Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Jste viníkem dopravní nehody?

aktualizováno 
Dostali jste se do pozice viníka dopravní nehody? Pojišťovna má právo po vás vymáhat finanční náhradu za to, co vyplatila, pouze v některých případech. Ve kterých případech požaduje pojišťovna po škůdci účast na náhradě škody?

Současná právní úprava zejména podle § 827 občanského zákoníku dává pojistiteli právo za určitých okolností v zákonem vymezených případech na náhradu některých částek, které vyplatil jako pojistné plnění. Podmínkou přechodu práva na náhradu škody je odpovědnost za škodu jiného. Další podmínkou je, že pojistitel plnění skutečně vyplatil. Právo přechází z pojištěného na pojistitele okamžikem výplaty poskytnutého plnění.

Právo pojišťovny na náhradu

Ve kterých případech požaduje pojišťovna po škůdci účast na náhradě škody?

Je třeba rozlišit právo na náhradu škody uplatněné po škůdci, který není pojištěný u pojišťovny uplatňující postih, od případu škůdce, který je zároveň pojištěný u pojišťovny, která za něj vyplatila pojistné plnění jako náhradu škody poškozenému.
Právo požadovat náhradu škody po škůdci má pojistitel obecně podle § 827, kde je stanoveno, že pokud pojistitel nahradil za pojištěného škodu, přechází na něj právo pojištěného na náhradu škody nebo jiné obdobné právo, které mu v souvislosti s jeho odpovědností za škodu vzniklo proti jinému.

Podmínkou přechodu práva na náhradu škody je odpovědnost za škodu jiného a vyplacené pojistné plnění. Toto právo přechází z pojištěného na pojistitele okamžikem výplaty poskytnutého plnění

Má pojišťovna právo po mně vymáhat finanční náhradu za to co vyplatila, když způsobím dopravní nehodu?

Kdo vám nahradí škodu při dopravní nehodě. Jak získat při náhradě škody co nejvíce? Více ZDE.

Obecně lze říci, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla podle z.č. 168/1999 Sb. slouží za prvé k ochraně a zabezpečení oprávněných nároků každého občana, který v důsledku provozu vozidla utrpěl škodu ať už na majetku nebo na zdraví a za druhé přispívá k pocitu jistoty vlastníka, provozovatele či řidiče každého vozidla před případným vznesením nároku ze strany poškozeného. Proto je také povinnost uzavřít pojistnou smlouvu dána zákonem. Pojistitel tedy hradí za pojištěného náhradu jím způsobené škody.

Toto právo má pojistitel podle § 10 zákona zejména v případě , pokud prokáže, že pojištěný způsobil škodu úmyslně nebo porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích a toto porušení bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody , za kterou pojištěný odpovídá. Dále pak tehdy způsobil-li pojištěný škodu provozem vozidla, které použil neoprávněně nebo bez zřetele hodného důvodu nesplnil povinnost ohlásit dopravní nehodu, která je škodnou událostí a v důsledku toho byla ztížena možnost řádného šetření pojistitele.

Dále má pak pojistitel proti pojistníkovi právo na úhradu částky, kterou vyplatil z důvodu škody způsobené provozem vozidla, jestliže její příčinou byla skutečnost, kterou nemohl pojistitel zjistit při sjednávání pojištění a která byla pro uzavření pojistné smlouvy podstatná.Součet požadovaných náhrad nesmí být vyšší než plnění vyplacené pojistitelem v důsledku škodné události, se kterou toto právo souvisí.

Porušení povinností při provozu vozidla

Porušením základních povinností při provozu vozidla na pozemních komunikacích je:

provozování vozidla, které svojí konstrukcí a technickým stavem neodpovídá požadavkům bezpečnosti silničního provozu, obsluhujících osob, přepravovaných osob a věcí,

provozování vozidla, jehož technická způsobilost k provozu vozidla nebyla schválena,

řízení vozidla osobou, která není držitelem řidičského oprávnění s výjimkou řízení vozidla osobou, která se učí vozidlo řídit nebo skládá zkoušku z řízení vozidla, a to vždy pouze pod dohledem oprávněného učitele nebo řidiče cvičitele individuálního výcviku,

řízení vozidla osobou, které byl uložen zákaz činnosti řídit vozidlo, v době tohoto zákazu,

řízení vozidla osobou, která při řízení vozidla byla pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léku označeného zákazem řídit motorové vozidlo,

předání řízení vozidla osobě uvedené v písmenu c), d) nebo e)

Alkohol za volantem

Může pojišťovna požadovat po viníkovi dopravní nehody náhradu za vyplacenou náhradu škody poškozenému, pokud byl například pod vlivem alkoholu nebo pod vlivem drog?

Fyzické a právnické osoby, které provozují dopravu, odpovídají za škodu vyvolanou zvláštní povahou provozu vozidla. Odpovědnost provozovatele vozidla vzniká bez ohledu na zavinění, jde tedy o objektivní odpovědnost.

Současná právní úprava zejména podle §827 občanského zákoníku dává pojistiteli právo za určitých okolností na náhradu některých částek , které vyplatil jako pojistné plnění. Podmínkou přechodu práva na náhradu škody je odpovědnost za škodu jiného a vyplacené pojistné plnění. Další podmínkou je, že pojistitel plnění skutečně vyplatil a toto právo přechází z pojištěného na pojistitele okamžikem výplaty poskytnutého plnění.

Na co má nárok poškozený při povinném ručení. Někdo do vás naboural? Na co máte právo?
Více ZDE.

Pojistitel má proti pojištěnému podle § 10 zákona právo na náhradu toho, co za něho plnil v zákonem vymezených případech. Toto právo má zejména, jestliže prokáže, že pojištěný způsobil škodu úmyslně nebo porušil základní povinnost týkající se provozu na pozemních komunikacích a toto porušení bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody, za kterou pojištěný odpovídá, dále způsobil-li škodu provozem vozidla, které použil neoprávněně nebo bez zřetele hodného důvodu nesplnil povinnost ohlásit dopravní nehodu (§ 38 odst. 3 písm. a) vyhlášky č. 99/1989 Sb.), která je škodnou událostí a v důsledku toho byla ztížena možnost řádného šetření pojistitele. V případě dopravní nehody je tedy řidič především povinen, dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo při hmotné škodě na některém ze zúčastněných vozidel větší než 20.000 Kč, nehodu ohlásit Policii ČR.

SPOČÍTEJTE SI:
Jak drahý je vlastně leasing?
Porušením základních povinností je mimo jiné řízení vozidla osobou s uloženým zákazem činnosti řídit vozidlo, řízení vozidla osobou pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo zakázaných léků . Stejně tak i v případech, kdy pojištěný předá vozidlo k provozu na pozemních komunikacích těmto osobám.

Pokud například řidič způsobil škodu úmyslně, má právo pojistitel vyžadovat po škůdci celou vyplacenou částku, tedy 100 %. Pokud škodu způsobil řidič pod vlivem alkoholu, např. v opilosti nezvládl řízení a způsobil škodu, bude pojišťovna uplatňovat regres minimálně ve výši 50 % vyplaceného plnění a to až třeba v plném rozsahu. Regres na škůdci v případě nehody se neuplatní, pokud uvedená porušení základních povinností nebyla v příčinné souvislosti se vznikem škody.


Úryvek je z knihy "Povinné ručení" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Obchodní zákoník - s úvodním komentářem k 1.4.2003
Mateřská a rodičovská dovolená - 2. vydání
Financování vlastního bydlení - 3. rozšířené vydání

 

Autor:

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Přišli, viděli, zůstali. Co táhne cizince do Česka, aby se tu usadili

Prahu, ale i jiná města začali obývat cizinci, kteří do České republiky původně přijeli na pár let za prací. Země se...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

U pojištění stavby a domácnosti je klíčová suma, na kterou je pojistíte

Sjednat si pojištění nemovitosti a domácnosti, to je přece otázka chvíle, řeknete si možná. Ano, vyplnění formuláře je...

Pojistit celou rodinu v jedné smlouvě je možné. Má to však i rizika

Pojišťovny často nabízejí balíčky životního pojištění pro celou rodinu a v některých případech dokonce i pro ty, kdo...

Aktualizovat pojistku na byt či dům by měl každý, kdo to ještě neudělal

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rostou. Odborníci proto doporučují aktualizovat pojistné smlouvy. A to tak, aby výše...

Najdete na iDNES.cz