Banky vyrazily za klienty s přenosným bankomatem i pobočkami

aktualizováno 
Vážení spoluobčané, dnes v osm hodin ráno přijede do naší obce banka! Něco podobného by už brzy mohlo zaznít třeba z vašeho obecního rozhlasu. Není to ukázka ze starého filmu či jeho parodie, ale blízká budoucnost. Projekt pojízdných poboček zvažuje Česká spořitelna, cestovní pobočky provozuje mBank i Komerční banka.

Mobilní bankomat České spořitelny se objevuje třeba na hudebních festivalech | foto: Česká spořitelna, a.s.

I přes rozvoj internetu a mobilních technologií banky kontakt s klienty stále potřebují. Proto často volí i velmi neobvyklé cesty.

Bankomat cestuje za klienty

Letos v červenci se na tuzemských letních hudebních festivalech objevila zajímavá novinka: mobilní bankomat. Je to přenosný bankomat, který ale nabízí zcela běžný rozsah služeb. S bankou komunikuje prostřednictvím bezdrátového datového přenosu. Jen musí být v místě jeho instalace elektrický proud. Nezbytný je mobilní signál.

Součástí tohoto bankomatu je navíc betonový podstavec. Zajišťuje mu dostatečnou stabilitu i ochranu před neoprávněnou manipulací.

"Inspiraci jsme našli v zahraničí, kde s mobilními bankomaty mají dobré zkušenosti. Velký zájem klientů však zdaleka předčil naše očekávání, a tak chceme aktivně vyhledávat další akce, na nichž klientům mobilní bankomat usnadní a zpříjemní strávené chvíle," uvedl Miloslav Křečan, ředitel Kartového centra ČS.

Česká spořitelna ale zvažuje ještě další projekt. Takzvané kontejnerové pobočky. Jejich úkolem by bylo dočasně nahradit běžné pobočky. Například když bude stálé obchodní místo banky třeba z důvodu rekonstrukce dočasně mimo provoz. Projekt je sice teprve ve fázi příprav, nicméně by takové kontejnerové pobočky měly s největší pravděpodobností vypadat podobně jako dnes již fungující mobilní pobočky konkurence.

Komerční banka provozuje čtyři mobilní pobočky

Mobilní pobočka KBMobilní pobočky provozuje už dnes Komerční banka. Nejsou to ale pobočky na čtyřech kolech. Jejich pohyb je omezený.

První poměrně snadno přemístitelnou pobočku otevřela Komerční banka v prosinci roku 2007 na parkovišti nákupního centra v Ústí nad Labem. Dnes fungují čtyři. Přibyla pobočka v Králově Dvoře a další dvě v Brně. "Preferenčně jsou určeny pro doplnění obchodní sítě banky v místech, kde jsou možnosti pronájmů omezené. Jde například o obytné a obchodní zóny, areály vysokých škol, rekreační zóny, parkoviště obchodních center či veletržní areály," vysvětluje Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky.

Tyto mobilní pobočky jsou přitom schopny zajistit klientovi zcela běžný bankovní servis s jedinou výjimkou. Nefunguje v nich směnárna. Hotovostní transakce v české měně tu vyřídíte. Každý výběr či vklad je však limitován maximální hodnotou 50 000 korun.

Stolek, reklama a notebook. To je mobilní mKiosek

Mobilní kiosek mBankI jediná u nás fungující téměř výhradně internetová banka mBank dospěla k závěru, že českým klientům přímý kontakt s bankou chybí. A tak se na různých místech a při rozličných příležitostech můžete setkat s tzv. mobilním kioskem.

Objevuje se nejčastěji v nákupních centrech či nákupních zónách v blízkosti velkých měst. Zkrátka všude tam, kde lze očekávat velkou koncentraci lidí. Tam přijde pracovník mBank, rozbalí reklamu na banku za svými zády, donese si malý stolek a na ten položí notebook. I tak může vypadat mobilní zastoupení banky.

Je to přitom vskutku cestovní minipobočka, která funguje přesně tak jako kterýkoliv jiný mKiosek. S hotovostí zde samozřejmě nepochodíte, stejně jako se nemůžete na pracovníka kiosku obracet s hypotečními úvěry.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Hypotéky prudce zdražují, očekává se další růst úrokových sazeb

Ilustrační snímek

Hypotéky podle předpokladů zdražují. V říjnu se úroková sazba zvedla na 2,66 procenta, zatímco v září byl průměrný úrok...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz