Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dlužníkem nebo družstevníkem?

  0:03
Chce-li někdo získat prostředky na financování vlastního bydlení, tak zpravidla zamíří do hypoteční banky nebo stavební spořitelny. Alternativou může být družstevní splátkové financování. Jaké výhody přinese hypotéka a jaké družstevní financování?
Chce-li někdo získat prostředky na financování vlastního bydlení, tak zpravidla zamíří do hypoteční banky nebo stavební spořitelny. Alternativou tohoto řekněme obvyklého způsobu pořízení bydlení může být družstevní splátkové financování.

Jaké jsou tedy základní odlišnosti mezi družstevním splátkovým financováním a klasickým vztahem mezi hypoteční bankou a dlužníkem? Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma formami financování tkví v osobě vlastníka pořizované nemovitosti. V případě smluvního vztahu mezi hypoteční bankou a dlužníkem se investor stává okamžitě vlastníkem nemovitosti, zatímco v případě družstevního splátkového financování nikoliv. I v případě družstevního financování hraje klíčovou roli hypoteční banka v osobě věřitele. Ta ovšem v tomto případě neuzavírá smluvní vztah s občanem pořizujícím si vlastní bydlení, nýbrž s družstvem.

Občan pořizující si bydlení se pro vstup do tohoto systému musí stát členem družstva. To samozřejmě musí hypoteční úvěr splácet, což se děje právě díky pravidelným platbám nájemného družstvu. To použije nájemné z velké části na úhradu pravidelných splátek hypotečního úvěru a zbytek na úhradu režijních nákladů apod. Z pohledu družstevníka se tedy jedná ve zjednodušené formě o podobný vztah jako u finančního leasingu na straně nájemce. Ten také hradí leasingové společnosti po stanovenou dobu nájemné s tím, že po uhrazení poslední splátky se stane vlastníkem předmětu leasingu. Tak tomu je v podstatě i v případě družstevníka, který se stává vlastníkem nemovitosti až po uhrazení poslední splátky družstvu. Až do tohoto okamžiku je vlastníkem nemovitosti družstvo. Velmi jednoduchý a přehledný model, co říkáte.

Družstevníkem rychleji než dlužníkem

Není třeba zdůrazňovat, jak nepříjemný a zdlouhavý je proces vedoucí k získání bankovních úvěrů. Hypotéka samozřejmě není výjimkou a každý z nás se musí smířit s tím, že bude muset hypoteční bance odhalit část svého soukromí. Navíc ne každý zájemce o bydlení může vykázat dostatečné příjmy ať už ze závislé činnosti nebo z podnikání. V tomto kritériu jsou hypoteční banky velmi důsledné a osoba, která nemá pravidelné příjmy výrazně převyšující předpokládanou anuitu úvěru zvýšenou o nutné životní náklady, hypotéku nezíská. Právě pro takové zájemce o bydlení je družstevní forma bydlení jako stvořená, neboť při vstupu do družstva není bonita družstevníka nijak testována. Z toho důvodu je mnohem rychlejší získat bydlení touto formou než prostřednictvím hypotéky. Kromě toho odpadají problémy se zajišťováním hypotéky či dalšími zajišťovacími prostředky. Hypoteční banka navíc může po dlužníkovi vyžadovat uzavření životního pojištění apod.

Na státní podporu družstevník nedosáhne

Zřetelnou nevýhodou družstevní formy financování je fakt, že družstevník nemá nárok na státní podporu. Splátková forma totiž nenaplňuje podmínky poskytnutí státní podpory, neboť hypoteční úvěr si bere družstvo a nikoli občan, který fakticky hradí pouze nájemné. To je z pohledu ryze finančního srovnání poměrně nepříjemné a jeden ze zásadních důvodů, proč je tato forma financování nákladnější než obvyklý smluvní vztah mezi hypoteční bankou a občanem.

Vstup do družstva vyžaduje vstupní kapitál. Obvykle musí družstevník při vstupu zaplatit družstvu 40 procent z ceny nemovitosti. Zbývající část bude hrazena po stanovenou dobu (zpravidla 20 let) v pravidelném nájemném. Zmiňovaných 40 procent je samozřejmě více než u hypoték. Tam musí klient disponovat alespoň 30 procenty z ceny nemovitosti, přičemž zbývajících 70 procent činí úvěr. To platí v případě hypotečních bank, které poskytují úvěry z prostředků získaných emisí hypotečních zástavních listů. Pokud hypoteční banka HZL neemitovala, pak může poskytovat úvěry i na vyšší hodnotu v poměru k ceně zajišťované nemovitosti. Z tohoto pohledu tedy hypotéky vyžadují nižší vstupní kapitál. Shrňme tedy výhody a nevýhody družstevní formy v porovnání s hypotékou.

Družstevní formaHypotéka
Rychlost vyřízení okamžitědelší proces
Bonitanízkávysoká
Státní podporaneano
Nákladovostvysokánízká

Pořídili byste si raději nemovitost na hypotéku nebo se raději stanete družstevníkem? Podělte se ostatními o své zkušenosti s těmito formami financování.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...