Šance na přivýdělek? Brigáda

  10:00aktualizováno  10:00
Až 150 korun na hodinu můžete získat, rozhodnete-li se pro brigádu. Znalost cizího jazyka se vám vyplatí. Máte práci, ale ani tak se vám nedostává peněz?

Zkuste brigádu. Zájem firem o dočasnou výpomoc neklesá ani počátkem roku. V nabídce jsou manuální i odborné profese.

U brigády často nerozhoduje, kdo se o práci zajímá. Uplatnění najdou studenti, důchodci, jedinci na rodičovské dovolené, stejně tak zaměstnanci, kteří si chtějí přivydělat v rámci vedlejšího pracovního poměru.

„Firmy tímto způsobem řeší velké množství zakázek, jednorázové projekty, výpadek vlastního zaměstnance nebo se prostě jen poptávají po nové flexibilní pracovní síle,“ říká Jakub Hejsek z Grafton Recruitment.

Nejméně za manuální práce

Telefonní operátor, doplňování zboží, administrativní výpomoc, roznášení letáků, dotazování, ochutnávky, výzdoba výloh, práce skladníka, úklid - tak vypadá nejčastější nabídka brigád. „Zájem o dočasnou pracovní sílu tu je hlavně ze strany obchodních řetězců, skladů a distribučních center,“ doplňuje Eva Vařejková z agentury Index Plus.

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Jak ručit za družstevní byty?
Paní Lucie si vybrala byt v cenové relaci odpovídající jejím možnostem. Má to ale jeden háček - jde o byt družstevní. Hypoteční ústavy obecně na družstevní byty neposkytují hypotéku, resp. nelze jimi za úvěr ručit.
Daně, daňové nedoplatky, daň
Nižší daně? Když splníte podmínky
Skoro polovinu roku vyděláváme peníze, které pak v rámci všelijakých daní odevzdáme státu. Podnikatelé mají tuto skutečnost víc na očích, protože za ně žádné odvody neřeší zaměstnavatel.
myš - (c) profimedia.cz/corbis
Je lepší být v práci šedá myš, nebo vamp?
Nemohlo mi ujít, jak si kolegyně ochočila šéfa. Směje se jeho někdy přihlouplým vtipům, ukazuje výstřih, pohazuje hřívou. Neodporuje mu, ale stejně vše dělá po svém. Mám to dělat také tak?

A výdělky? Záleží na náplni práce a lokalitě, brigádníci ve větších městech na tom jsou podstatně lépe. Nejméně se platí za manuální práce, asi 50 korun na hodinu, nejvíce za filmový komparz - třeba i 5000 korun za jeden natáčecí den. Podobných lukrativních nabídek však bývá málo.

Průměrné ohodnocení se pohybuje kolem 70 až 90 korun, do tohoto rozmezí se vejdou řidiči, hostesky, kameloti a ještě třeba sekretářky.

Pozor na úkolovou mzdu

Kdo ovládá cizí jazyky, může zajásat. Nabídkami na doučování, překlady, jazykové korektury nebo například tlumočení se to na internetu jen hemží. Hodinová mzda zpravidla neklesne pod stokorunu, v průměru se pohybuje kolem 150 korun, u netradičních jazyků může být ještě vyšší. To platí i pro odbornější profese, jako je výpomoc v marketingovém oddělení s přímým zapojením do činnosti firmy nebo práce v oblasti IT či grafického designu.

Občas se místo hodinové sazby objeví pojem úkolová mzda. V takovém případě je brigádník ohodnocen za odvedenou práci, nikoliv za čas, který v zaměstnání stráví. To se vztahuje na plnění zboží do krabic, přepisování faktur do počítače nebo třeba lepení obálek. Výše výdělku pak závisí na šikovnosti každého pracovníka, ale počítat musí s tím, že nebude tak vysoká - například za slepení jedné obálky dostane zájemce padesát haléřů. Výjimkou jsou mobilní operátoři, občas nabízejí za každou uzavřenou smlouvu až 400 korun.

Student, nebo důchodce?

Nedá se říci, že by společnosti hledající brigádníky upřednostňovaly určitý typ pracovníka před jiným, vždy rozhoduje druh vykonávané práce. Odbornější profese žádají zkušenosti, které studenti často postrádají, manuální práce zase dostatek sil, což hovoří v neprospěch starších lidí a žen. Důchodci však zase mohou konkurovat většími časovými možnostmi. „Pro důchodce může být důležitější samotný fakt, že jsou zaměstnáni. Pro studenty je na prvním místě výše výdělku, případně získání praxe související se studiem,“ vysvětluje Hejsek.

A jaká jsou omezení pro jednotlivé pracovníky? „U rodičů na rodičovské dovolené žádné, mohou si přivydělat neomezeně. Podmínkou je, že musí zajistit celodenní péči o dítě zletilou osobou,“ vysvětluje Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce. S důchodci lze uzavřít pracovní poměr pouze na dobu určitou, nejdéle však na jeden rok. Výše přivýdělku nerozhoduje.

Kolik si můžete vydělat za hodinu

  • 55 korun - noční doplňování zboží, hlídač, práce pro charitu
  • 60 korun - závozník, skladník, manuální práce, pokladní, šatnářka
  • 65 korun - výzdoba výloh, balení zboží, stánkový prodej, rozvoz potravin
  • 75 korun - řidič, hosteska, výpomoc za barem, administrativa, práce v tiskárně
  • 80 korun - roznášení letáků, telefonní operátor, hlídání dětí, doučování
  • 90 korun - sekretářka, propagační akce, čištění výloh, kamelot, analýza dat
  • 100 korun - večerní sekretářka, lektor cizích jazyků, telefonní marketing
  • 200 korun - instruktor lyžování, hodinový průzkum trhu, propagování výrobku
  • 500 korun - komparz do filmu, testování zboží, účast na vědeckých výzkumech

Poznámka: pouze orientační nabídky na internetu

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz