Sedm kroků, jak rychle a snadno změnit dodavatele energie a ušetřit

aktualizováno 
Dodavatelé elektřiny a plynu se snaží nové klienty nalákat nejen na dobrou cenu, ale i zajímavé doplňkové služby či bonusy. Jak postupovat, když se rozhodnete změnit dodavatele, a na jaké finty si dát pozor?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1Zvolte dobrou kalkulačku

Energetických kalkulaček jsou na webu stovky. Většinou mají jednu nevýhodu, a to dost zásadní: prodávají a žijí z provize.

Zajímavost

Při nákupu žárovek lidé zohledňují:

 • cena 69 %
 • výkon 67 %
 • kvalita 60 %
 • barva světla 54 %
 • životnost 52 %

Neukážou vám nejspíš k porovnání všechny dodavatele, ale buď jen ty, které mají v nabídce, nebo přidají ty, kteří dopadnou hůř než jejich favorité.

Jako velmi objektivní doporučujeme kalkulačku na stránkách Energetického regulačního úřadu www.eru.cz. Její výhodou je i to, že vše spočítá na počkání, nemusíte se nikde registrovat a nikdo vás následně neobtěžuje nevyžádanými telefonáty.

2Vyplňte všechny údaje

Ačkoli mnohé internetové kalkulačky počítají s modelovými domácnostmi, je lepší zadávat do nich „ostrá“ data vaší konkrétní spotřeby. Připravte si tedy vyúčtování za předchozí období. Pokud ho nemůžete doma najít v papírové podobě, podívejte se do mailu, někteří dodavatelé ho posílají elektronicky. Nebo dodavatele požádejte o kopii.

3Porovnávejte podmínky

Až na vás po zadání údajů z faktury vyskočí tabulka s cenami za odběr, nevolejte hned tomu, kdo poskytuje nejlevnější nabídku. Pročtěte si podmínky. Zaměřte se na to, na jak dlouho se společnosti zavážete, zda se po uplynutí doby závazek automaticky obnoví na stejně dlouhou dobu, zda vám pomohou na infolince zdarma, zda nabízejí nějaké výhody.

4Zkontrolujte možnost výpovědi

Než zahájíte další kroky, ujistěte se, že můžete od současného dodavatele odejít. Ve smlouvě je napsáno, jestli je na dobu neurčitou a s jakou výpovědní lhůtou, nebo jestli jste vázáni do určité doby. Pokud je smlouva na nějaké předem dané období, dosavadní dodavatel vás nemusí pustit nebo vám může naúčtovat pokutu za předčasnou výpověď.

5.Uzavřete smlouvu

Přejděte na web vybrané společnosti nebo do ní zavolejte. Ověřte si ještě jednou, že vše, s čím počítáte, je pravdivé, a můžete uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Pokud tak učiníte elektronicky, přijdou vám během několika dní k podpisu papírové smlouvy, ptejte se operátora, jak to probíhá v dané společnosti.

Porovnání

Kolik stojí svícení různými typy žárovek (počítáno svícení 3 hodiny denně 20 žárovkami):

 • Klasická žárovka: příkon 60 w, životnost 1000 hodin, cena 11 korun, denní náklady na svícení (20 ks) 16,20 koruny
 • Úsporná žárovka: příkon 15 W, životnost 10 000 hodin, cena 159 korun, denní náklady na svícení (20 ks) 4,05 koruny, úspora za dobu životnosti (20 ks) oproti klasické žárovce: 40 500 korun
 • LED žárovka: příkon 9 W, životnost 15 000 hodin, cena 169 korun, denní náklady na svícení (20 ks) 2,43 koruny, úspora za dobu životnosti (20 ks) oproti klasické žárovce: 68 850 korun

Zdroj: eSvetlo.cz

Součástí smlouvy je obvykle i plná moc, aby nový dodavatel mohl zařídit výpověď u toho dosavadního, abyste se tím nemuseli zabývat.

6Doplaťte závazky

Ideální je, když v době, kdy má původní smlouva končit (výpovědní doba bývá 3 až 6 měsíců, podle vaší smlouvy), uděláte takzvaný samoodečet a zavoláte původnímu dodavateli stav elektroměru. Ten vám pak pošle takzvanou ukončovací fakturu. Zaplaťte ji, i když je to v termínu, kdy „normálně“ žádné vyúčtování nečekáte.

7Nebojte se tmy

Vše se provede administrativně, nebudou vám ani měnit elektroměr (protože ten patří distributorovi energie, který je dán lokalitou a nemění se). Nemusíte tedy mít obavu z žádného přerušení dodávky elektřiny.

Pozor na finty obchodníků

Ještě než se do změny pustíte, uvědomte si, že na trhu s energiemi probíhá přetahovaná o zákazníka a ne všichni hrají čestně. Jaké jsou finty, na které byste mohli naletět, když vás navštíví podomní obchodník nebo řešíte změnu po telefonu?

 • Nabídka platí tady a teď - to je jen snaha, jak vás přimět k rychlému podpisu bez pročtení obchodních podmínek.
 • Jsem od vašeho dodavatele a musím vám zkontrolovat fakturu - ne, váš dodavatel nic kontrolovat nepotřebuje, vše má v počítači. Nejspíš jde o prodejce konkurence, který vám dá na závěr podepsat „protokol, že jsem tady byl“, což může být ve skutečnosti žádost o přestup k jinému dodavateli.
 • Když k nám přejdete, dostanete dárek - pozor na znění smlouvy. V případě, že se rozmyslíte nebo vás původní dodavatel nepustí, budete muset za dárek zaplatit a někdy to může být třeba i několik tisíc za pár úsporných žárovek.
 • Smlouvu s námi uzavíráte na dva roky - jestli si myslíte, že po dvou letech můžete jít, kam chcete, můžete se nepříjemně mýlit. Smlouvy bývají sepsané tak, že když je včas nevypovíte, automaticky se překlopí do dalšího dvouletého období.
 • Garantujeme vám, že budeme o 10 procent levnější než ostatní - to zní dobře, ale obvykle se to garantuje u ceny takzvané silové energie. Platba za elektřinu se však skládá i ze stálých plateb a poplatků, takže ve výsledku nemusí být nejvýhodnější.
 • Zavolejte, vše vám vysvětlíme - není výjimkou, že zákaznická linka dodavatele je zpoplatněná (třeba 30 korunami za minutu).

Praktický návod, jak hledat a zadávat informace v kalkulačkách

Nejvýhodnější nabídky vám spočítají kalkulačky. Pokud uvažujete o změně dodavatele plynu, zkuste iDNES kalkulátor ZDE, pokud chcete změnit dodavatele elektřiny, využijte iDNES kalkulačku ZDE.

Dobré srovnání nabízí kalkulačka na stránkách Energetického regulačního úřadu. Na stránce www.eru.cz zvolte modrý odkaz Elektřina a pak vlevo proklikněte možnost Změna dodavatele elektřiny.

 1. Klikněte na Porovnání nabídek, nikoli na Kalkulátor. Ten by vám jen ověřil správnost vašeho posledního vyúčtování, ale porovnání by neudělal.
 2. Ve formuláři doplňte údaje podle své poslední faktury. Všechna požadovaná čísla na ní naleznete, nabídka možností ve formuláři vám napoví, jaký údaj máte hledat.
 3. V horní liště překlikněte na žlutou záložku Porovnání nabídek dodavatelů. Objeví se tabulka s cenovými nabídkami. Váš současný tarif je označen žlutě. To, co je nad ním, je levnější a vy i vidíte o kolik.
 4. Pokud je ve sloupci Speciální podmínky přidělení produktu uvedeno Ano, proklikněte odkaz a podívejte se, zda jsou pro vás uvedené podmínky přijatelné.
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

 • Nejčtenější

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Kvíz: Jak se vyznáte v titulech a jejich zkratkách?

V minulém roce absolvovalo vysokou nebo vyšší odbornou školu 72 tisíc studentů. Z některých jsou DiS., Ing. či MUDr., z...

Na dostavbu domu chyběl milion, vyřídit novou hypotéku nebylo snadné

Nováčkovi žili ve vlastním bytě v Brně. Po narození druhého dítěte už byl ale pro ně byt malý a tak se rozhodli...

Aktualizovala pojistku u domu na hypotéku. A málem pak přišla o nervy

Rostoucí ceny realit přivádějí mnohé české domácnosti k aktualizaci pojistných smluv na byty či domy, které si před...

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Najdete na iDNES.cz