Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už do práce nechoďte, řekl zaměstnavatel a dodnes jí dluží peníze

Veronika Rýnová žalovala svého bývalého zaměstnavatele o výplatu dlužné mzdy a odstupného. Soud sice vyhrála, ve výsledku ale zatím jediný, kdo zaplatil, byla ona. A to náklady své advokátce.

"Jakmile nabude rozhodnutí soudu právní moci, může paní Rýnová dlužnou částku vymáhat exekučně," doporučuje advokát Pavel Nastis. | foto: Profimedia.cz

Veronika Rýnová před čtyřmi lety nastoupila do ostravské stavební firmy WAB-STAVBY s.r.o. jako asistentka. Smlouva na dobu neurčitou, zajímavá práce, na ostravské poměry i docela slušně placená. O dva roky později ale nastal problém. "Bylo to koncem února 2012, měla jsem den dovolené, a když jsem druhý den přišla do práce, řekl mi šéf, ať už do práce nechodím, že končím," vzpomíná Veronika Rýnová. Žádné zdůvodnění, žádné řešení, prostě do práce už nesměla. A nechápala proč.

O čtrnáct dní později jí zaměstnavatel navrhl, aby uzavřela dohodu o rozvázání pracovního poměru. "Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat a na co mám nárok," popisuje Rýnová. Obrátila se tedy na Státní úřad inspekce práce, a tam jí poradili, ať dohodu nepodepisuje. Firma jí totiž dlužila výplatu za leden, a to je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance. A přesně to paní Rýnová udělala.

Neplatí vám zaměstnavatel? Můžete okamžitě zrušit pracovní poměr

"Paní Rýnová postupovala správně, když okamžitě zrušila pracovní poměr z důvodu, že jí zaměstnavatel nevyplatil mzdu," potvrzuje advokát Pavel Nastis. Zaměstnavatel může zaměstnanci dát výpověď jen z důvodů uvedených v zákoně, ovšem pouze v některých případech má zaměstnanec nárok na odstupné. "Pokud zaměstnanec zruší pracovní poměr z důvodu, že mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu, má nárok na odstupné, je to tedy pro zaměstnance určitě výhodnější," upřesňuje advokát.

Zvyšte své šance na trhu práce

Zaujměte zaměstanvatele profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz nebo si vytvořte videoprofil na profiCV.com

Výplatu za leden sice nakonec firma vyplatila, další už ale ne. Ani odstupné. A tak se paní Rýnová obrátila na advokátku a zaměstnavatele žalovala. Podle rozsudku je firma povinna paní Rýnové zaplatit 66 tisíc. Peníze ale paní Rýnová stále nemá. "Já jsem musela zaplatit advokátce skoro dvacet tisíc a firma mi dosud nedala ani korunu, kde je tedy spravedlnost?" rozhořčuje se.

"Jakmile nabude rozhodnutí soudu právní moci, může paní Rýnová dlužnou částku vymáhat exekučně," doporučuje Nastis. Podle advokáta je ale pravděpodobné, že firma poté, co jí bude konečné rozhodnutí soudu doručeno, zaplatí sama a nebude exekuci riskovat.

O vyjádření jsme samozřejmě požádali i společnost WAB-STAVBY. Do doby uzávěrky ale na náš e-mail nereagovala a jednatel společnosti nebere telefon.

Co dělat v podobných situacích

Rady pro vás jsme připravili ve spolupráci s odborným asistentem katedry občanského práva Právnické fakulty UK v Praze Petrem Šustkem.

  • Zaměstnanci jsou chráněni v případě, že jim není uhrazena mzda tím, že mohou přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru. Nárok na tento postup jim vzniká v okamžiku, kdy nedostanou vyplacenu mzdu, plat, náhradu mzdy nebo platu nebo jakoukoliv jejich část ve stanovený den a ani do 15 dnů po uplynutí její splatnosti. Období splatnosti je přitom podle zákona následující kalendářní měsíc po vykonání práce.
  • Modelově: pokud zaměstnanec neobdrží mzdu za leden v obvyklém výplatním termínu v následujícím měsíci, tedy v únoru, a neobdrží ji ani do patnácti dnů po skončení měsíce února, tedy do 15. 3., může 16. 3. okamžitě zrušit pracovní poměr. Okamžité zrušení pracovního poměru je nutno podat písemně a doručit zaměstnavateli poštou nebo osobně. Pracovní poměr skončí doručením písemnosti zaměstnavateli a zaměstnanci náleží náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby
  • Tento postup není možno uplatnit v případě chyby nebo omylu, kdy například účetní vyplatí nižší mzdu jen proto, že se spletla, musí jít o vědomé porušení povinnosti zaměstnavatele. V případě omylu nebo chyby však může zaměstnanec okamžitě odstoupit v případě, že zaměstnavatel tuto chybu neodstraní.
  • Odstupné či neuhrazenou mzdu může zaměstnancům vyplatit i příslušný úřad práce. Zaměstnanci však tento nárok přísluší pouze v případě, že je zaměstnavatel v insolvenci. Zaměstnanec se tedy může obrátit na úřad práce za splnění dvou podmínek, kterými jsou neuhrazená mzda a skutečnost, že na zaměstnavatele je podán u příslušného soudu insolvenční návrh. Návrh na zahájení insolvence může podat i sám zaměstnanec.
  • Údaje o insolvenci zveřejňuje jak úřad práce, tak Ministerstvo práce a sociálních věcí. Od okamžiku zveřejnění na úřední desce úřadu práce běží lhůta 5 měsíců a 15 dnů k tomu, aby zaměstnanec svůj nárok u úřadu uplatnil. Žádost se uplatňuje písemně a kromě označení zaměstnance jménem, příjmením, rodným číslem nebo datem narození, jeho bydlištěm a údajů o zaměstnavateli musí obsahovat údaje o mzdě pro účely jejího výpočtu a jejího prokázání (typicky pracovní smlouvou).
  • Ideální je kontaktovat úřad práce ihned poté, co se zaměstnanec o insolvenci zaměstnavatele dozví, a to nejlépe osobní návštěvou. Pracovní úřad zaměstnanci pomůže s veškerými náležitostmi. Důležité však je, že úřad práce hradí mzdové nároky maximálně za tři měsíce a v jednom měsíci maximálně do výše 1,5 násobku takzvané rozhodné částky, jejíž výši určuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Stalo se vám, že zaměstnavatel nevyplatil mzdu včas?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 537
Ano
Ano 521
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...