Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Pomocí bankomatu už můžete i natankovat

Podle statistik je v České republice bezmála tři a půl tisíce bankomatů. Poskytují hotovost, dobíjejí kredit mobilních telefonů, zaplatí i složenky. S jejich pomocí ale lze i tankovat nebo vkládat peníze. A banky plánují další nadstavbové nabídky.

Historie bankomatů v České republice sahá do minulosti pouhých dvacet let. První bankomat na Václavském náměstí v Praze instalovala Česká spořitelna a umožňoval vybírat hotovost pouze zaměstnancům banky. Dnes je bankomatů jen v Česku 3,5 tisíce, slouží široké veřejnosti a všechno, co jejich prostřednictvím dokážete zařídit, by si tehdy představil málokdo.

Výběr hotovosti neláká, nabídněte víc

Ačkoliv převážná většina transakcí uskutečněných přes bankomat jsou výběry hotovosti, banky i jejich klienti svou pozornost obracejí jinam. Jednoduché přístroje na výdej peněz se tak mění v tzv. multifunkční zařízení.

Už nikoho nepřekvapí, že v "automatu na peníze" platíme složenky, dobíjíme kredit všech mobilních operátorů, zjišťujeme zůstatek svého účtu, měníme PIN ke kartě, víme, kdy skončí platnost karty, či můžeme získat úvěr od "své" banky.

Dnes už ale můžete narazit i na různé nadstavby bankomatů. Jako příklad lze uvést přes padesát bankomatů České spořitelny, které umožňují vybírat hotovost i nevidomým. Slouží k tomu hlasový návod, který si nevidomý vyslechne v pobočce se zapůjčenými sluchátky.

Bankomaty dle bank
Banka  Počet bankomatů  Depozitní bankomaty  Tankomaty
Citibank  11  x  x
Česká spořitelna  1 171  2  1
ČSOB/
Poštovní spořitelna
 680  1  1
GE Money Bank  608  1  x
Komerční banka  673  x  x
LBBW  x  x  x
mBank  x  x  x
Raiffeisenbank  120  x  x
UniCredit Bank  60   55   4
Volksbank  60  x  x
Zdroj: banky   

Letošním hitem budou depozitní bankomaty

Letošním hitem, nikoliv však novinkou na bankovním trhu jsou patrně tzv. duální neboli depozitní bankomaty. Tedy bankomaty, které umožňují navíc vklad hotovosti. Službu u nás v současnosti nabízejí bankomaty pěti bank.

Nejdelší historii přitom mají depozitní bankomaty UniCredit Bank, která celou bankomatovou síť získala spolu s původním provozovatelem - Živnostenskou bankou. V současnosti má těchto bankomatů přes padesát.

historie bankomatů u nás

První bankomat na Václavském náměstí v Praze instalovala Česká spořitelna a umožňoval vybírat hotovost pouze zaměstnancům banky. Dnes je bankomatů jen v Česku 3,5 tisíce, slouží široké veřejnosti a všechno, co jejich prostřednictvím dokážete zařídit, by si tehdy představil málokdo.

Druhým finančním domem s vkladovými bankomaty je Česká spořitelna. Spustila projekt jako zkušební loni v červenci. Dnes můžete vložit peníze jen ve dvou jejích bankomatech (z celkových bezmála 1 200). Během letošního roku by se ale měl jejich počet podle vyjádření banky zvýšit.

Dalšími bankami, které buď mají, nebo počítají s rozšířením funkčnosti svých peněžních automatů mimo jiné o možnost peníze vkládat, jsou HSBC, GE Money Bank (testuje první depozitní bankomat na pobočce Flora v Praze) a nejčerstvěji i ČSOB s Poštovní spořitelnou (první bankomat s možností vkladu instalovala banka letos v únoru ve finančním centru Poštovní spořitelny v Revoluční ulici v Praze). Další bankomaty s možností vkladu se objeví na pražské pobočce ČSOB v obchodním centru Černý Most a v ostravské Hollarově ulici. Následovat by měla další místa po celém Česku.

depozitní bankomaty provozuje v česku pět bank

UniCredit Bank - umožňuje tzv. obálkový depozit, peníze banka připíše na účet následující den

Česká spořitelna, ČSOB a Poštovní spořitelna, GE Money Bank a také HSBC - umožňují vkládat bankovky přímo po zadání kódu PIN příslušné platební karty, peníze jsou na účet připisovány okamžitě  

V České spořitelně i ČSOB/Poštovní spořitelně lze vkládat bankovky pouze jednotlivě. U ČS maximálně 100 tisíc korun, v ČSOB/PS je to nejvýše 350 kusů bankovek.

V GE Money Bank lze vkládat hotovost najednou, a to maximálně 400 kusů.

Služba je poskytována bankami zdarma, jen v ČSOB transakce přijde na 6 korun.

Projekt tankomatů se rozjíždí pomalu, ale jistě

Už přes rok úspěšně fungují tzv. tankomaty. Jsou to automaty, které místo výběru či vkladu hotovosti zprostředkují zákazníkovi a motoristovi v jedné osobě načerpat pohonné hmoty pouze s použitím platební karty. Najdete je pouze na několika místech v Česku, ale nedají se přehlédnout. Chybí tu jakákoliv obsluha. Placení totiž zprostředkují tankomaty umístěné hned vedle stojanů s pohonnými látkami.

Nejprve vložíte svou platební kartu do takzvaného tankomatu a zvolíte částku, za kterou chcete natankovat. Následně načerpáte až do výše zvolené finanční hodnoty.

Tento model funguje například na čerpací stanici Tank & Go v Průhonicích. Provozuje ji akciová společnost W.A.G. minerální paliva, zúčtování karetních transakcí zajišťuje právě Česká spořitelna.

Na čtyřech čerpacích stanicích provozuje tankomaty i UniCredit Bank. Podle tiskového mluvčího banky Tomáše Pavlíka se nejlépe daří tankovacímu automatu u společnosti TRAKO, spol. s r. o., ve Slavičíně.

Po roce, tedy loni v říjnu, se u nás objevila další novinka, multimediální tankautomat. Do pilotního provozu se zapojila prozatím jedna čerpací stanice Pap Oil v Bohdalecké ulici v Praze 10. Na vývoji se ale tentokrát podílela ČSOB s Poštovní spořitelnou. Postupně se počítá s jejím rozšířením v celé síti čepacích stanic Pap Oil u nás.

Koncepce zařízení bude umožňovat kromě tankování i řadu dalších funkcí. Například dobíjení mobilních telefonů, informace o počasí a dopravní situaci na zvolené trase nebo i takové služby, jako je možnost bezhotovostních bankovních převodů či dobíjení budoucích dálničních kuponů.

Samotné zařízení přitom designem připomíná běžný bankomat, ovládání však funguje přes dotykovou obrazovku. Princip je však stejný jako u "starých" tankomatů – samotná platba probíhá s tzv. předautorizací. Bez placení tedy od této pumpy neujedete.

  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Levnější hypotéka je donutila k sjednání drahého úvěru

Snaha ušetřit na úrocích a sjednat si hypotéku na co nejkratší dobu nemusí být vždy nejlepší řešení. Takzvaně hypotéka...

HYPOTÉKA krok za krokem: na co se teď připravit a s čím počítat

Premium Jen málokdo má na svém účtu několik milionů korun, za které by si mohl koupit vlastní nemovitost. Hypotéka tak pro...

Přestože úrokové sazby rostou, zájem o hypotéky nepolevuje

Průměrná úroková sazba překročila po šesti měsících hranici 2 %. V květnu banky půjčovaly hypotéky s průměrnou sazbou...

KOMENTÁŘ: Nová pravidla pro hypotéky? Schválený je nepoužitelný zákon

Parlament po dlouhých letech projednávání definitivně schválil novelu zákona o České národní bance, která bude moct...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...