizika lze pojistit?


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Finanční matematika pro každého 

Reklama

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...