Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

KOMENTÁŘ: Pět klíčových událostí pro zlato v roce 2020

Cena zlata stoupá. V únoru vzrostla na 1 688 dolarů za trojskou unci. Na rozdíl od roku 2019 však letos Češi i přes vysokou cenu zlato spíše nakupují, než prodávají. Ženou je k tomu obavy z budoucnosti. Jaké události mohou mít výrazný vliv na cenu zlata v roce 2020, rozebírá v komentáři Lukáš Jankovský ze společnosti Zlaťáky.

Lukáš Jankovský, předseda představenstva LINK Holding, která provozuje společnost Zlaťáky. | foto: Zlaťáky

Zlato v minulém roce posílilo přibližně o 19 procent. Na přelomu let 2019 a 2020 se unce prodávala zhruba za 1 500 dolarů. Kvůli sílící epidemii koronaviru však cena na konci února prudce vzrostla až na 1 688 dolarů za unci. Pokud se epidemii podaří dostat brzy pod kontrolu, cena zlata se může stabilizovat na úrovni mezi 1 500 až 1 600 dolary za trojskou unci. Jestliže rozšíření epidemie do Evropy naruší zdejší ekonomiku, v postižených oblastech zavřou továrny a lidé budou umístěni do karantény, může cena kovu opět atakovat hranici 1 700 dolarů za unci.

Čínská ekonomika a zadlužení domácností

V únoru se Čína prakticky zastavila. Spotřeba uhlí poklesla meziročně zhruba o 40 procent, prodeje aut dokonce zhruba o 90 procent. Satelitní snímky ukazují drastický pokles emisí oxidu dusíku, toxického plynu vypouštěného spalovacími motory, továrnami a elektrárnami. Emise skleníkových plynů pak v Číně poklesly o čtvrtinu. 

Podle odhadů by mohl růst druhé největší ekonomiky světa v prvním kvartálu zpomalit na 3 procenta. Celkový dluh Číny přitom dosahuje astronomických 40 bilionů dolarů a domácnosti se na této částce podílejí nemalými 8 biliony. Zadrhnutí čínské ekonomiky může mít vliv na splátkové kalendáře domácností i firem, a tak destabilizovat tamní bankovní sektor.

Čínské úřady již teď masivně intervenují, aby odvrátily splasknutí bubliny. Zpomalující zadlužená ekonomika je pro ně velkou hrozbou. Může dojít k dominovému efektu podobnému tomu, který se odehrál v USA v roce 2008. Strana má v Číně prakticky neomezené kompetence, avšak visí nad ní Damoklův meč v podobě poklesu popularity. Pokud splaskne čínská bublina, zcela jistě to bude mít destruktivní vliv na světovou ekonomiku. Zlato má v tomto scénáři potenciál růst nad 1 800 dolarů za unci a více.

Německá ekonomika a ekonomika eurozóny

Čína je největší obchodní partner Německa a díky zpomalování čínské ekonomiky se ta německá potácí na hraně recese. Slabé výkony ekonomik eurozóny stojí za extrémně vysokou cenou zlata v eurech. V lednu překonala hranici 1 400 eur a v únoru dosáhla maxima 1 545 eur za unci. V případě, že se v eurozóně znovu objeví optimistická čísla, může se cena vrátit na 1 400 eur (i tak nejvyšší v historii), v případě opaku bude patrně oscilovat mezi 1 400 až 1 500 eur.

Listopadové volby v USA

Američané volí svého prezidenta až v listopadu. Spekuluje se o znovuzvolení Donalda Trumpa. Pokud se tento scénář vyplní, trhy nebudou reagovat tak silně jako v roce 2016, protože jsou lépe připravené. Jeho volba však bude mít vliv dlouhodobý. Trump je nečitelný, a to trhy nemají rády. Trump může zlato „škádlit“ svými nečekanými politickými tahy. Pokud by se mu některý z nich vymkl z rukou, může to zlato výrazně posílit adekvátně velikosti tohoto „průšvihu“ (viz eskalace napětí na Blízkém východě ze začátku roku).

Expanzivní monetární politika FED, ECB, PBC

Centrální banky USA, eurozóny a Číny od loňského roku opět pumpují na trhy likviditu tím, že tisknou peníze a snižují úrokové sazby. Americká centrální banka v tomto týdnu nečekaně snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů, aby tak reagovala na rostoucí rizika spojená s koronavirem. Ze zprávy zveřejněné ihned po zasedání vyplynulo, že FED bude i nadále ostře monitorovat rizika spojená s koronavirem a ponechává si dveře otevřené pro další snižování sazeb.

Pokud budou centrální banky ve snižování úrokových sazeb pokračovat i letos, nepředpokládáme návrat ceny zlata pod 1 400 dolarů za unci ani při zastavení epidemie koronaviru a celkovému zklidnění světové ekonomiky.

Lukáš Jankovský (1980)

  • Vystudoval německé oddělení Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci.
  • Získával studijní zkušenosti na školách v Německu a Švýcarsku, absolvoval praktikum v Basileji u banky UBS v oddělení zlato, drahé kovy a numismatika a tyto zkušenosti ho nasměrovaly k numismatice a investování do drahých  kovů.
  • V roce 2007 se stal spolumajitelem společnosti Zlaťáky. 
Lukáš Jankovský

Co bude dál?

Další vývoj situace lze předpovědět jen velmi těžko. Vše záleží na tom, kdy se dostane koronavirus pod kontrolu a jak rychle se Čína a další zasažené ekonomiky vrátí k normálu. 

Cena zlata na začátku posledního únorového týdne prudce vzrostla na 1 688 dolarů a záhy prošla výraznou korekcí až na 1 571 dolarů za unci. Za tímto výrazným vzestupem a pádem stojí obchody s papírovým zlatem, do kterých na začátku týdne nastoupilo velké množství obchodníků v panice z velkého poklesu akcií. 

Již koncem týdne však začali trh hojně opouštět. Začátkem března se cena stabilizuje na 1 600 dolarů za unci.

Trh s fyzickým investičním zlatem vedle toho sílí ve světě i v Česku a lidé zlato spíše nakupují, než prodávají. Zatímco v červenci a v srpnu 2019 společnost Zlaťáky vykoupila zlato a stříbro za rekordních 84 milionů korun, za první dva měsíce roku 2020 šlo jen o 52 milionů. Cena je přitom v letošním roce i o 200 až 250 eur na unci vyšší. 

Češi se tak zřejmě začínají připravovat na krizi a ve zlatě vidí potenciál. Podle čísel firmy za fiskální rok 2019 je největší zájem o zlaté mince a slitky o hmotnosti 1 unce (31,1 gramu). Prodalo se téměř 10 000 kusů zlatých mincí a zhruba stejný počet zlatých slitků o této hmotnosti. U stříbra převažuje zájem o mince o hmotnosti 1 unce a slitky ve velikostech 1 kg a 5 kg. Celkově firma prodala více jak jednu tunu zlata a zhruba patnáct tun stříbra.

Autor:
  • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Sázka na jistotu v inflační době: zlaté slitky a mince

Advertorial Zatímco měny jsou závislé na ekonomické i politické situaci, zlato si uchovává svou hodnotu v jakémkoliv režimu, krizi...

Sedm nejčastějších chyb začínajících investorů

S rostoucí inflací, která meziročně dosáhla již 16 %, se řada lidí snaží investovat. Podle dat Asociace pro kapitálový...

Zajímavosti o burzách a akciích. Hra o penězích běží přes 400 let

Proč se o říjnu mluví mezi obchodníky jako o prokletém měsíci? A s jakou komoditou se za Rakouska-Uherska ve velkém...

Investice nyní inflaci neporáží. Podle analytiků se ale blýská na lepší časy

Před současnou inflací lze ochránit úspory zejména investováním. Inflaci ve výši 15 procent ovšem překonají jen...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...