Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Přijdeme o dům, když porostou sazby?

Vzhledem k vysokým částkám hypotečních úvěrů dojde u mnoha rodin, které se k financování hypotékou uchýlí, ke značnému napětí rodinného rozpočtu. Případný růst úrokových sazeb na konci období fixace tak představuje riziko, které by nemělo být v žádném případě opomíjeno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

bc01

21. 2. 2003 13:50
0 0
možnosti

Arnošt Kořínek, Ostrava

21. 2. 2003 0:17
Přehodnocení dlužné částky
Drazí přátelé, chtěl jsem pouze popsat realitu se kterou se již potkala celá řada klientů hypotéčních bank. Nehledejte v mém příspěvku žádné tajemství. Zkuste se pouze vžít do role bankéře a zkuste si spočítat z čeho pokryjete provoz svojí banky, z čeho případně zaplatíte držitele hypotéčních zástavních listů, z čeho zaplatíte daně, aby stát měl například z čeho hypotéky dotovat a v neposlední řadě z čeho vyplatíte akcionáře, ale i dividendy je třeba zdanit. Potom začnete uvažovat o životnosti svojí banky.Kolik ještě budete moci půjčovat peněz v dalším období a tak i dále podnikat ve svém oboru.Nebo ještě lépe zahrajte si na banku která je tzv. bankou charitativní nemá zisky, zaměstnanci pracují zdarma, ale chcete zpět pouze aktuální hodnotu svých peněz aby bylo možné je půjčovat dalším zájemcům. Jaký by byl Váš postup. Pokud by jste nechtěli vracet peníze v jejich aktuální hodnotě za chvilku by jste již neměli co půjčovat dalším zájemcům. Začněte cestovat se svými penězi v čase a "vo tom to je".
0 0
možnosti

Jirka

21. 2. 2003 7:33
Re: Přehodnocení dlužné částky
Zkus se spíše vrátit do role člověka, který žije v právním státě a má v ruce platnou smlouvu o hzpotečním úvěru s bankou. Takových reálných lidí je hodně. Nevím yda k nim patříš. Pokud ano, tak se do té smlouvy podívej a z pohledu bankéře tam najdi jedinou možnost jak navýšit nesplacenou částku. Pokud to tam najdeš, tak tě lituji, vybral sis špatnou banku a podepsal jsi špatnou smlouvu...
0 0
možnosti

Thyronx

18. 2. 2003 1:32
To je zert?
Pri podepisovani hypoteky se domluvi urokova sazba ( dejme tomu na 15 ci 30 let)a ta PLATI po celou dobu splaceni.NEMENI SE za ZADNYCH okolnosti!Kdyz mam sanci a doplatim hypoteku driv, neplatim ani zadnou "pokutu" ani usly zisk Banky ve forme uroku. Ovsem ma to hacek.Jsem v USA ( pravni stat)
0 0
možnosti

Božena

18. 2. 2003 8:38
Re: To je zert?
Podle mě je to obdobný. Akorát že USA jsou po finanční stránce "víc zajetý" a dají se zde očekávat menší otřesy. V ČR je to spíš tak, že se zde nezná dne ani hodiny. Místo 15 nebo 30 leté fixace proto banky nabízejí jen pětiletou.
0 0
možnosti

Arnošt Kořínek, Ostrava

17. 2. 2003 20:32
Přehodnocení dlužné částky
Při dlouhém období splácení dlužné částky je nutné také počítat s tím, že peníze se v čase díky inflaci neznehodnucují pouze dlužníkům, ale také věřitelům.Pokud máte hypotéku počítejte také s tím, že Vám bude přepočítána nominální hodnota dluhu vzhledem ke znehodnocení kupní síly koruny.V tom případě dostanete docela zajímavá čísla. Příklad. Máte hypotéku na 1 000 000,-Kč na 15 let s úrokovou sazbou 6%. Vaše splátka je 8438,-Kč.Nominální hodnota Vašeho dluhu po 60 splátkách je 760 090,-Kč.Pokud bychom předpokládali příjemnou inflaci 2% ročně po celou dobu splácení, dluh bude přehodnocen vzhledem k zachování kupní síly o inflaci na 839 201,-Kč a Vaše nová splátka bude 9 316,-Kč.Nedivte se bance, ani Vy by jste nemohli jednat jinak. Musíme si všichni zvyknout na jiné finanční prostředí.
0 0
možnosti

Honzajs

17. 2. 2003 20:53
Re: Přehodnocení dlužné částky
A na to jste přiše kde??!! Vy máte ve smlouvě změnu jistiny? V tom případě jsté blázen, že jste na to přistoupil. Úroky přece pokrývají i inlfaci. V případě vysoké inflace Vám je po skončení fixace zvednou.
0 0
možnosti

Pavel

17. 2. 2003 13:46
A co poplatky za vedení účtu...
Nevím, jestli jste se tomu již věnovali,ale podobný článek by mohl být i na téma Přijdeme odům, až nám porostou poplatky za vedení účtu?
Hodně lidí neustále mluví o tom, jestli jsou výhodné úrokové sazby, jaká je státní podpora a pod, ale skoro nikdo si neuvědomí, jaké peníze zaplatí za vedení účtu.
Pro ilustraci příklad milionového úvěru u ČMHB (běžná doba 20 let splácení): Poplatky jsou zhruby 220 Kč měsíčně! + odeslání výpisu a pod - celkem cca 250 kč měsíc. Jednoduchou matematikou dojdete k cifře 60 000 za dobu splacení úvěru.
A je zde samozřejmě riziko,že banka svoje poplatky zvýší, přičemž bych si tipnul, že proti tomu není obrany...
To jsou alejen takové perličky... :-)
 
0 0
možnosti

pavel

17. 2. 2003 12:47
Dobrá myšlenka
Je to dobrý námět k zamyšlení - něco takového se mi podařilo bez hlubšího záměru (usoudil jsem, že při dnešních sazbách si stavební spoření ponechám a nákup bytu jsem financoval pouze z hypotéky a menší půjčkou od známých). Ta myšlenka převedení naspořené částky nebo dokonce s použitím úvěru na částečné umoření hypotéky je velmi zajímavá a určitě si na ni vzpomenu, až se za 4 roky bude blížit konec pětileté fixace ... O kombinaci životního pojištění a hypotéky jsem taky slyšel a díky dvojímu odpočtu z daní to považuji za velmi zajímavou věc. Děkuji Fincentru za dobré tipy.
0 0
možnosti

Pavel

17. 2. 2003 16:03
Re: Dobrá myšlenka
Životní pojištění a odpočet daní, to funguje jen za velmi specifických podmínek (mj. člověk se musí pojistit min. do 55 let svého věku), takže pro mne tohle tedy zajímavé není, na 30 let se pojišťovat nehodlám...
0 0
možnosti

Petr Svoboda

17. 2. 2003 9:37
.....
Zajímavá myšlenka. Jenom ta myšlenka si ještě ke splátkám hypotéky přispořovat je poněkud zvláštní. Mám vážné pochyby, že ten, kdo se uváže hypotékou si bude své měsíční splátky zvyšovat o spoření.
Otázkou je, jestli by nebylo výhodnější si spíš na začátku stanovit o něco vyšší splátky a zkrátit tak dobu splácení a snížit tak "míru přeplacení" úvěru.
Zajímavý článek by mohl být na téma "Spojení Kapitálového životního pojištění a hypotečního úvěru", což je podle mého soudu vůbec nejlevnější způsob, jak se dostat k vlastní nemovitosti.
0 0
možnosti

Jirka

17. 2. 2003 10:52
Re: .....
Podle mne to zas tak neobvyklé není. Je možné např. při čerpání hypotéky založit stavební spoření a mít fixaci na 5 et. Po pěti letech stavební spoření vybrat a použít ho na jednorázovou splátku hypotéky. Jako příspěvky na stavební spoření lze použít to, co člověk dostane od státu zpět na zaplacených úrocích z hypotéky.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...