Do známek lze investovat jen duší

  12:19aktualizováno  12:19
Nebaví Vás již tradiční způsoby investování a hledáte investici, která Vám přinese i kus zábavy? Zkuste investovat do známek! Jelikož je počet vydávaných známek omezený...
Nebaví Vás již tradiční způsoby investování a hledáte investici, která Vám přinese i kus zábavy? Zkuste investovat do známek! Jelikož je počet vydávaných známek početně omezený, slouží známky nejen k posílání pošty, ale i jako sběratelská komodita, která může několika šťastlivcům a zkušeným filatelistům přinést slušné zisky.

Z určitého pohledu je každý sběratel známek investor, neboť se snaží výměnami či koupí nových kousků co nejvíce zhodnotit svoji sbírku. Sbírku známek lze přitom chápat jako velice dobře diverzifikované portfolio, jelikož každá známka má vlastní trh a vlastní cenu. Na sbírání známek se ale většina sběratelů nedívá takto racionálně, protože ať chtějí nebo ne, časem se do svých vroubkovaných papírků zamilují. Důvodem je, že některé známky jsou doslova uměleckými díly, které mají svou, mnohdy pohnutou, historii. Některé známky jsou tak doslova neprodejné, protože je filatelisté nechtějí prodat za žádnou cenu. Tento iracionální přístup některých filatelistů pak paradoxně vede k raketovému vývoji cen známek, kterých je na světě jen velice omezené množství.

Například katalogová cena této jednodolarové nepoužité známky byla v roce 1970 265 dolarů. Dnes se její cena pohybuje okolo 1 750 dolarů. Průměrné roční zhodnocení této investice je tedy 6,5%.Nejžádanějšími známkami jsou známky, které byly chybně vytištěny (pravopisné chyby, zrcadlově vytištěné čísla atd.) nebo byly jinak dodatečně upraveny. Cena většiny známek se obvykle odvozují z různých katalogů, které jsou vydávány obvykle jednou za několik let. Tržní cena známky se od katalogové ceny ale může výrazně lišit. Dále je nutno počítat s tím, že výhoda známek – jejich malá likvidita – se snadno může stát jejich největší nevýhodou, a to obzvláště v případě klesající poptávky po známkách.

Problém likvidity je aktuální především dnes, kdy jsou klasické poštovní služby na ústupu a nahrazují je levnější a rychlejší elektronické poštovní služby. Hrozí tak, že klasické poštovní známky za pár let přestanou existovat. V tom případě by existovaly dva scénáře dalšího vývoje: V případě, že by známky přestaly být atraktivní sběratelskou komoditou a postupně by se na ně zapomnělo, staly by se takřka bezcennými. Zrušení známek může ale naopak zvýšit vzácnost známek a povzbudit zájem o jejich sbírání. Pak by investice do známek mohla přinést výrazně nadprůměrné zhodnocení.

Pokud se rozhodnete investovat do známek, počítejte s tím, že budete své investici muset věnovat hodně času. Jen ti filatelisté, kteří pozorně sledují světový vývoj cen a mají přístup k zajímavým informacím, mohou dosahovat vysokých výnosů. Investování do známek je tak dobrým tipem pro investory v důchodu, pro které může být filatelie prací i zábavou zároveň. Pokud uvažujete o koupi známek nebo již nějaké vlastníte, je užitečné řídit se následujícími tipy:

  1. Vždy se vyplatí kupovat známky v co největší kvalitě (bez utržený růžků či jiného poškození, v optimálním případě nepoužité).
  2. Poptávka po skutečných raritách obvykle neklesá.
  3. Známky skladujte v tmavém a suchém prostředí. Pokud s nimi manipulujete, zásadně se známek nedotýkejte rukou, ale použijte speciální pinzety.
  4. Udržujte ve své sbírce pořádek a pečlivě ji organizujte. Pro samotné investování je výhodnější menší sbírka (do 500 známek), kdy ještě máte dokonalý přehled o hodnotě a vývoji sbírky.
Věříte v budoucnost známek nebo je považujete za přežitek? Máte vlastní zkušenosti se sbíráním známek? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz