Povinné ručení – co když přestanu být vlastníkem auta?

aktualizováno 
V případě, že prodáte auto a už si jiné nechcete pořizovat, přestanete tedy být vlastníkem auta, nesmíte zapomenout tuto skutečnost oznámit pojišťovně.
Podle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla má pojistník za povinnost oznámit pojišťovně některé skutečnosti, které jsou přesně specifikovány v zákoně. Je to třeba změna vlastníka vozidla, dále pokud přestane vozidlo jako vozidlo fyzicky existovat, stejně tak i vyřazení tuzemského vozidla z evidence vozidel a rovněž odcizení vozidla. Pokud dojde ke změně vlastníka, tak pojištění zaniká dnem, kdy pojistník (pojištěný) oznámil pojišťovně změnu vlastníka vozidla. Při tomto oznámení je majitel vozidla jako pojistník povinen bez zbytečného odkladu odevzdat pojišťovně doklad o pojištění a zelenou kartu, pokud byla vydána. Pojišťovna jako pojistitel je povinna vlastníkovi vozidla na základě jeho žádosti vydat ve lhůtě patnácti dnů potvrzení o době trvání pojištění odpovědnosti a škodném průběhu zaniklého pojištění.
Zaniklo-li pojištění na základě některého z výše uvedených důvodů před uplynutím doby, za kterou bylo pojistné zaplaceno, má pojišťovna právo na pojistné do konce kalendářního měsíce, ve kterém pojištění zaniklo. V praxi to znamená, že pokud prodáte vozidlo jinému majiteli například začátkem října, má pojišťovna právo na pojistné ještě za celý říjen. Zbývající část pojistného je pojišťovna povinna vrátit. Tuto povinnost však má pouze v případě, že v době do zániku pojištění nenastala pojistná událost, ze které má pojišťovna povinnost plnit.
V případě, že pojistník neoznámí změnu uvedených skutečností, nesplní zákonné povinnosti vůči pojistiteli a neodevzdá doklad o pojištění a zelenou kartu, je pojistitel zproštěn povinnosti vracet pojistné. V tomto případě rovněž nemusí pojistitel vydat potvrzení o pojištění.
Pokud tedy pojistník pojišťovně nesdělí, že přestal být vlastníkem vozidla a měl uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, pojišťovna mu zašle upomínku na zaplacení pojistného i na další pojistné období. Pojistitel se bude totiž domnívat, že je stále pojistníkem – klientem pojišťovny, protože se o uvedených skutečnostech nedozvěděl.

Tento text vypracovala ČS-Živnostenská pojišťovna

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz