České fondy – nezájem podílníků pokračuje

  10:31aktualizováno  10:31
Pokračující odliv peněz podílníků se nezastavil ani minulý týden. Okurkové sezóně dominovalo snad jen uvalení nucené správy na inv. spol. INVESCOM a spojení společností investAGE a J&T Asset Management.
Zprávám o fondech dominovalo během minulého týdne uvalení nucené zprávy na investiční společnost INVESCOM (podrobnosti naleznete zde). Vyvrcholily tak její problémy, kvůli nimž musel být na počátku července pozastaven odkup podílových listů jejích třech fondů.

Změnu zaznamenali podílníci fondů spravovaných společností ING Investment Management, neboť právě tato investiční společnost změnila po třech letech svého generálního ředitele. Jaroslava Šubrta tak nahradí Holanďan Richard de Bruijne, který byl doposud v ING IM v Itálii jako vedoucí oddělení investic s pevným výnosem.

Na začátku týdne se rovněž potvrdila naše informace o Investiční společnosti J&T Asset Management, která koupila sto procent investiční společnosti investAGe. Objem spravovaných peněz v podílových a investičních fondech obou společností tak dosáhl téměř dvou miliard korun.

Ani minulý týden jsme nebyli svědky žádného zázraku v souvislosti s odlivem peněžních prostředků z fondů. Podílníci sice nakoupili podílové listy v hodnotě 211 mil. Kč, ale v tom samém období jim investiční společnosti odkoupily jejich cenné papíry za 428 mil. Kč, poslali tak celkovou hodnotu čistých prodejů do záporných 217 mil. Kč. Největší podíl na tomto vývoji mají fondy Živnobanka-Mezinárodní akciový fond se zápornými čistými prodeji ve výši 91 mil. Kč, IKS Peněžního trhu s 41 mil. Kč a SIS-Sporoinvest s 37 mil. Kč. Pouhých osm podílových fondů dokázalo přilákat do svých řad více prostředků, než kolik z nich odteklo. K nejúspěšnějším pak patří IKS Dluhopisový se 17 mil. Kč čistých prodejů, následován 1. IN fondem peněžního trhu s 12 mil. Kč a IKS fondem světových indexů s 2 mil. Kč.

Při pohledu na výkonnosti fondů v uplynulém týdnu zjistíme, že nejlépe se dařilo dluhopisovým fondům, které si průměrně připsaly 0,12% výnos a fondům peněžního trhu s 0,07% kladnou změnou čistého obchodního jmění na podílový list. Naopak akciové složky portfolií u zbylých tříd fondů se postaraly o to, že smíšené fondy vykázaly za posledních sedm dní průměrnou výkonnost –0,68%, akciové fondy –1,5% a nejhůře v průměru dopadly fondy fondů s výkonností –2,5%.

Mezi fondy peněžního trhu se nejvíce dařilo fondu Živnobanka-Sporokonto, který svým podílníkům připsal 0,11% a fondu OPF AKRO Obligace s 0,10%. Na konci žebříčku fondů peněžního trhu pak nalezneme 1. IN – Fond peněžního trhu s pouhými 0,03%.

Dluhopisovým fondům se v minulém týdnu podařilo vzpamatovat z nedávných propadů způsobených zvýšením úrokových sazeb a všechny zaznamenaly kladné přírůstky. Nejlépe z nich dopadly ČSOB – Český dluhopisový s 0,25% a SIS – BONDINVEST s 0,17%. Pouhé 0,04% zhodnocení pak svým podílníkům přinesly 1. IN Dluhopisový fond a IKS Dluhopisový.

Smíšené fondy dosáhly, jako je již ostatně tradicí, velmi rozdílných výkonností. Zatímco špici obsadila Spořitelní investiční společnost se svými fondy SIS-Všeobecný OPF (+0,41%), SIS-Český OPF (+0,34%) a SIS-Výnosový OPF (0,13%), na opačné straně stála AKRO IS s fondy AKRO OPF mezinárodní balancovaný (-1,98%) a AKRO OPF Výnosový (-1,60%), mezi které se ještě vklínil fond ČSOB smíšený (-1,86%).

U akciových fondů si o poznání lépe vedly fondy, jež mají ve svém portfoliu domácí akcie. Mírné oživení na pražské burze přispělo k tomu, že v minulém týdnu získaly primát 1. IN akciový fond (+0,35%) a ČSOB český akciový (+0,04%). Naopak pokles světových trhů vedl ke ztrátám AKRO OPF mezinárodního akciového (-3,33%), ČSOB světového akciového (-3,07%) a IKS fondu světových indexů (-2,91%).

Také české fondy fondů nezastihl uplynulý víkend v optimální formě. Nejlepší z nich, 1. IN fond fondů utrpěl ztrátu 2,05%, IKS fond fondů ubral 2,5% a SIS – GLOBAL TREND FF dokonce 2,96%.

Jak vidíte další vývoj v kolektivním investování vy? Myslíte si, že poklesy na akciových trzích budou pokračovat? Nebo že dluhopisové fondy se již nadobro otřepaly? Uvítáme Vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Kdy jít proti investičnímu davu? Třeba v případě Boeingu, radí expert

Michal Valentík, investiční odborník Broker Trust

Zájem Čechů o investování roste. Vydělat peníze bez rizika ovšem dost dobře nejde. Stojí však za to investovat do...

KOMENTÁŘ: Novou modlou jsou sociální jistoty a ekologie. Je to úlet?

Martin Mašát

Společensky odpovědné investování je nový trend. Zvláště fondy investující podle ESG (enviromental, social and...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz