České fondy – nezájem podílníků pokračuje

  10:31aktualizováno  10:31
Pokračující odliv peněz podílníků se nezastavil ani minulý týden. Okurkové sezóně dominovalo snad jen uvalení nucené správy na inv. spol. INVESCOM a spojení společností investAGE a J&T Asset Management.
Zprávám o fondech dominovalo během minulého týdne uvalení nucené zprávy na investiční společnost INVESCOM (podrobnosti naleznete zde). Vyvrcholily tak její problémy, kvůli nimž musel být na počátku července pozastaven odkup podílových listů jejích třech fondů.

Změnu zaznamenali podílníci fondů spravovaných společností ING Investment Management, neboť právě tato investiční společnost změnila po třech letech svého generálního ředitele. Jaroslava Šubrta tak nahradí Holanďan Richard de Bruijne, který byl doposud v ING IM v Itálii jako vedoucí oddělení investic s pevným výnosem.

Na začátku týdne se rovněž potvrdila naše informace o Investiční společnosti J&T Asset Management, která koupila sto procent investiční společnosti investAGe. Objem spravovaných peněz v podílových a investičních fondech obou společností tak dosáhl téměř dvou miliard korun.

Ani minulý týden jsme nebyli svědky žádného zázraku v souvislosti s odlivem peněžních prostředků z fondů. Podílníci sice nakoupili podílové listy v hodnotě 211 mil. Kč, ale v tom samém období jim investiční společnosti odkoupily jejich cenné papíry za 428 mil. Kč, poslali tak celkovou hodnotu čistých prodejů do záporných 217 mil. Kč. Největší podíl na tomto vývoji mají fondy Živnobanka-Mezinárodní akciový fond se zápornými čistými prodeji ve výši 91 mil. Kč, IKS Peněžního trhu s 41 mil. Kč a SIS-Sporoinvest s 37 mil. Kč. Pouhých osm podílových fondů dokázalo přilákat do svých řad více prostředků, než kolik z nich odteklo. K nejúspěšnějším pak patří IKS Dluhopisový se 17 mil. Kč čistých prodejů, následován 1. IN fondem peněžního trhu s 12 mil. Kč a IKS fondem světových indexů s 2 mil. Kč.

Při pohledu na výkonnosti fondů v uplynulém týdnu zjistíme, že nejlépe se dařilo dluhopisovým fondům, které si průměrně připsaly 0,12% výnos a fondům peněžního trhu s 0,07% kladnou změnou čistého obchodního jmění na podílový list. Naopak akciové složky portfolií u zbylých tříd fondů se postaraly o to, že smíšené fondy vykázaly za posledních sedm dní průměrnou výkonnost –0,68%, akciové fondy –1,5% a nejhůře v průměru dopadly fondy fondů s výkonností –2,5%.

Mezi fondy peněžního trhu se nejvíce dařilo fondu Živnobanka-Sporokonto, který svým podílníkům připsal 0,11% a fondu OPF AKRO Obligace s 0,10%. Na konci žebříčku fondů peněžního trhu pak nalezneme 1. IN – Fond peněžního trhu s pouhými 0,03%.

Dluhopisovým fondům se v minulém týdnu podařilo vzpamatovat z nedávných propadů způsobených zvýšením úrokových sazeb a všechny zaznamenaly kladné přírůstky. Nejlépe z nich dopadly ČSOB – Český dluhopisový s 0,25% a SIS – BONDINVEST s 0,17%. Pouhé 0,04% zhodnocení pak svým podílníkům přinesly 1. IN Dluhopisový fond a IKS Dluhopisový.

Smíšené fondy dosáhly, jako je již ostatně tradicí, velmi rozdílných výkonností. Zatímco špici obsadila Spořitelní investiční společnost se svými fondy SIS-Všeobecný OPF (+0,41%), SIS-Český OPF (+0,34%) a SIS-Výnosový OPF (0,13%), na opačné straně stála AKRO IS s fondy AKRO OPF mezinárodní balancovaný (-1,98%) a AKRO OPF Výnosový (-1,60%), mezi které se ještě vklínil fond ČSOB smíšený (-1,86%).

U akciových fondů si o poznání lépe vedly fondy, jež mají ve svém portfoliu domácí akcie. Mírné oživení na pražské burze přispělo k tomu, že v minulém týdnu získaly primát 1. IN akciový fond (+0,35%) a ČSOB český akciový (+0,04%). Naopak pokles světových trhů vedl ke ztrátám AKRO OPF mezinárodního akciového (-3,33%), ČSOB světového akciového (-3,07%) a IKS fondu světových indexů (-2,91%).

Také české fondy fondů nezastihl uplynulý víkend v optimální formě. Nejlepší z nich, 1. IN fond fondů utrpěl ztrátu 2,05%, IKS fond fondů ubral 2,5% a SIS – GLOBAL TREND FF dokonce 2,96%.

Jak vidíte další vývoj v kolektivním investování vy? Myslíte si, že poklesy na akciových trzích budou pokračovat? Nebo že dluhopisové fondy se již nadobro otřepaly? Uvítáme Vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz