Do známek lze investovat jen duší

  12:19aktualizováno  12:19
Nebaví Vás již tradiční způsoby investování a hledáte investici, která Vám přinese i kus zábavy? Zkuste investovat do známek! Jelikož je počet vydávaných známek omezený...
Nebaví Vás již tradiční způsoby investování a hledáte investici, která Vám přinese i kus zábavy? Zkuste investovat do známek! Jelikož je počet vydávaných známek početně omezený, slouží známky nejen k posílání pošty, ale i jako sběratelská komodita, která může několika šťastlivcům a zkušeným filatelistům přinést slušné zisky.

Z určitého pohledu je každý sběratel známek investor, neboť se snaží výměnami či koupí nových kousků co nejvíce zhodnotit svoji sbírku. Sbírku známek lze přitom chápat jako velice dobře diverzifikované portfolio, jelikož každá známka má vlastní trh a vlastní cenu. Na sbírání známek se ale většina sběratelů nedívá takto racionálně, protože ať chtějí nebo ne, časem se do svých vroubkovaných papírků zamilují. Důvodem je, že některé známky jsou doslova uměleckými díly, které mají svou, mnohdy pohnutou, historii. Některé známky jsou tak doslova neprodejné, protože je filatelisté nechtějí prodat za žádnou cenu. Tento iracionální přístup některých filatelistů pak paradoxně vede k raketovému vývoji cen známek, kterých je na světě jen velice omezené množství.

Například katalogová cena této jednodolarové nepoužité známky byla v roce 1970 265 dolarů. Dnes se její cena pohybuje okolo 1 750 dolarů. Průměrné roční zhodnocení této investice je tedy 6,5%.Nejžádanějšími známkami jsou známky, které byly chybně vytištěny (pravopisné chyby, zrcadlově vytištěné čísla atd.) nebo byly jinak dodatečně upraveny. Cena většiny známek se obvykle odvozují z různých katalogů, které jsou vydávány obvykle jednou za několik let. Tržní cena známky se od katalogové ceny ale může výrazně lišit. Dále je nutno počítat s tím, že výhoda známek – jejich malá likvidita – se snadno může stát jejich největší nevýhodou, a to obzvláště v případě klesající poptávky po známkách.

Problém likvidity je aktuální především dnes, kdy jsou klasické poštovní služby na ústupu a nahrazují je levnější a rychlejší elektronické poštovní služby. Hrozí tak, že klasické poštovní známky za pár let přestanou existovat. V tom případě by existovaly dva scénáře dalšího vývoje: V případě, že by známky přestaly být atraktivní sběratelskou komoditou a postupně by se na ně zapomnělo, staly by se takřka bezcennými. Zrušení známek může ale naopak zvýšit vzácnost známek a povzbudit zájem o jejich sbírání. Pak by investice do známek mohla přinést výrazně nadprůměrné zhodnocení.

Pokud se rozhodnete investovat do známek, počítejte s tím, že budete své investici muset věnovat hodně času. Jen ti filatelisté, kteří pozorně sledují světový vývoj cen a mají přístup k zajímavým informacím, mohou dosahovat vysokých výnosů. Investování do známek je tak dobrým tipem pro investory v důchodu, pro které může být filatelie prací i zábavou zároveň. Pokud uvažujete o koupi známek nebo již nějaké vlastníte, je užitečné řídit se následujícími tipy:

  1. Vždy se vyplatí kupovat známky v co největší kvalitě (bez utržený růžků či jiného poškození, v optimálním případě nepoužité).
  2. Poptávka po skutečných raritách obvykle neklesá.
  3. Známky skladujte v tmavém a suchém prostředí. Pokud s nimi manipulujete, zásadně se známek nedotýkejte rukou, ale použijte speciální pinzety.
  4. Udržujte ve své sbírce pořádek a pečlivě ji organizujte. Pro samotné investování je výhodnější menší sbírka (do 500 známek), kdy ještě máte dokonalý přehled o hodnotě a vývoji sbírky.
Věříte v budoucnost známek nebo je považujete za přežitek? Máte vlastní zkušenosti se sbíráním známek? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Najdete na iDNES.cz