Mužům vstup zakázán. Ženy řeší finance v dámském klubu

aktualizováno 
Jednou za půl roku zapomene Renata Jenšíková, tisková mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň, na pacienty a vyrazí na netradiční, čistě dámský dýchánek. Na něm se setkává s kolegyněmi z různých oborů a společně se noří do světa financí. Jde o setkání členek Dámského investičního klubu České spořitelny.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Kdo by ale čekal běžné klábosení o dětech či práci nad kávou a zákuskem, bude zřejmě zklamán. Každé takové setkání je totiž nabité přednáškami a získáváním nových kontaktů.

Inspirace z období první republiky a především mateřské Erste Bank dovedla před rokem a půl Českou spořitelnu k myšlence založit čistě dámský investiční klub. Fungovat má jako jakési nezávislé, ale zároveň exkluzivní zázemí pro výměnu znalostí a zkušeností v oblasti investování.

Členství v tomto klubu není zatíženo žádnými poplatky či dodatečnými podmínkami, nepočítáme-li skutečnost, že jde o spolek výhradně dámský. Otevřený je všem ženám se zájmem o investování.

"Samozřejmě předpokládáme, že oblast investic je atraktivní pro určitou skupinu více než pro jinou. Členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti. Zkrátka dámy spravující své osobní i rodinné finance," vysvětluje Pavla Langová z tiskového oddělení České spořitelny.

Odpovědi na své otázky některé členky nedostanou

K registraci do Dámského investičního klubu členky přivádějí podobné požadavky, nahlédnout hlouběji do světa financí. Některé klub uspokojit v tomto směru dokáže, jiné naopak. Nadšení a registrace tedy podle všeho nestačí.

Členku klubu Lindu přivedl na webové stránky investicniklub.cz zájem o osobní finance a povědomí o dámských investičních klubech fungujících dlouhá léta v zámoří. V Česku ale našla jen klub České spořitelny.

"Zaregistrovala jsem se a pročetla jejich informace. Nic nového či nějakou zásadní radu jsem se nedozvěděla a to bylo dávno před krizí," vysvětluje své pohnutky k vstupu do klubu Linda.

Hledala navíc dámský investiční klub zaměřený více na obyčejné ženy, které by se měly přestat bát světa financí, vstoupit kupříkladu do tohoto klubu a začít investovat. "To jsem zde ale nenašla," dodala nespokojená Linda.

Jiné ženy jsou ale se svým členstvím a tím, co jim přináší, naopak velmi spokojené.

"Běžně se setkávám s řadou osobností zejména z prostředí zdravotnictví. Chyběl mi přesah do jiných oborů, takže každé setkání investičního klubu beru jako výborný zdroj zajímavých kontaktů mimo svou působnost," říká Renata Jenšíková.

investiční klub české spořitelny

- založen v únoru 2008
- v současnosti má více než 1 700 členek
- členství je bezplatné a k ničemu nezavazuje
- členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti
- vizí klubu je poskytovat a rozšiřovat mezi ženami atraktivní formou odborné vědomosti v oblasti vývoje na kapitálových trzích, nových investičních instrumentů a konkrétních investičních strategií

Zdroj: Česká spořitelna, a.s.

Ženy hledají jistotu a upřednostňují poradenství

Vývoj na finančních trzích v posledním roce vedl řadu investorů k zamyšlení nad tím, zda jimi zvolená investiční strategie odpovídá jejich naturelu. "Podobný trend jsme zaznamenali i u členek Dámského investičního klubu. Zřetelný je posun ke konzervativnějším produktům a zvýšenému zájmu o zajištěná řešení," popisuje změny v investičním chování žen Pavla Langová z tiskového oddělení banky.

Konzervativnější investorky projevily zvýšený zájem o produkty, které garantují návratnost vložených peněz a přitom nabízejí zajímavý potenciál pro výnos.

Členky klubu spojuje společný zájem o investice a jistou formu poučení od klubu skutečně očekávají. Chtějí poradit, jak se obezřetně, ale přesto efektivně na finančních trzích pohybovat. V této oblasti ženy preferují osobní přístup a poradenství.

Další podobně fungující klub banky nechystají

Konkurence, alespoň podle získaných odpovědí bank, se investiční klub České spořitelny obávat nemusí. Žádná z oslovených bank totiž nic podobného v nejbližší době nepřipravuje. Jistou obdobou projektu, jenž ale není standardním externím klubem, je Fórum žen U-WIN UniCredit Bank.

"Organizujeme akce a konference zaměřené na téma postavení žen v naší skupině, v obchodu a společnosti obecně. Spojené jsou s neformálními setkáními žen zaměstnaných ve skupině UniCredit i hostů - podnikatelek a manažerek významných společností," přibližuje projekt Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí banky. Bance však jde především o začlenění většího počtu žen do řízení na různých úrovních v rámci finanční skupiny UniCredit.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz