Nemovitostní fondy zatím koronavirová epidemie příliš neohrožuje

Zatímco akciové a obecně finanční trhy jsou nyní ve značně v tísni a vykazují hluboké propady, nemovitostní fondy jsou stále v dobré kondici. Mají totiž zcela jinou povahu příjmů. Současná situace je tak ohrožuje podstatně méně než fondy akciové, jsou tedy stále vhodnou investiční příležitostí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šířící se nákaza koronavirem má a bude mít svůj nepříznivý ekonomický dopad. Je to však jiná krize než byla ta finanční z doby před jedenácti až dvanácti lety. Tehdy byl ekonomický systém celosvětově poškozen „zevnitř“. „Nemovitostní krize totiž vyvolala krizi finanční, spojenou s vysycháním likvidity a růstem nedůvěry mezi jednotlivými složkami ekonomiky, a nakonec i krizi dluhovou,“ říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Nyní je však situace jiná. Šíření koronavirové nákazy je problémem, který ekonomiku narušuje „zvenčí“. Je to problém v prvé řadě epidemiologický, nikoli ekonomický. Světová i česká ekonomika byly před propuknutím nákazy v poměrně stabilním, růstovém stavu. Bez nemovitostní, finanční, likviditní či dluhové krize.

Navíc centrální banky a vlády byly připraveny zasáhnout kdykoliv, pokud začne riziko některé z takových krizí narůstat. Takto jsou připraveny stále. A také zasahují. Jenže na koronavirus jsou jejich opatření krátká. Z velké části právě proto, že nejde o problém ekonomický, ale epidemiologický.

Dopad na ekonomiku by snad nemusel být příliš drsný

Jelikož se nyní nejedná o krizi nemovitostní, nepředpokládají ekonomové a analytici, že by na nemovitostní sektor měla trvalejší nepříznivý dopad. Nejde ani o krizi ekonomickou, tudíž není třeba předpokládat trvalejší nepříznivý dopad na zaměstnanost a maloobchodní segment. „To, že ekonomika nyní několik týdnů pojede ‚na půl plynu‘, neznamená, že je rozbitá,“ konstatuje Kovanda a vysvětluje aktuální situace na jednoduchém příkladu.

Představme si ekonomiku jako auto. V době finanční krize toto auto zpomalilo, dokonce se zastavilo, aniž by to byl náš záměr. Bylo porouchané, a to vážně. Nyní ekonomiku zpomalujeme záměrně. Záměrně jedeme „na půl plynu“, abychom stabilizovali epidemiologickou situaci co nejdříve. Auto ale není porouchané. Zatímco před deseti lety jsme museli dlouhá léta auto opravovat, nyní postačí, když zase jenom dupneme na plyn, až bude epidemiologická situace stabilizovaná – jako se to už teď děje v Číně či Jižní Koreji.

Burzovní dopady se týkají akcií, nemovitostí ne

Na nemovitosti, potažmo na nemovitostní fondy tak současná situace zásadní dopad aktuálně nemá. „Volatilita, kterou nyní vidíme na akciových trzích, se nemovitostních fondů netýká, protože mají diametrálně jinou povahu příjmů, jenž plynou z dlouhodobých nájemních smluv,“ popisuje Ivo Bečvář, investiční analytik společnosti Sirius.

Nájemní smlouvy, které nemovitostní fondy uzavírají, mají obvykle platnost 5, 10 nebo dokonce 15 let. Jejich nájemníci jsou obvykle velké a stabilní nadnárodní korporace. V neposlední řadě jsou podle Bečváře tyto smlouvy vypověditelné jen za velmi omezených podmínek.

Ani pokles cen komerčních nemovitostí, do nichž nemovitostní fondy převážně investují, podle ekonomů a analytiků příliš nehrozí. Na rozdíl od těch rezidenčních, jejichž ceny v posledních letech dramaticky rostly a nyní po nich může ochabnout poptávka, komerční nemovitosti tento cenový boom nezažily a přebytek likvidních a snadno dostupných peněz na trhu stále trvá. Navíc vlády a centrální banky budou pumpovat do oběhu další peníze.

Nemovitostní fondy jedou dál

„V tuto chvíli tedy není důvod domnívat se, že současná jistě nelehká situace trvaleji zasáhne nemovitostní nebo maloobchodní segment do té míry, že by ohrozila dlouhodobou výnosnost nemovitostních fondů,“ myslí si Kovanda.

Také podle Bečváře minimálně v krátkodobém horizontu nemovitostním fondům nic nehrozí a dokončí rozdělané akvizice. Pokud by však opatření zavedená kvůli koronaviru pokračovala a zamrzl trh s komerčními nemovitostmi, mohly by mít problém s přebytkem hotovosti, což by snížilo jejich výkonnost. Ta se u nemovitostních fondů z dlouhodobého pohledu pohybuje mezi čtyřmi až šesti procenty ročně.

Samozřejmě z dlouhodobého pohledu nejde zcela dopady vyloučit. „Pokud by se firmy z cyklických odvětví dostaly do potíží a vzrostla nezaměstnanost, může hrozit neprodloužení nájemních smluv,“ dodává Bečvář. Nejvíce zasaženými segmenty by přitom podle něj byly rezidenční nemovitosti, obchodní centra a průmyslové či logistické parky.

Investice do nemovitostních fondů tak v současné chvíli patří mezi ty méně rizikové. Ostatně i běžně jsou považované za konzervativní formu investic. 

Jak investovat do nemovitostního fondu

Než ale některému z nemovitostních fondů své peníze svěříte, ověřte si o něm co nejvíce informací. „Investor by si měl především zjistit, kdo fond řídí a spravuje, případně si sehnat reference od svých známých. Určitě není dobré se rozhodovat pouze na základě předchozích výnosů, to může být ošidné,“ upozorňuje Tomáš Trčka, ředitel nemovitostního fondu Trigea.

Rozumné je v tomto ohledu využít nezávislé investiční poradce, zvláště pokud jste investory-nováčky. Dobrý poradce s vámi detailně projde všechny úskalí. Investici do nemovitostních fondů vám zprostředkují také banky. A samozřejmě je možné se obrátit rovnou na manažera konkrétního fondu a domluvit se přímo s ním.

Stejně jako v případě jiných investic je lepší investovat pravidelně. Investovat je možné obvykle již od 500 korun měsíčně, někde dokonce od 300 korun.

„Fondy totiž fungují velice podobně jako institucionální investoři, jenom s tím rozdílem, že prostředky získávají od tisíců drobných investorů,“ popisuje Trčka. „Zjednodušeně řečeno, na jedné straně fondy kolektují peníze od drobných investorů a za tyto prostředky potom nakupují nemovitosti podle své investiční strategie.“

Zpravidla se přitom jedná o komerční nemovitosti. Nejčastěji jsou to kancelářské a administrativní budovy, dále retailová obchodní centra, průmyslové či logistické parky a pozemky určené k developerské výstavbě.

Doporučený investiční horizont je minimálně 5 let. Nemovitosti jsou totiž dlouhodobá aktiva a obvykle nějakou dobu trvá, než je koupíte nebo prodáte. Z tohoto důvodu proto podle Trčky ani manažeři těchto fondů nestojí o spekulativní krátkodobé investice. Z pohledu klienta se zase jedná o ochranu před potenciálně nepříznivým vývojem trhu.

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Proč se teď vyplatí koupit chatu či chalupu. Víme, co tomu nahrává

Premium

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Pokud jste doteď váhali s pořízením chaty či chalupy, nemá smysl to odkládat. Jaro je pro nákup víkendové nemovitosti ideální...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

Za neplnění daňových povinností hrozí vysoké sankce. O jaké částky jde?

Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání, která letos připadala na 1. dubna 2025, je za námi. Teď je možné vyplnit a odevzdat přiznání jen elektronicky. Online podání je zároveň povinné...

18. dubna 2025

Nájem se platí i za hrobové místo. Cenové rozdíly jsou obrovské

Premium

Zatímco pomník, deska či rám hrobu spadají do soukromého vlastnictví, se samotným hrobem je to jinak. Za místo na hřibově se platí nájemné, které však není až tak závratné. To jednorázový výdaj za...

17. dubna 2025

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

17. dubna 2025

Zranil jsem se v práci, prý teď musím vyplnit řadu formulářů. Opravdu musím?

Těžký úraz v práci může znamenat i několik měsíců na neschopence. Za pracovní úraz však podle zákona náleží takovému zaměstnanci náhrada škody. Tu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro...

16. dubna 2025

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

16. dubna 2025

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025

Psycholožka: Mají práci, rodinu i uznání, ale cítí prázdno. Jak to řešit?

Radka Loja vystudovala elektrotechniku a pracovala v nadnárodní firmě. Pak se ale rozhodla změnit profesi. Volba padla na psychologii. Dnes koučuje manažery a podnikatele, vede kurzy a píše praktické...

12. dubna 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Už jen tři týdny do podání daní online. Jak uplatnit úroky z hypotéky?

Hypotéka je poměrně velkým závazkem, který každý měsíc ukrajuje značnou část rodinného či osobního rozpočtu. Proto je příjemnou zprávou, když se alespoň jednou ročně může část výdajů vrátit zpět....

11. dubna 2025  15:46

Proč se teď vyplatí koupit chatu či chalupu. Víme, co tomu nahrává

Premium

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Pokud jste doteď váhali s pořízením chaty či chalupy, nemá smysl to odkládat. Jaro je pro nákup víkendové nemovitosti ideální...

11. dubna 2025