Máte leasing na auto? V bance se to dozvědí

aktualizováno 
Každý z Čechů má prý půjčeno jenom 8,5 tisíce korun na spotřebitelském úvěru. „Jenom“ říkají nejen banky, protože na úvěrech vydělávají, stejný názor mají i ekonomové. Úspěšný a rozvinutý úvěrový průmysl totiž berou jako znak zdravé ekonomiky země.
Škoda Octavia II Combi

Škoda Octavia II Combi

A lidé se pomalu, ale jistě učí žít s dluhy. Možnost půjčit si je totiž lákavá a splnit podmínky finančních ústavů není složité. Za poslední rok stoupl prodej spotřebitelských úvěrů téměř o 20 procent. V budoucnu analytici očekávají mírný pokles.

Prověřování je stále důkladnější

Dosud platilo, že banky před poskytnutím úvěru prověřovaly zadlužení klientů v bankovním registru klientských informací, splátkové a leasingové společnosti v nebankovním. Nově si oba registry budou informace o klientech a jejich půjčkách vyměňovat.

Klient, který si koupil auto na leasing, tak už nebude moci v bance na svůj závazek „zapomenout“ a žádat o další půjčku, jejíž splácení by ho mohlo dostat do problémů. Nikdo nechce předlužené klienty. Spolu se zadlužením stoupá počet klientů, kteří mají problémy se splácením závazků. Tím se finanční ústavy ocitají v paradoxní situaci – potřebují prodat hodně úvěrů, aby vydělaly, přitom musí vybrat spolehlivé klienty, aby na obchodu netratily.

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI

Registr dlužníků: zneužil vás váš operátor? Čtěte ZDE.

Některá společnost dává přednost prodeji, jiná bezpečnosti. Proto se na trhu najdou ústavy, které půjčí peníze pouze s čestným prohlášením o výši příjmu, jiné požadují spoustu potvrzení a razítek.

„Nechceme prodávat úvěry lidem, kteří nebudou splácet, vymáháním dluhu se zvyšují i naše náklady. Snažíme se předcházet tomu, aby byl klient předlužen,“ vysvětluje Klára Gajdušková z České spořitelny. „Důkladné prověření pojišťujeme tím, že poradci jsou finančně motivováni na tom, aby jejich úvěry byly bezproblémové,“ dodává.

Než se zadlužíte, počítejte

Banky se snaží, ale odpovědný přístup k úvěrům je především věcí klienta. Ten by měl nejen vědět, kolik mu půjčí, ale i kolik a jak dlouho bude splácet. „Posoudit výši splátky vzhledem k příjmům je důležité, klienti by si měli dát dobrý pozor, aby jim po zaplacení zbylo víc než pouhé životní minimum,“ vysvětluje finanční poradce Tomáš Kučera.

Obecné pravidlo zní: Vysoký a dlouhodobý úvěr by měl být použit na získání něčeho hodnotného – bydlení či pořízení podnikatelského majetku. Nižší úvěry lze použít na ledacos, ale koupit si na dluh dovolenou, to nebývá rozumné. Pokud na ní neprocvičíte angličtinu a pak se nenecháte dobře zaměstnat u zahraniční firmy.

Máte zkušenosti s některým z úvěrových registrů? Víte o tom, že by někdy informace z nich ovlivnily vaši žádost o úvěr? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz