Pojišťovny si chtějí vyměňovat citlivá data o klientech

  0:01aktualizováno  0:01
Pojišťovny se chystají vyžadovat po klientech souhlas, aby mohly citlivé informace, které o nich shromažďují, poskytovat i jiným firmám.
Pojišťovny se chystají vyžadovat po klientech souhlas, aby mohly citlivé informace, které o nich shromažďují, poskytovat i jiným firmám. Česká asociace pojišťoven svým členům doporučila zapracovat do smluv, že klient souhlasí s poskytnutím údajů jiným pojišťovnám, bankám a firmám z oblasti peněžních služeb. Pojišťovny si mohou dosud vyměňovat bez souhlasu klienta pouze informace o pojistných podvodech a neplatičích. Navržená formule prakticky umožňuje výměnu jakýchkoliv informací.

Generální tajemník asociace pojišťoven Jaroslav Mesršmíd uvedl, že doporučení je určitou "kuchařkou" pro to, aby pojišťovny vyhověly zákonu o ochraně osobních údajů.
Připustil, že se uvažuje například o způsobu, jak by si pojišťovny informace centrálně vyměňovaly. "Žádné rozhodnutí však nepadlo," dodal. Bez souhlasu klientů pojišťovny mnoho nezmohou. "Je vždy na zvážení klienta, zda souhlas udělí. Není možné ho na něm vynucovat," uvedla mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. "Souhlas je třeba jen v některých případech, například pro přenos údajů do zahraničí nebo pro poskytování údajů do subjektu, jehož prostřednictvím by si pojišťovny informace vyměňovaly," uvedl generální tajemník České asociace pojišťoven Jaroslav Mesršmíd.

Pojišťovny, stejně jako banky, uvažují o vytvoření určitého centrálního "informačního registru". Vzájemné poskytování informací by jim umožnilo snížit riziko, že klient nebude schopen smlouvu plnit, nebo že některé důležité informace pojišťovně zatají.
Banky ovšem k této činnosti, narozdíl od pojišťoven, souhlas klientů nepotřebují.

Zatímco banky si mohou informace o dlužnících vyměňovat pouze mezi sebou, z doporučení asociace vyplývá, že pojišťovny chtějí mít souhlas s uvolněním informací i pro jiné společnosti.
"Asociace doporučila zapracovat do smluv ustanovení, že informace o klientovi mohou být předávány bankám i jiným institucím," potvrdila Květa Voglová z pojišťovny Allianz.
Pojišťovny si touto cestou chtějí vytvořit možnost, aby v budoucnu výměnou za své informace získaly přístup do dlužnické databáze bank a jiných firem. Ani případný souhlas klientů však podle zákona nezbavuje pojišťovny povinnosti data chránit. Správce dat, v tomto případě pojišťovny, musí informace chránit před zneužitím a klient musí být jasně informován, za jakým účelem pojišťovna informace sbírá.

Požadování souhlasu odpovídá zákonu o ochraně osobních údajů. Klient by nicméně měl mít možnost souhlas s uvolněním informací odmítnout, aniž by ztratil možnost uzavřít s pojišťovnou požadovanou smlouvu.

Viz také Jak si v pololetí vedly největší pojištovny

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Kurzy.cz Česká pošta chce šetřit, a proto chystá velké změny v doručování zásilek. Adresátům se ale její návrhy nejspíš moc líbi...

Najdete na iDNES.cz