Bankovní ombudsman: (ne)závislý ochránce práv klientů

aktualizováno 
Ombudsman neboli ochránce práv už je pevně zakotven v českém právním systému. Trochu jinak je to ale u ombudsmanů bankovních. Z jedenácti oslovených bank zřídily tuto funkci pouze tři. Každá z bank má pro to své důvody a různí se i v okruhu toho, co jejich ombudsman řeší.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Cílem sestavení týmu ombudsmana bylo podle Jitky Jakubcové, ředitelky odboru kvality služeb a ombudsmanky České spořitelny, nabídnout klientům možnost stupňování jejich podání. Tedy nejsou-li klienti spokojeni s řešením pobočky či komerčního centra nebo se chtějí obrátit jinam, než kde případně problém vznikl, mají možnost obrátit se na tento nezávislý tým odborníků.

"Komerční banka zavedla institut nezávislého ombudsmana v zájmu co nejkvalitnějšího a nejúplnějšího poskytování služeb svým klientům již před pěti lety," uvedla pro iDNES.cz Andrea Hrudková, vedoucí útvaru řízení kvality a inovace.

"V Poštovní spořitelně bylo důvodem pro zřízení funkce ombudsmana chránit zájmy klienta a řešit spory s bankou mimosoudní cestou. Dnes se ale více zaměřuje na komunikaci s klienty a na realizaci jejich potřeb a přání," popsala fungování celého týmu Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Salátková dále vysvětluje, že ombudsman funguje spíše jako pomocník, který má hledat oboustranně přijatelné řešení. Nejde ho tedy považovat za arbitra ve sporech.

kdo je ombudsman

Původ slova ombudsman lze nalézt ve středověkých výrazech "umbup" (moc, autorita), případně ve švédském slově "ombud", které označuje osobu, jež vystupuje jako zástupce, zmocněnec či mluvčí jiných. Funkci prvního "skutečného" ombudsmana (pokud pomineme některé podobné činnosti římských tribunů lidu či středověkých panovníků) zřídil v 18. století švédský král Karel XII.

Od roku 1713 měl tento královský ombudsman dbát především na správné chování královských úředníků.

Největšího rozvoje dosáhla instituce ombudsmana ve 20. století. Zejména po 2. světové válce vznikla v různých modifikacích, závislých především na historickém a politicko-společenském vývoji konkrétní země, téměř ve 100 státech světa.

Zdroj: www.ochrance.cz

Bankovní ombudsman není vždy nezávislý

Jako ochránce práv klienta a nestranný rozhodovací orgán v případě sporů s bankou působí podle získaných informací pouze ombudsman Komerční banky.

"Ombudsman není zaměstnancem banky, jedná se o nezávislou pozici. Navíc jsme přesvědčeni, že osobnost našeho ombudsmana, prof. JUDr. Vojtěcha Cepla, bývalého soudce Ústavního soudu, je zárukou nestranného rozhodování," říká Hrudková. Jeho rozhodnutí ale není pro žádnou ze stran závazné.

V České spořitelně jde o celý útvar ombudsmana složený ze zaměstnanců banky. Hlavním úkolem práce týmu ombudsmana není ovšem dávat nestranná stanoviska a jednotlivá klientská podání soudit (jako je tomu v případě Komerční banky), nýbrž spíše se starat o kvalitu bankou poskytovaných služeb. Podle Jitky Jakubcové je tak hlavním cílem ombudsmana České spořitelny spokojený zákazník.

Ombudsman Poštovní spořitelny je institut nezávislý na obchodních aktivitách banky. Provádí nezávislá vyšetřování napříč celou bankou a ke spolupráci na konkrétních případech podání klienta si zve příslušné útvary, které však nemohou ovlivnit výsledek rozhodnutí ombudsmana.

když banka shání auto pro klienta

Asi před rokem se na útvar péče o klienta obrátila starší žena, která své úspory vložila do zajištěného podílového fondu. Obávala se, že o své peníze přijde. Její problémy se sluchem a cizí státní příslušnost však značně komplikovaly komunikaci.

Nicméně pracovníci útvaru se snažili ženu uklidnit, což se jim moc nepovedlo. S každým výpisem se paní přicházela na ústředí opět ujistit, že je vše v pořádku. Celá záležitost vyvrcholila v období splatnosti fondu. Žena totiž trvala na vyplacení vkladu v hotovosti. Dostala proto informace, jak postupovat, a seznam poboček, kde celý obnos může vybrat.

Po týdnu ale přijela znovu na ústředí, tentokrát se šekovou poukázkou na výplatu hotovosti. Přes opětovné doporučení bezhotovostního převodu žádala peníze okamžitě a na ruku. Pracovníci útvaru ji tedy naložili do auta a odvezli na nejbližší pobočku, která mohla obnos vyplatit. Konečně paní třímala v ruce obálku s penězi, kterou ale k všeobecnému údivu ledabyle vložila do své kabelky. Téměř polovina obálky totiž vykukovala z neuzavřené kabelky ven.

Pracovníci banky proto paní upozornili na to, že takový způsob převozu hotovosti je mimořádně riskantní. Odvětila však, že je vše v nejlepším pořádku a své peníze je schopna si uchránit.

Zdroj: Poštovní spořitelna

S čím a kdy za bankovním ombudsmanem

V České i Poštovní spořitelně má bankovní ombudsman za úkol kromě řešení stížností a podání klientů dohlížet na poskytování kvalitních služeb, kupříkladu kontrolními nákupy.

Klienti České spořitelny se na tým ombudsmana mohou obracet se všemi svými připomínkami, dotazy, náměty, reklamacemi, ale také pochvalami. Vybrat si k tomu mohou cestu elektronickou, telefonickou, písemnou. Předat je však mohou i osobně. Zpravidla k týmu ombudsmana ale směřují podání, která již vyžadují zvláštní přístup. Například v případě, že klient není spokojen s vyřízením svého podání na pobočce.

Poštovní spořitelna doporučuje obrátit se na jejího ombudsmana, pokud klienti nejsou spokojeni s vyřízením reklamace nebo pokud mají nějakou stížnost či námět na zlepšení služeb a celého fungování banky.

V Komerční bance ombudsman skutečně hledá smírčí řešení sporů mezi klienty a bankou a funguje výhradně jako třetí instance. Obrátit se tedy na něj můžete jedině s žádostí o řešení sporu, ale až v okamžiku, kdy spor mezi vámi a bankou nedokázalo úspěšně vyřešit příslušné obchodní místo coby obvyklá první instance a totéž se nevydařilo ani druhé instanci. Tou je útvar nazvaný Vztahy se zákazníky.

jak k ombudsmanovi

Funkci ombudsmana, případně celý jeho tým, zřídila Česká spořitelna, Komerční banka a také Poštovní spořitelna.

Tým ombudsmana České spořitelny

e-mail: ombudsman@csas.cz
telefon: 844 117 118 
adresa:  Ombudsman FSČS, Olbrachtova 1929/62, Praha 4, 140 00;
pro osobní jednání v pracovní dny od 8:30 do 17 hodin.

Ombusman Poštovní spořitelny

e-mail: ombudsman@postovnisporitelna.cz

fax: +420 267 967 776
adresa: Ombudsman Poštovní spořitelny, Roztylská 1, Praha 4, 148 30

Ombudsman Komerční banky

adresa: Ombudsman Komerční banky, Na Příkopě 33, P.O. Box 839, Praha 1, 114 07

Ostatní banky mají pro řešení sporů, stížností a rozličných podnětů klientů specializované útvary kvality či péče o klienta.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZDRAVOTNÍ SESTRA – ONKOLOGICKÉ ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz