Mužům vstup zakázán. Ženy řeší finance v dámském klubu

aktualizováno 
Jednou za půl roku zapomene Renata Jenšíková, tisková mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň, na pacienty a vyrazí na netradiční, čistě dámský dýchánek. Na něm se setkává s kolegyněmi z různých oborů a společně se noří do světa financí. Jde o setkání členek Dámského investičního klubu České spořitelny.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Kdo by ale čekal běžné klábosení o dětech či práci nad kávou a zákuskem, bude zřejmě zklamán. Každé takové setkání je totiž nabité přednáškami a získáváním nových kontaktů.

Inspirace z období první republiky a především mateřské Erste Bank dovedla před rokem a půl Českou spořitelnu k myšlence založit čistě dámský investiční klub. Fungovat má jako jakési nezávislé, ale zároveň exkluzivní zázemí pro výměnu znalostí a zkušeností v oblasti investování.

Členství v tomto klubu není zatíženo žádnými poplatky či dodatečnými podmínkami, nepočítáme-li skutečnost, že jde o spolek výhradně dámský. Otevřený je všem ženám se zájmem o investování.

"Samozřejmě předpokládáme, že oblast investic je atraktivní pro určitou skupinu více než pro jinou. Členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti. Zkrátka dámy spravující své osobní i rodinné finance," vysvětluje Pavla Langová z tiskového oddělení České spořitelny.

Odpovědi na své otázky některé členky nedostanou

K registraci do Dámského investičního klubu členky přivádějí podobné požadavky, nahlédnout hlouběji do světa financí. Některé klub uspokojit v tomto směru dokáže, jiné naopak. Nadšení a registrace tedy podle všeho nestačí.

Členku klubu Lindu přivedl na webové stránky investicniklub.cz zájem o osobní finance a povědomí o dámských investičních klubech fungujících dlouhá léta v zámoří. V Česku ale našla jen klub České spořitelny.

"Zaregistrovala jsem se a pročetla jejich informace. Nic nového či nějakou zásadní radu jsem se nedozvěděla a to bylo dávno před krizí," vysvětluje své pohnutky k vstupu do klubu Linda.

Hledala navíc dámský investiční klub zaměřený více na obyčejné ženy, které by se měly přestat bát světa financí, vstoupit kupříkladu do tohoto klubu a začít investovat. "To jsem zde ale nenašla," dodala nespokojená Linda.

Jiné ženy jsou ale se svým členstvím a tím, co jim přináší, naopak velmi spokojené.

"Běžně se setkávám s řadou osobností zejména z prostředí zdravotnictví. Chyběl mi přesah do jiných oborů, takže každé setkání investičního klubu beru jako výborný zdroj zajímavých kontaktů mimo svou působnost," říká Renata Jenšíková.

investiční klub české spořitelny

- založen v únoru 2008
- v současnosti má více než 1 700 členek
- členství je bezplatné a k ničemu nezavazuje
- členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti
- vizí klubu je poskytovat a rozšiřovat mezi ženami atraktivní formou odborné vědomosti v oblasti vývoje na kapitálových trzích, nových investičních instrumentů a konkrétních investičních strategií

Zdroj: Česká spořitelna, a.s.

Ženy hledají jistotu a upřednostňují poradenství

Vývoj na finančních trzích v posledním roce vedl řadu investorů k zamyšlení nad tím, zda jimi zvolená investiční strategie odpovídá jejich naturelu. "Podobný trend jsme zaznamenali i u členek Dámského investičního klubu. Zřetelný je posun ke konzervativnějším produktům a zvýšenému zájmu o zajištěná řešení," popisuje změny v investičním chování žen Pavla Langová z tiskového oddělení banky.

Konzervativnější investorky projevily zvýšený zájem o produkty, které garantují návratnost vložených peněz a přitom nabízejí zajímavý potenciál pro výnos.

Členky klubu spojuje společný zájem o investice a jistou formu poučení od klubu skutečně očekávají. Chtějí poradit, jak se obezřetně, ale přesto efektivně na finančních trzích pohybovat. V této oblasti ženy preferují osobní přístup a poradenství.

Další podobně fungující klub banky nechystají

Konkurence, alespoň podle získaných odpovědí bank, se investiční klub České spořitelny obávat nemusí. Žádná z oslovených bank totiž nic podobného v nejbližší době nepřipravuje. Jistou obdobou projektu, jenž ale není standardním externím klubem, je Fórum žen U-WIN UniCredit Bank.

"Organizujeme akce a konference zaměřené na téma postavení žen v naší skupině, v obchodu a společnosti obecně. Spojené jsou s neformálními setkáními žen zaměstnaných ve skupině UniCredit i hostů - podnikatelek a manažerek významných společností," přibližuje projekt Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí banky. Bance však jde především o začlenění většího počtu žen do řízení na různých úrovních v rámci finanční skupiny UniCredit.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Kolik mít v důchodu? Ideálně 21 755 korun měsíčně, míní Češi

Ilustrační snímek

I když čeští důchodci dostali od státu letos přidáno, průměrná penze je nyní 13 377 korun. Řada současných důchodců...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Kurzy.cz Pokud si myslíte, že výsledky amerických bank nedopadly dobře, počkejte si na ty evropské. Zatímco banky z Wall Street ...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz