Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

Shopaholismus či oniománie. Pozor na bezhlavé vánoční nakupování

aktualizováno 
Mzdy a platy rostou, nezaměstnanost je nízká a na pultech českých obchodů je všeho dostatek. Podle odborníků situace nenahrává jen k rostoucímu konzumu, ale i k tomu si peníze takzvaně odložit na horší časy. Což platí dvakrát před Vánoci, kdy nás reklama tlačí nejen ke zvýšené spotřebě, ale i ke spotřebě na dluh.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Otázka je, zda si slova odborníků lidé berou k srdci. Chování českých spotřebitelů často ukazuje spíše opak. Lidé nejenže nešetří a utrácí, ale mnohdy si peníze ještě půjčují na nákup zbytného zboží, za které neplatí včas. To potvrzují i statistiky.

„Negativní Registr Fyzických osob SOLUS evidoval začátkem října bezmála 600 tisíc osob s dluhem po splatnosti. V praxi to znamená, že zhruba každý sedmý občan České republiky neplatí řádně a včas půjčku nebo úvěr, který si sjednal,“ říká tajemník registru SOLUS Jan Stopka s dovětkem, že lidé takto dluží téměř 50 miliard korun.

Nezodpovědný přístup

Lehkost, s níž se Češi zadlužují, potvrzují i finanční poradci. Upozorňují na to, že současný blahobyt nemusí trvat věčně. „Lidé se musí naučit myslet do budoucna. A to platí pro mladší i starší generace. Obě skupiny musí cítit, že jenom s nimi svět nekončí. Neplatí heslo, hlavně ať já si užiji, a po mně ať přijde potopa. To je vůbec základ finanční gramotnosti každého z nás,“ říká finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Dodává, že v praxi vidí mnoho příkladů, kdy lidé utratí peníze okamžitě, jakmile se k nim dostanou. Netvoří si rezervy a mají za to, že se o ně vždy někdo postará. Podle něj ale s takovým přístupem narazí.

„Dříve či později přijdou nečekané, mimořádné životní události, kdy bude potřeba změnit způsob svého života, anebo sáhnout do úspor. Přijde nemoc, úraz, ztráta zaměstnání, rodinná tragédie, anebo snížení příjmu. A situaci zvládnou jenom ti připravení,“ vysvětluje.

Jeho slova potvrzuje i Jan Stopka. „Lidé plni optimismu dnes uzavírají smlouvy, které budou muset plnit i za několik let. V té době ale může být ekonomická situace ČR zcela odlišná od té dnešní.“

Vánoce čas dluhů?

Statistiky potvrzují, že nejvíce úvěrů a půjček se sjednává před Vánoci, ale i po nich, kdy mnoho obchodníků vyprodává své zboží. Přitom podle Českého statistického úřadu nejvíce utrácíme za zboží, které je zbytné, například za kosmetiku a oděvy. Často až v takové míře, jež podle psychologů hraničí s takzvaným shopaholismem nebo oniománií, tedy závislostí na nakupování. Neurologové dokonce prokázali, že mozek osob závislých na nakupování se chová podobně nebo stejně jako mozek lidí se závislostí na drogách.

„Nejvíce pod vlivem konzumu a spotřeby bývají paradoxně vrstvy s nejnižšími příjmy, ty jsou například velice snadno ovlivnitelné marketingem obchodních značek,“ vysvětluje Martina Viewegová z pražského Psychologického centra Psychoterapie Anděl. Upřesňuje, že když tato skupina kouká na reklamu, jednoduše nabyde dojmu, že danou věc potřebuje, vypíná kritický rozum a nakupuje.

„V praxi vidíme spoustu lidí, kteří jsou třeba i na sociálních dávkách. Místo toho, aby se snažili svou situaci zlepšit, pořizují se značkového oblečení nebo elektroniku. Jsou uspokojení z toho, že někam patří,“ říká.

Kolik stojí úvěr

Odborníci varují domácnosti před zadlužováním ve chvíli, kdy to není potřeba. Každý úvěr je drahý, a dvakrát tak drahý je úvěr nebo půjčka, která není potřeba.

„Lidé by si měli uvědomit, že za úvěr u banky přeplatí zhruba deset procent ročně z vypůjčené částky. A to je ještě dobré. Když si vezmou úvěr od nebankovní instituce, například na pořízení nějakého zboží, zaplatí za to už 15 a více procent. No a vůbec nejvíce pak zaplatí u rychlých půjček na internetu. Tam může být RPSN v desítkách až stovkách procent,“ vysvětluje David Kučera.

Podle něj i přes současnou konjunkturu Češi nejsou tak bohatí, aby dokázali splácet své dluhy za zboží a služby tak jistě, jako je dokáží splácet třeba Němci, jejichž příjmy jsou při shodné výši cen nesrovnatelně vyšší, než jsou příjmy české.

„Mám velké obavy do budoucna z toho, co bude, pokud si české domácnosti neuvědomí, že je čas uskromnit se a místo utrácení začít navyšovat rezervy. A to z toho důvodu, že až zpomalí ekonomika, skončí i štědré rozdávání ze strany státu. Ať už seniorům nebo státním zaměstnancům,“ uzavírá David Kučera.

Autor:
  • Nejčtenější

Student gymnázia rozjíždí svůj byznys ve velkém. Už má i svou značku

Zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas na internetu, Jakub Konečný vyměnil závislost na počítačových hrách za...

Jak bezpečně investovat půl milionu korun na konci roku 2019

Češi mají v bankách na běžných účtech uloženo přes bilion korun. Průměrný úrok se přitom pohybuje těsně nad nulou. O...

Jste za svou práci náležitě a spravedlivě odměněni? Ověřte si v kalkulačce

Možná už jste to někdy zažili. Šli jste za šéfem, aby vám zvýšil plat a neuspěli jste, protože podle jeho slov žádná...

Ohlídejte si „stavebko“ i penzijní spoření a vytěžte státní podporu

Když už něco stát dává, je dobré si to vzít. Což z hlediska financí platí pro stavební spoření i penzijní spoření se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mění často práci. „No a co,“ říkají. Kdo je a kdo ještě není fluktuant

Stále méně lidí se bojí, že si zkazí životopis tím, že často mění práci. Kolik let na jedné pracovní pozici je ještě v...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Shopaholismus či oniománie. Pozor na bezhlavé vánoční nakupování

Mzdy a platy rostou, nezaměstnanost je nízká a na pultech českých obchodů je všeho dostatek. Podle odborníků situace...

Kvíz: Víte, jaké změny přinese DVB-T2 a kolik vás to bude stát?

Blíží se doba, kdy vysílače přestanou podporovat formát DVB-T a nahradí ho DVB-T2. Co to znamená pro televizní...

Poradna: Maminka si zlomila nohu, mám nárok na ošetřovné?

Ošetřovné se nevztahuje jen na situace, kdy onemocní vaše dítě školou povinné. Poradíme, kdy máte nárok a jaké podmínky...

Důchody se zvyšují. Jak o důchod žádat a získat maximum

Jestliže už důchod pobíráte, nemusíte pro jeho zvýšení od ledna 2020 nic dělat. Prostě vám začne chodit víc peněz....

Najdete na iDNES.cz