Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

aktualizováno 
Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje pracovní kariéra byla poměrně složitá. To by mohlo mou žádost o přiznání státního důchodu zkomplikovat. Proto jsem nenechala nic náhodě a začala se o důchodové věci zajímat v předstihu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Již před pár lety jsem se objednala do klientského centra České správy sociálního zabezpečení, abych si nechala orientačně vypočítat, jak vysokou dostanu státní penzi. Tehdy jsem nepochodila, protože mi do důchodu zbývalo více než pět let. Zato jsem získala klíčový doklad, takzvaný informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), který ukázal, že v mé dokumentaci chybí několik let pojištění.

Informativní osobní list

Jeden z mých předchozích zaměstnavatelů totiž nesplnil svou povinnost. Na správu sociálního zabezpečení neposlal můj evidenční list. Naštěstí firma stále funguje a bez potíží na mou žádost mi chybějící evidenční list obratem poslali. V přehledu odpracovaných let však byla i další bílá místa z doby, kdy jsem se živila jako scenáristka a umělec na volné noze. Doklady, že jsem tehdy odvody hradila, jsem naštěstí nevyhodila. A dohledaly ho i pracovnice okresní správy sociálního zabezpečení.

S výpisem dob pojištění na konzultaci

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Teď mi do penze zbývá pouhý jeden měsíc a v ruce mám nový přehled dob pojištění se zalepenými bílými místy. Doklad říká, že jsem během svého pracovního života získala celkem 44 let a 101 dnů pojištění. Vyrážím na konzultaci, abych zjistila, co musím v nejbližších dnech udělat, aby má žádost o důchod proběhla hladce. Podávám si ruku s vedoucí klientského centra a předkládám jí občanský průkaz, aby si ověřila, že jsem to skutečně já. Pak společně procházíme mé údaje.

„O důchod můžete požádat nejdříve čtyři měsíce před dosažením důchodového věku, přesněji požadovaným dnem přiznání důchodu,“ vysvětluje mi odbornice v klientském centru a na důchodové kalkulačce ověřuje, že mi do důchodového věku zbývá skutečně jeden měsíc. Sděluje mi, že mám opravdu celkem 44 let pojištění, zbývajících 101 dnů již nebude hrát žádnou roli. Do složitého výpočtu totiž vcházejí celé roky, nikoliv počty dnů. „Vyplatí se mi žádost odložit?“ ptám se. „Posunout datum přiznání důchodu se vyplatí například v situaci, kdy do získání dalšího roku pojištění zbývá jen několik dní,“ reaguje odbornice. Mám tedy jasno. Do důchodu půjdu v březnu 2019.

Musím dohledat všechny potřebné doklady

„Sepsat žádost je poměrně náročné. Počítejte přibližně s hodinou času,“ říká vedoucí klientského centra a podává mi adresy pražských pracovišť, kam se mohu objednat předem i prostřednictvím internetu. Přidává i seznam potřebných dokladů. Je poměrně dlouhý, jen občanka rozhodně stačit nebude. „Ověřenou kopii rodného listu mé jediné ratolesti už naštěstí mám, diplom z vysoké jsem našla v šuplíku, kde asi bude mé maturitní vysvědčení,“ říkám si v duchu.

Kalkulačka

„Jak dlouho potrvá, než mi přijde rozhodnutí o přiznání penze?“ ptám se. „Zákonná lhůta je 90 dní, zpravidla je však žádost vyřízena dříve. Záleží na tom, zda jsou v evidenci všechny doklady. V průměru ale počítejte s 50 dny,“ přibližuje odbornice a dodává, že o peníze nepřijdu, dostanu je zpětně.

Pro penzi si na poštu chodit nemíním, nechám si ji posílat na bankovní účet. „Stačí nahlásit jen číslo mého bankovního účtu?“ Jak zjišťuji, nestačí to. Navíc záleží i na tom, zda jsem majitelkou účtu, nebo disponentem k účtu svého manžela. Navíc se dozvídám, že právní předpisy neumožňují, aby byl důchod vyplácen na účet potomků, sourozenců, druhovi či registrovaným partnerům. Každopádně budu muset zajít do své banky a požádat o razítko s potvrzením, že účet vlastním. Dozvídám se, že doklad má i další význam, který souvisí s tím, že je důchod vyplácen vždy dopředu. V případě úmrtí si totiž Česká správa sociálního zabezpečení může předem vyplacenou státní penzi vzít od banky zpět, protože na ni mrtvý člověk už neměl nárok.

Orientační výpočet důchodu mě překvapil

„Tak to předběžně spočítáme. Jste zvědavá?“ navrhuje odbornice. V hlavě mám svůj vlastní odhad. „Bude má penze vyšší, nebo nic moc?“ běží mi hlavou. Výpočet je poměrně složitý, ale chytrá kalkulačka České správy sociálního zabezpečení počítá svižně. „Do důchodu se vám započítávají všechny příjmy od roku 1986 do současnosti,“ sděluje odbornice. Poslední evidenční list s příjmem za rok 2018 ještě nemáme, když ale do kalkulačky vložíme stejný příjem jako za rok 2017, kalkulačka vyhodí orientační výpočet.

Vypočítaná cifra mě překvapila. „To je vcelku slušný důchod,“ říkám nahlas. Můj vlastní odhad nevyšel, očekávala jsem o tři tisíce korun méně. Až tak chudá důchodkyně nebudu. Příjemné zjištění. Svou roli sehrálo to, že jsem v určitých letech měla nadprůměrné příjmy a v době, kdy jsem jako umělec odvody na penzi hradit nemusela, jsem je prozíravě platila. Dobré rozhodnutí, které se vyplatilo. Podobnou penzi v pásmu, do kterého se zařadím, pobírá u nás kolem 188 tisíc lidí.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Jak ukončit smlouvu penzijního spoření a nepřijít o peníze

Ilustrační snímek

Správným postupem při ukončování penzijního spoření můžete ušetřit i desetitisíce korun. Jaké máte možnosti a s čím je...

Důchody v Česku: almužna pod tři tisíce, dvě penze přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Průměrný český penzista pobírá nyní od státu měsíčně 12 347 korun, to je o 563 korun více než loni. Lidé, kterým stát...

Fakta o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku

Fakta o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Na podzim rodiče malých dětí do čtyř let dostali veřejný příslib o navýšení rodičovského příspěvku ze současných 220.00...

Najdete na iDNES.cz