ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Jak vymoci alimenty? Pomůže náhradní výživné nebo zabavení řidičáku

  • 6
Ať už jste žili v manželství nebo ne, pokud máte společné dítě, v případě rozvodu i rozchodu má rodič, kterému bylo dítě svěřeno do péče, nárok na výživné. Jak se ho domoci, když ex neplatí?

Jana má po rozvodu ve své péči dvě děti, bývalý manžel se ale k placení výživného od začátku neměl. Když už dlužil přes 200 tisíc korun, obrátila se na soudního exekutora. Ten sice zjistil, kde její bývalý bydlí, ale zároveň ji informoval, že vzhledem k nezabavitelné částce není možné z jeho příjmu srazit ani korunu. „Mám nějaké jiné možnosti? Slyšela jsem, že občas zafunguje zabavení řidičáku? Popřípadě můžu žádat o náhradní výživné?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Exekuci za účelem vymožení výživného na nezletilé děti lze vést vícero způsoby, ve velké míře se vedou srážkami z mezd. Jenže v tom občas bývá problém. Přestože má exekuce na výživné přednost před ostatními, je nutné respektovat tzv. nezabavitelnou částku.

„Za poslední čtyři roky se nezabavitelná částka zvedla celkem dvanáctkrát, dnes činí 13 638 korun jen na povinného, samozřejmě s počtem vyživovaných osob se suma zvyšuje. V praxi to znamená výrazně horší možnost vymáhání, čímž roste i počet exekucí, kde se přestalo úplně srážet na výživné,“ říká mluvčí Exekutorské komory ČR (EK ČR) Eva Rajlichová.

Soudní exekutor ale může pokračovat i dalšími způsoby. „Exekuci je možné provést postižením účtů či jiných pohledávek, postižením movitých věcí či nemovitých věcí a dalších aktiv,“ doplňuje mluvčí.

Zabavení řidičáku je účinná páka na neplatiče výživného, říká prezident EK

Exekutoři mají k dispozici unikátní nástroj, který se již ukázal být velmi efektivním a tím je pozastavení platnosti řidičského oprávnění. Sám o sobě nepostihuje majetek, ale má pro dlužného rodiče významný psychologický efekt.

„Jen v loňském roce exekutoři vydali 1 200 takových exekučních příkazů. Většinou pak dlužník poměrně rychle našel zdroje na uhrazení výživného,“ podotýká členka prezidia EK ČR Vendula Flajšhansová.

Náhradní výživné od státu

V roce 2018 bylo k vymožení výživného na nezaopatřené dítě zahájeno 2 770 exekučních řízení. V dalších dvou letech došlo k poklesu, ale už v roce 2021 se počet zvýšil na 3 800, vloni pak exekutoři vedli 4 750 exekucí na výživné. Za nárůstem je podle Exekutorské komory ČR jednoznačně zákon o náhradním výživném. Podmínkou pro výplatu této dávky, kterou poskytuje Úřad práce ČR (ÚP ČR), je totiž podání návrhu na exekuci nebo na soudní výkon rozhodnutí.

KVÍZ: Šance pro osamělé rodiče. Co víte o zálohovém výživném?

Pro vznik nároku na dávku musíte splnit ale i řadu dalších podmínek. „Pokud se rodiče na placení výživného dohodli pouze mezi sebou a dohoda nebyla schválena soudem, nemůže vzniknout nárok na náhradní výživné.“ upozorňuje mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Výše náhradního výživného činí maximálně 3 000 Kč měsíčně a vypočítá se jako rozdíl výše měsíční dávky výživného určené v rozsudku soudu a částečného plnění výživného v příslušném měsíci. Náhradní výživné se vyplácí po dobu maximálně 24 výplat.

Systém funguje od 1. 7. 2021, tedy první samoživitelky a samoživitelé, kteří jej ukončí, tu budou v červenci 2023. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo novelu zákona, podle které by bylo možné vyplácet náhradní výživné až čtyři roky.

, pro iDNES.cz