Hypotéky s větrem v zádech

  9:22aktualizováno  9:22
Termínu inflace dnes rozumí v České republice v podstatě každý. Laik ji většinou vysvětluje jako situaci, kdy peníze ztrácejí hodnotu. Paradoxně i inflace může mít své příznivce, neboť letitá pravda říká: „Inflace přeje dlužníkům“.
Termínu inflace dnes rozumí v České republice v podstatě každý. Laik ji většinou vysvětluje jako situaci, kdy peníze ztrácejí hodnotu. Paradoxně i inflace může mít své příznivce, neboť letitá pravda říká: „Inflace přeje dlužníkům“.

Současná situace je z pohledu střadatelů majících úspory či investorů skutečně krajně nepříznivá. Mít dnes volné peněžní prostředky se momentálně skutečně krajně nevyplácí a investoři marně hledají instrumenty, které by současný růst cenové hladiny dokázaly porazit. Na českém či evropském akciovém trhu si investoři lížou rány z nedávných poklesů většiny klíčových titulů a ani dluhopisy s ohledem na nedávné zvýšení sazeb jim velkou radost nepřinášejí. Přestože akcie bývají považovány jako štít proti inflaci, tak dnes rozhodně takto nefungují. Útočištěm tedy může být peněžní trh, který však víceméně kopíruje inflaci.

Jak z toho ven? Nejjednodušší by zřejmě bylo veškeré úspory procestovat či prohýřit v nejrozmanitějších koníčkách či zálibách. I tato, z pohledu finančních investic krajně nepříznivá situace, má svoje východisko v podobě alternativního investování. Zatímco investice do starožitností lze doporučit pouze zkušeným investorům tohoto segmentu, tak investice do bydlení by se za výše popsaných okolností měly vyplatit všem. Z finančního hlediska je nejvýhodnější si dnes na investici do bydlení půjčit. Do karet totiž hraje dluhovému financování bydlení hned několik faktorů.

Výhodnost hypoték dnes ještě umocňuje inflační prostředí

Nejlepší obrázek současné výhodnosti hypoték nám dává pohled do nedávné historie. Z následující tabulky je patrné, jak dramaticky klesly úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Rok1998199920002001
Průměrná úroková sazba13,610,28,87,1*
Výše státní podpory4%4%4%2%

Komentář k tabulce: Nejzajímavější trend nám nabízí řádek s průměrnými úrokovými sazbami. V tříletém časovém horizontu klesly sazby o více než šest procentních bodů. Z pohledu zájemců o hypotéky přinesl velmi příznivé podmínky již rok 2000. V tomto roce byla totiž zachována čtyřprocentní státní podpora za podmínek velmi výhodných sazeb. Z toho však samozřejmě těžili pouze zájemci o hypotéky splňující podmínky státního příspěvku. Údaj v tabulce označený hvězdičkou je můj osobní odhad vytvořený na základě sledování vývoje současných sazeb hypoték.

Samotné sazby jsou sice orientačním vodítkem pro zájemce o hypotéky, avšak ideální je srovnání na konkrétním příkladu s uvedenými měsíčními splátkami. Podívejme se tedy kolik by činila měsíční splátka v případě hypotéky s patnáctiletou dobou splatnosti ve výši 800 tisíc. Hypoteční úvěr splňuje nároky poskytnutí státní podpory v celé své výši. Jako vstupní údaje jsou použity hodnoty úrokových sazeb a výše státní podpory z výše uvedené tabulky. Pro ilustraci jsem do tabulky také umístil řádek „měsíční splátka bez státní podpory“, aby si čtenář mohl udělat úsudek, kolik činí státní podpora v tomto konkrétním případu.

Rok1998199920002001
Úroková sazba13,610,28,87,1
Měsíční splátka bez státní podpory10 439 Kč8 695 Kč8 019 Kč7 235 Kč
Státní podpora2 037 Kč1 857 Kč1 776 Kč867 Kč
Měsíční splátka se státní podporou8 402 Kč6 838 Kč 6 243 Kč6 368 Kč

Komentář k tabulce: Z uvedených hodnot je zřetelné radikální zlevňování hypoték v průběhu posledních tří let. Zatímco ještě před třemi lety byly hypotéky skutečně pro bohaté lidi, tak dnes již tomu tak doopravdy není. V tabulce uvedené zlevňování hypoték je navíc umocněno rostoucími příjmy v České republice. V současné době činí průměrný plat kolem 13 500 korun, zatímco před třemi lety to bylo někde kolem jedenácti tisíc. Zlevňování hypoték tedy v kombinaci s rostoucím příjmy umožňuje dluhové financování bydlení stále více domácnostem.

Současné inflační prostředí dává hypotékám ještě další impuls. Očekává se akcelerující inflace, kterou se bude Česká národní banka snažit krotit prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. V budoucnu se tedy již dalšího zlevňování sazeb zřejmě nedočkáme. V inflačním prostředí by měly naše mzdy růst rychleji než doposud, což samozřejmě bude relativně zlevňovat naše dluhové zatížení. Dnes je tedy s největší pravděpodobností ideální doba k získání hypotéky. Zároveň současná situace nahrává k využití pětiletého období fixace, které zaručí konstantní výši splátky a státní podpory po tuto dobu.

Myslíte si, že úrokové sazby hypoték půjdou v blízké době nahoru? Souhlasíte s tím, že nyní je ideální doba k dluhovému financování bydlení? Podělte se s námi o vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz