V roce 2005 se akciím dařilo

aktualizováno 
Rok přechází do finiše a každý má asi tendenci podívat se zpět a zhodnotit, co všechno uplynulý rok přinesl. Na finančních trzích to platí také. Podívejme se tedy na „hitparádu“ roku 2005.
Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

Začít nelze ničím jiným než českými akciemi, protože ty plnily finanční rubriky médií v tomto roce docela pravidelně. Loni i předloni patřily české akcie k tomu lepšímu, co finanční trh českému investorovi nabídl, a ani letos tomu nebylo jinak.

Ziskovost sice poklesla, ale přesto byla takřka pohádková. Ve zhodnocení českých akcií byly velké rozdíly. Největšími „skokany“ za poslední rok byly akcie Unipetrolu (149 procent) a ČEZ (118 procent), a naopak nejméně se dařilo akciím společnosti ORCO (5,3 procenta).

Co se však nelíbylo, byly dva propady, které významně českým akciovým trhem zamávaly. Důvodem byl negativní přístup zahraničních investorů k celé střední Evropě, který poslal dolů i akciové trhy v okolních středoevropských státech. Podle některých vyjádření zahraničních analytiků byly navíc akcie považovány za poměrně drahé.

Připomeňme jen, že březnová korekce se svou prudkostí a hloubkou přiblížila propadu amerického trhu po teroristických útocích v září 2001. Zatímco však v USA před pádem akcií padaly mrakodrapy, oběti se počítaly na tisíce a burza byla několik dní zavřená, v České republice se vlastně dohromady nestalo nic. To vypovídá o rizikovosti českého trhu. Nákup jakékoli akcie na české burze však automaticky neznamenal vysoký výdělek.

Na špici jsou Egypt a Jordánsko

Podíváme-li se na přední příčky tabulky, uvidíme tam akcie egyptské a jordánské, které za posledních dvanáct měsíců vyletěly téměř do nebe. Problém je však v jejich rizikovosti. Akcie z rozvíjejících se trhů (do kterých se řadí jak Egypt, tak Jordánsko a podle některých členění i Česká republika) jsou totiž velmi kolísavé. Jestliže jeden rok vydělají více než 100 procent, může se klidně stát, že další rok budou i 50 procent ve ztrátě.

Pokles například 15 procent v průběhu jednoho roku v poměrně krátké době také není žádnou zvláštností, o čemž svědčí nejen zmiňovaný březen na české burze, ale také červenec a srpen v Egyptě.

Pohled na dolní část tabulky snad do debaty o rizikovosti těchto trhů vnese více světla. Ačkoli venezuelské akcie v roce 2003 vydělaly pěkných 32 procent (měřeno v CZK), v roce 2004 se o nich již tak moc nehovořilo, protože se výkonností zařadily do průměru. Rok letošní bude pro ně rokem zapomnění, ztráta víc než 32 procent je příliš velká.

Podobnou historií prošly například i akciové trhy Slovinska a Portugalska. Příklad slovinských akcií ukazuje, že akciové trhy nových členských zemí Unie nemusí zdaleka jen růst. Nicméně jak ukazuje tabulka, i ten, kdo vsadil na stabilnější vyspělé trhy, neodešel s prázdnou. Zhodnocení kolem 15 procent v korunách je velmi zajímavé a musíme dodat, že z hlediska dlouhodobé výkonnosti akciového trhu i nadprůměrné.

Jak nepromrhat své peníze - čtěte ZDE.

Dlouhodobá průměrná výkonnost akciového trhu totiž bývá kolem 9 procent. Některé konkrétní akcie však nabídly i zisky výrazně vyšší. Např. americký Apple Computer za
poslední rok vzrostl o 130 procent a švýcarský Credit Suisse o 41 procent. Kdo však vsadil například na Symantec Corp. či Ford, ten prodělal více než 40 procent.

Jak tedy investovat?

Finanční trh každý rok nabídne sprintery, kteří „utečou“ ostatním. Problém je však v tom, že prakticky neexistuje způsob, jak tyto závodníky mezi jinými odhalit ještě před začátkem závodu. Bohužel se naopak stává, že se investor podívá na zhodnocení jednotlivých trhů v uplynulém roce a nakoupí jen ty, které vyrostly nejvíc.

A to je právě ta největší chyba. Vybírá sprintery v cíli předchozího závodu, a vrhá se tak po hlavě do rizika, že v dalším roce utrpí značné ztráty. Nesmíme totiž zapomenout na to, že nejvíce výkonné trhy v jednom roce mohou být těmi nejméně výkonnými v roce příštím. Stále hovoříme o stejném riziku. Jednou se však projevuje pozitivně, podruhé negativně. Východiskem je tedy „nelepit“ portfolio z historických rekordmanů, ale přistupovat k investicím obezřetně a zvolit mix s ohledem zejména na možná rizika než na maximální zisky. Ty se totiž mohou proměnit v maximální ztráty.

Investujete do akcií? Podle čeho vybíráte tituly, do kterých dáte své peníze? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz