Diskuze

Banky u hypoték zpřísnily metr. Zajímá je hlavně stabilita příjmu

ČNB uvolnila parametry pro poskytování hypoték. Získat hypotéku je přesto nyní těžší. Většina bank totiž stále pracuje s původními parametry. A navíc mnohem důkladněji zkoumají příjmy. Nejen jejich výši, ale i zdroj a stabilitu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nevím jestli je to chybou pana Nováka anebo chybou autora článku ale věta "Pro připomenutí, DSTI je ukazatel, který sledoval zadlužení žadatele o úvěr vůči jeho měsíčnímu příjmu" je hloupost. Zadlužení vs příjem je DTI.

DSTI (Debt Service to Income) je poměr ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení (tzv. dluhová služba).

Takže to není o dluhu ale o splátce. A splátka závisí také od úrokové sazby a délky splácení. Indikátor říká kolik % z přijmu mi sežerou splátky a dává tušit co se asi tak stane když by přijem třeba klesl o 10,20%. Můžu mít menší DSTI pokud si vezmu 10 milionů na 30 let než když si vezmu 5 milonu na 10.

A je jedno jestli to počítáme ročně anebo měsíčně. Vyjde +- stejné %

Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu.

0 0
možnosti

D47a79v64i62d 48P47e27t15r

25. 6. 2020 21:27

Nokdy si přece nemůže nikdo být jistý stabilitou pžříjmů.

1) Např. jste velmi dobře placený pilot a najednou kvůli pandemii nelétají letadla a stačí polovina pilotů,

2) Jste IT specialista jehož důležitost v době pandemie vzrosta, pak přijde silná Sluneční erupce a skoro všechna data na magnetických záznamech jsou poškozena a je potřeba jiných odborníků (na obnovu dat).

Prostě : "Nikdy není nic jisstého".

0 0
možnosti
Foto

Proč má český člověk takovou potřebu se zadlužit, kvůli nemovitosti? Ok, vyděláš prachy, kup si barák nebo byt, ale zadlužit se na 20 nebo 25 let mi moc smysl nedává.... Když si pronajmu nemovitost a dostanu se do problémů, tak se můžu přestěhovat do menší za míň peněz, ale nepřijdu o všechno. Ale asi se mi to hezky kecá, když jsem koupil byt v privatizaci a dům zdědil po prarodičích. :-D Prostě bych do dluhu nešel.

1 5
možnosti

J93a65n 38R96o14s35a

25. 6. 2020 9:54

Ja vam klidne odpovim. Splatka meho domu dela 20kkc mesicne. Kdybych chtel pronajmout domek se stejnyma vlastnostma, zaplatim ted tak 40kkc mesicne. Navic prodat domek s dluhem je dnes fakt jednoduche, neni to o moc slozitejsi nez kdyz zmenite najem.

4 1
možnosti

J86a73n 53R79o71s57a

25. 6. 2020 9:13

No jsem zvedavej jakej urok mi nabidnou. Za rok mam refinancovat a pomalu zacinam shanet nabidky. Mam domek na P8, 700 metru pozemek a dluh na nem 4m. 5 let ho platim bez problemu a chtel bych se dostat na 1.6%.

0 0
možnosti

Je to naprosto v pořádku. Banky se chovají racionálně a nechtějí, aby se rizika systematizovaly. Dneska holt banky budou půjčovat lidem, kteří mají zaměstnání, které jsou nejméně ovlivněné ekonomickým cyklem - lékaři, obecně zdravotnické obory, pracovníci v IT sektoru, technici, policisté, vojáci apod. Lidé v automotive, ve finančních službách, v gastronomii, turistickém ruchu apod. budou mít smolíka

2 0
možnosti

Já bych o IT sektoru tak nebásnil. Oni ajťáci budou hodně i v automotive.

0 0
možnosti

Banky snad konečně pochopily, jak funguje tržní ekonomiky...že pro lidi z oborů gastro, cestovní ruch, reality, zprostředkování všeho možného, taxikáře apod. by hypotéka měla být pouze ve výjimečných případech, jako na Západě.

Naše banky ale viděly vzor v USA, kde hypotéku dostane každý...LTV 80%, výše splátky k měsíčnímu příjmu max. 35%, max. na 30 let, zaroveň musí být splaceno do 70-tých narozenin...plus motivovat ty, kdo mají koupeny prázdný byt (hlavně ve velkých městech jich je hodně), aby ho umístili na trh nájemního bydlení. Motivovat by možná stačilo tím, že stát posílí postavení pronajímatele a nebude upřednostňovat nájemníka. Nájemník má v ČR tak silné postavení jako nikde jinde, a pokud se pronajímatel chce chovat slušně, zbydou mu často jen oči pro pláč, poničený být a nevymahatelná pohledávka, často v řádu desetitisíců. Tři měsíce bydlení zadarmo je taky anomálie...

8 0
možnosti

Ty splátky k měsíčnímu příjmu do 35 % je nesmysl – záleží přece na absolutní výši příjmu, tedy disponibilním příjmu po zaplacení hypotéky. Pokud bude někdo splácet 10 500 při platu 30 tisíc, zatímco druhý 50 tisíc při platu 100 000, pak je přece bonitnější ten druhý, i když poměr splátky k platu u něj činí 50 %, zatímco u prvního 35 %. Na ostatní výdaje mu totiž zbude 2,5x tolik co tomu prvnímu.

1 0
možnosti

Jediná banka, která opravdu poskytuje živnostníkům hypotéku je Sberbank, zbylé se chvástají co vše umí, ale nakonec sliby neplní

0 2
možnosti

Všechny banky poskytnou živnostníkům, kteří řádně přiznávají své příjmy hypotéku. Problém bývá spíš u ochoty těch živnostníků přiznat veškeré prijmy

4 0
možnosti

A kdo zaručí stálý příjem,když nevíte kdy co krachne nebo přijdete o práci reorganizací!!Tak že bude dobré udělat ještě víc lidí bez možnosti bydlení a pak tady chcete,aby se rodily děti??Vždyť proto nic neděláte jen samé řeči typu mohlo by se,měli by jsme,to vám ty lidi nikde a nikdo neporodí.

0 1
možnosti

tak nezaručí to nikdo, ale mají nějaký systém.. to znamená když teď přijde frajer, manažer z automobilky, tak jsou opatrní a když přijde IT manager, tak mu to dají, protože jich je a bude akutní nedostatek - jen obecně...

7 0
možnosti

Oni asi ví, o čem mluví/píší, ale já z těch písmenek moc moudrý nejsem. Mám tedy asi jedinou možnost - dojít do banky a poptat se, jestli hypotéku dostanu nebo ne. Nakonec jsou to jejich peníze, tak mají plné právo o nich rozhodnout :-)

1 0
možnosti

Tak to mohou dneska dát hypotéku jen emeritnímu poslanci ODS Bendovi;-D

1 4
možnosti

Jemu ne. Sám opisovač přece prohlásil, že má problém z poslaneckého platu uživit rodinu.

8 0
možnosti