Když někoho v Česku zraníte na horách, zahojí to pojistka na „blbost“

aktualizováno 
Kdo vyráží lyžovat do ciziny, bere cestovní pojištění jako samozřejmost. Jenže stejná rizika číhají na lyžaře i na českých horách. A o tom, že bychom se měli postarat o pojištění v tuzemsku, se zas tak moc neví.
Díky připojištění úrazu v cestovním pojištění pak může pojišťovna pomoci s řešením komplikované životní situace, jakou trvalé následky úrazu bezesporu jsou. Ilustrační snímek

Díky připojištění úrazu v cestovním pojištění pak může pojišťovna pomoci s řešením komplikované životní situace, jakou trvalé následky úrazu bezesporu jsou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Lyžaři nejvíc podceňují riziko pojištění odpovědnosti. Na svahu se pohybuje velké množství lidí, nehoda přijde rychle. Možnost, že vážně zraníte někoho jiného, není zase tak malá. Sraženému lyžaři způsobíte škodu na zdraví, a on vás může zažalovat třeba za ztrátu na výdělku a trvalé škody na zdraví. Zabránit tomu můžete sjednáním pojištění s adekvátním rozsahem krytých rizik," říká Jan Marek z České pojišťovny.

Škody nejsou tak malé, aby nezasáhly do rodinného rozpočtu

I když jsou výsledné škody nižší než v zahraničí, stejně můžou s vašimi úsporami pěkně zacvičit. "Kolegyně z likvidace řešila letos pojistnou událost, kdy v Krkonoších najel jeden lyžař do jiného zezadu, zlomil mu ruku a způsobil pohmožděniny. Celkem to bylo za 25 tisíc korun," uvádí Dagmar Koutská z Allianz pojišťovny a dodává, že pokud by nějaká vážná tuzemská škoda na lyžích nastala, může být podobně vysoká, jako kdyby byla v zahraničí - i naše zdravotní pojišťovny již začínají regresovat náklady na léčení zraněných.

Další příklad je z Kooperativy, kde nejčastěji vyřizují pojistné události z pojištění odpovědnosti. "Jsou to jak škody v ubytovacích zařízeních, například rozsedlá postel, nebo na sjezdovkách, kdy jsme řešili případ českého lyžaře, který srazil polskou lyžařku. Hradili jsme jí bolestné, ušlý zisk a poškozený oděv v celkové výši sto tisíc korun," uvádí mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Pro cestu na hory zkontrolujte limity

Samotné pojištění odpovědnosti nelze sjednat jen na pár dní, nejčastěji ho pojišťovny nabízejí k pojištění domácnosti či nemovitosti, nebo k platební kartě a platí se ročně.

Pojistěte se na cesty online

Cestujte bezpečně, pojistky začínají již na pár korunách za den. Přehledné srovnání cestovního pojištění najdete na FINmarket.cz.

Pokud takové máte a chystáte se na hory, pohlídejte si limity plnění. Pro škody na zdraví odborníci doporučují zvolit limit alespoň dva miliony korun. A také si zkontrolujte, jestli se pojištění vztahuje na rodinné příslušníky, i to, jestli nejsou v tomto případě zimní sporty ve výluce. Například Česká pojišťovna nabízí roční pojištění odpovědnosti pro čtyřčlennou rodinu za 410 korun na rok s maximálním limitem plnění 3,5 milionu korun. "Stačí, když je pojištěn pouze jeden z rodičů. Pojistka se totiž vztahuje na partnera i děti," doplňuje Jan Marek.

Třeba u Kooperativy zaplatíte ročně 450 korun s limitem plnění dva miliony, u Allianz stojí stejný limit 810 korun. Generali nabízí odpovědnostní pojistku s pojištěním domácnosti, která se vztahuje na všechny členy rodiny za 280 korun na rok s limitem jeden milion korun.

Úraz i odpovědnost dohromady za pár korun

Vysoká rychlost jízdy na lyžích či snowboardu způsobuje nejvážnější úrazy. Samotnou léčbu platit nebudete (uhradí ji zdravotní pojišťovna), ale pro trvalé následky úrazu, smrt či tělesné poškození je dobré se připojistit. Kdo nemá úrazovou pojistku samostatnou či jako součást životního pojištění, může si na tuzemské lyžování sjednat připojištění. 

Nepřehlédněte

"Díky připojištění úrazu v cestovním pojištění pak může pojišťovna pomoci s řešením komplikované životní situace, jakou trvalé následky úrazu bezesporu jsou. Podle výše pojistky či vážnosti úrazu tak může být finanční odškodné i půl milionu korun" uvádí Jiří Cívka z pojišťovny Generali.

Většina pojišťoven nabízí různé varianty tuzemského cestovního pojištění. Například Generali má dva balíčky, Standard a Exklusiv, v dražší verzi je pojištěný úraz, zavazadla i odpovědnost za škodu a pojistné stojí dospělého 11 korun na den. Česká pojišťovna nabízí balíček Tuzemsko, kde má čtyřčlenná rodina za 150 korun pojištěn úraz, zavazadla a storno cesty.

U Allianz je denní sazba za pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti za škodu 120 korun za první tři dny, od čtvrtého dne pak zaplatí dospělý 16 korun na den a třeba u Kooperativy vás bude stát 20 či 30 korun na den podle výše limitů pojištění úrazu, zavazadel, odpovědnosti a nevyužití cestovní služby. Slevy mají standardně děti a celé rodiny.

Pozor na alkohol, patří mezi výluky

Ačkoliv například v rakouských Alpách není neobvyklé, když lyžaři dostanou "dýchnout" a následně jsou vykázáni ze sjezdovky, na českých horách konzumace alkoholu protizákonná není. Policie ani jiná organizace u nás zimní sportovce nekontrolují, čeští vlekaři se však řídí pravidlem: "Kdo je podnapilý, nesmí na vlek."

Alkohol na zahřátí nechte raději doma. Když se něco stane a pojišťovna při likvidaci pojistné události zjistí, že jste byli pod vlivem, škodu budete muset zaplatit z části či celou sami.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Ilustrační snímek

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Kurzy.cz Indonéské úřady signalizují, že problémová letadla typu Boeing 737 MAX zřejmě uzemní po celý letošní rok a že nejdříve ...

Najdete na iDNES.cz