Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí

aktualizováno 
Během parkování bylo vaše auto poškozeno. V lepším případě znáte viníka, v horším se k nehodě nikdo nehlásí. Jaké bude vypořádání s pojišťovnou? K čemu je vám protokol o nehodě?
Nejen na silnici se vám může stát nehoda

Nejen na silnici se vám může stát nehoda | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

Parkoval jsem na hlídaném podzemním parkovišť. Při návratu k vozu jsem zjistil, že mi neznámý řidič poškodil pravé přední dveře. Bude mi škoda uhrazena z povinného ručení?

Zákonem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla byla zřízena Česká kancelář pojistitelů, jejímiž členy jsou všechny pojišťovny, kterým bylo uděleno povolení k provozování pojištění odpovědnosti. Z jejich příspěvků jsou hrazeny náklady na provozování kanceláře, ale zejména je z nich tvořen garanční fond.

Z tohoto fondu pak Kancelář poskytuje poškozenému plnění za škodu způsobenou provozem vozidla, za kterou odpovídá zjištěná osoba bez pojištění odpovědnosti, dále za škodu na zdraví nebo usmrcením způsobenou provozem nezjištěného vozidla, za kterou odpovídá nezjištěná osoba, za škodu způsobenou provozem cizozemského vozidla s hraničním pojištěním a škodu způsobenou provozem cizozemského vozidla s tzv. zelenou kartou. Kancelář hradí rovněž škody způsobené provozem vozidla, za které odpovídá pojištěný, který měl smlouvu uzavřenou s pojišťovnou, která z důvodu úpadku nemůže uhradit tuto škodu.

Jak z uvedeného vyplývá, zákon pamatuje i na případy, kdy je škoda způsobena nezjištěným vozidlem, to znamená, že za škodu odpovídá nezjištěná osoba. Z garančního fondu České kanceláře pojistitelů jsou však v tomto případě hrazeny pouze škody na zdraví nebo usmrcením. V uvedeném případě tedy škoda nemůže být hrazena z pojištění odpovědnosti, protože se jedná pouze o věcnou škodu.

Je zde však objektivní odpovědnost za škodu způsobenou nebo vzniklou jiné osobě v přímé souvislosti s činností, kterou má provozovatel nebo majitel podzemního parkoviště. Pokud bude mít uzavřenou pojistnou smlouvu na pojištění odpovědnosti za škody, byla by vám škoda prokazatelně vzniklá na hlídaném parkovišti hrazena z tohoto pojištění. V každém případě byste měl uplatnit požadavek na náhradu škody u provozovatele podzemního parkoviště. Zjištěnou škodu je ale nutné nahlásit obsluze ještě před výjezdem z místa stání v parkovišti a vyplnit oznámení o škodě vzniklé na parkovišti pro pojišťovnu. Je rovněž nutné požádat Policii ČR o sepsání protokolu o dopravní nehodě.

S nárokem je nutné se obrátit na pojišťovnu. Samozřejmostí je i prohlídka vozidla pracovníkem pojišťovny.

Pokud není provozovatel pojištěn, musíte uplatnit nárok na úhradu vzniklé škody z titulu jeho objektivní odpovědnosti např. soudní cestou.

Parkuji na parkovišti na sídlišti před naším panelovým domem. Bude mi z povinného ručení uhrazena škoda způsobená vozidlem, které při vyjíždění z parkoviště poškodilo můj automobil?

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě, pokud ke škodné události, ze které tato škoda vznikla a za kterou pojištěný odpovídá, došlo v době trvání pojištění odpovědnosti. Z tohoto důvodu za určitých předpokladů by vám škoda z povinného ručení mohla být uhrazena.

Je však třeba rozlišovat, zda jako poškozený znáte registrační značku (státní poznávací značku) vozidla viníka, nebo škodu způsobilo neznámé vozidlo. Škodnou událost má povinnost oznámit pojištěný, případně ji může oznámit přímo poškozený. Pokud je známa registrační značka vozidla škůdce, bude škoda hrazena z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) tou pojišťovnou, u které je viník pojištěn. Může se však stát, že viník nebude souhlasit s tím, že škodu zavinil, protože nebude chtít ztratit bonus.

V tom případě bude záležet na tom, jak určí zavinění policie. Podle nového zákona o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb.) je povinností účastníka nehody neprodleně ohlásit dopravní nehodu policii ČR, pokud při ní dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo na jiných věcech částku 20 000 Kč.

V případě nezjištěného vozidla je situace složitější. Podle § 9 zákona mám poškozený právo uplatnit svůj nárok na plnění u příslušného pojistitele nebo u České kanceláře pojistitelů, jedná-li se o nárok na plnění z garančního fondu. Již bylo uvedeno, že z garančního fondu jsou v případě nezjištěné osoby a škody způsobené provozem nezjištěného vozidla hrazeny pouze škody týkající se zdraví či života. V případě nezjištěného vozidla tedy věcnou škodu nehradí ani pojišťovna, ani Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu.

Podmínkou úhrady škody je tedy zjištění vozidla a nahlášení škody policii ČR v případě, že škoda zjevně přesahuje 20 000 Kč nebo písemné prohlášení škůdce prokazující jeho zavinění v případě škod menších než 20 000 Kč. V případě neshody účastníků nehody ohledně zavinění je třeba nahlášení nehody policii i u škod menších než uvedená částka.

Pokud nehodu nahlásíte policii sám, může policie vlastním šetřením viníka nehody zjistit.

PLNĚNÍ VÍCE POJIŠŤOVEN

Při předjíždění jiného vozidla došlo k nehodě, protože řidič, kterého jsem předjížděl, odbočil bez ukázání změny směru doleva. Každý z nás, účastníků nehody, je pojištěn u jiné pojišťovny. Jak bude postupovat pojišťovna při úhradě škody z pojištění odpovědnosti?

Nejprve je nutné posoudit, kdo byl viníkem dopravní nehody, tedy škůdcem a kdo byl poškozeným. Pravděpodobně jste však zároveň jak viníkem, tak poškozeným, a totéž platí i pro druhého účastníka nehody. V protokolu o dopravní nehodě by tedy měla rozhodnout Policie ČR o vině účastníků nebo poměru zavinění.

Odpovědnost se posuzuje podle příslušných ustanovení občanského zákoníku (§ 431). To znamená, že střetnou-li se provozy dvou nebo více provozovatelů a jde-li o vypořádání mezi nimi, odpovídají podle své účastni na způsobení vzniklé škody.

Pojistitelé hradí za provozovatele, kteří odpovídají za způsobenou škodu společně, a to tak, že podle míry zavinění jednotlivých svých klientů uhradí svůj podíl na náhradě škody. Při stanovení podílu se vychází z dostupných informací (protokol o nehodě, výpověď účastníků nehody, znalecký posudek, vlastní šetření pojišťovny atd.).

Složitější situace je v případě, když poškozený je současně viníkem dopravní nehody. Je-li jeho zavinění nehody stoprocentní, nemůže mu být plnění poskytnuto.

Jak již bylo uvedeno, vychází se zpravidla z protokolu o dopravní nehodě. Od Policie České republiky, kde je popsáno zavinění jednotlivých účastníků. Podle poměru zavinění bude stanoven poměr, jakým bude snižováno pojistné plnění pro jednotlivé poškozené a současně viníky. Každá pojišťovna by tedy měla hradit za svého klienta poškozenému způsobenou škodu.


Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:
  • Nejčtenější

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Ministerstvo si prokleplo finanční gramotnost Čechů. Zjištění jsou i překvapivá

Exkluzivně Češi začínají myslet do budoucna a stále víc lidí začíná spořit, většinou ale konzervativně. Sestavování domácího...

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely...

Nezapomeňte na daň z příjmu. Opozdit se s odloženou platbou vyjde draho

Letos se mohou poplatníci daně z příjmů opozdit s podáním přiznání i platbou daně až o tři měsíce, tedy do 1. července...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Měl životní pojistku. Když zemřel, manželka žasla, kdo dostal peníze

Životní pojistka je pro řadu lidí určitě dobrá volba. Peníze, které pojišťovna v případě vážné nemoci či těžkého úrazu...

Pojištění na hory? Rozhodně ano! Pár korun za den vám může ušetřit miliony

Uzavření pojistky se vyplatí i pro pobyt v tuzemských horách. Už kvůli škodě, kterou můžete způsobit někomu jinému....

Pojišťovny reagují na situaci. Většina vyplatí pojistku i kvůli covid-19

Lidem, kteří onemocní nemocí covid-19 a mají sjednáno životní pojištění, většina českých pojišťoven vyplatí pojistné...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Najdete na iDNES.cz