Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Umělá inteligence je příležitost. Je na nás, zda přinese více užitku než škody

Umělá inteligence postupně proniká do různých oblastí našeho života. Podle průzkumů si nějakého chatbota vyzkoušela zhruba třetina Čechů. Připraví nás AI o práci? Přinese více výhod nebo představuje i nějaké hrozby? Na otázky iDNES.cz odpovídá ředitel nově vzniklé České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.

Lukáš Benzl | foto: archiv Lukáše Benzla

Na úvod našeho rozhovoru přiznávám, že má osobní zkušenost s umělou inteligencí je spíše negativní. S chatbotem své banky jsem nikdy nic nevyřídila.
Otázkou je, na jaké technické řešení jste narazila. Chatboti v bankách a jiných oblastech nemusí nutně využívat umělou inteligenci. Může jít o jednoduchý program, který pracuje na základě předem definovaných pravidel (například klíčových slov) a nevyužívá složitější strojové učení nebo analýzu přirozeného jazyka, což jsou typické prvky AI.

Takový chatbot může být užitečný pro zpracování jednoduchých a častých otázek. I v této oblasti však v posledních několika měsících zažíváme pořádnou revoluci a rychle směřujeme do stavu, kdy dokáže AI v rámci zákaznické podpory vést plnohodnotnou hlasovou konverzaci.

Podobné argumenty asi slýcháte často, jaká je vaše odpověď?
Máte pravdu, nicméně chatbot i tak dokáže být významnou úsporou času. Alespoň pro mě je lepší konverzovat s chatbotem, než čekat třicet minut na lince za doprovodu otravné hudební smyčky. Zároveň je nutné zopakovat, že kvalita jednotlivých řešení se skutečně posouvá rychle vpřed. Důležité je také samotné nastavení ze strany firmy. Některé společnosti mají procesy nastaveny s cílem poskytovat opravdu kvalitní zákaznickou péči, jiné používají chatbota nevhodně.

Máte nějaký průzkum, jak AI vnímá veřejnost?
Průzkumů bylo tento rok realizováno hned několik. Výsledky se značně liší, protože AI je přítomna napříč různými oblastmi lidského života. Když zůstaneme u nás, obecně je postoj české populace spíše obezřetný a zdrženlivý. Podle předprázdninového průzkumu agentury AMI Digital si nějakého chatbota vyzkoušela zhruba třetina Čechů. Vyšší zájem můžeme spatřit u mladší generace.

Kdy se u nás AI objevila poprvé?
První kroky v oblasti umělé inteligence byly učiněny v 50. letech 20. století, a to zejména ve vědeckých kruzích na univerzitách a akademických institucích. Během období komunismu byl výzkum umělé inteligence v Československu omezen. Po pádu komunismu v roce 1989 se otevřely nové možnosti a objevily se první pokusy o zavedení AI do praxe, zejména v oblasti průmyslu.

A kde jsme teď?
Nyní jsme v bodě, kdy u nás existují specializovaná výzkumná centra a Česká republika je v oblasti AI aktivním hráčem s mezinárodním přesahem. Lze také předpokládat, že aktuální situace vzbudí zájem o studium AI na univerzitách.

Ve kterých oborech se umělá inteligence nejvíce využívá?
Umělá inteligence má široké uplatnění v různých oborech. Výrobní průmysl ji využívá pro automatizaci procesů. V logistice se používá například pro optimalizaci tras a plánování dopravy. Banky a finanční instituce využívají AI pro rizikovou analýzu či prevenci podvodů. Takto bych mohl pokračovat dál a dál. Ucelené statistiky nejsou k dispozici a čísla se tento rok pravděpodobně dynamicky změní, ale lze předpokládat, že mezi časté oblasti bude patřit hlavně průmysl, finance a výzkum.

Může umělá inteligence někomu vzít práci?
Otázka pracovního trhu je kapitola sama o sobě. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je více než čtvrtina pracovních míst v členských zemích založena na dovednostech, které lze relativně snadno nahradit pomocí umělé inteligence.

Podle mého názoru bude velmi záležet na tom, jak se dokážeme přizpůsobit. Nikoho dnes nepřekvapí, že jedním z předpokladů získání práce je pro většinu pozic schopnost umět pracovat s internetem. Do naší digitální gramotnosti je tak třeba začlenit i schopnost ovládat aplikace využívající AI. Pozitivní scénáře však počítají také s vytvořením nových pracovních příležitostí a automatizací nudných úkonů bez přidané hodnoty. Pracovní trh ale jistě projde proměnou, to je nevyhnutelné.

Lukáš Benzl (1988)

  • Vystudoval Vysokou školu ekonomie a managementu.
  • Má přes 18 let praxe z technologických firem a startupů, působil v produktovém i projektovém managementu, často s přesahem do marketingových strategií.
  • V posledních letech se specializuje na AI a její dopady na firmy i jednotlivce.
  • Je ředitelem České asociace umělé inteligence.

Jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy?
Česká ekonomika z pohledu digitalizace a využívání AI ve firmách zaostává. Třebaže patří nezaměstnanost v Česku k nejnižším v Evropské unii, nesmí chybět aktivní příprava na změny. Vyplatí se investovat do vzdělávání, rekvalifikačních programů a v neposlední řadě je nutné provádět firmy zodpovědnou AI transformací, která minimalizuje negativní dopady na současné zaměstnance.

Přinese podle vás AI více výhod, nebo hrozeb pro společnost? Ve smyslu etiky, ochrany soukromí i možných dopadů na pracovní trh?
AI je příležitost. Její dopady budou vždy záviset na opatřeních, která se rozhodneme přijmout a dodržovat. Je krátkozraké podceňovat možná rizika a tvrdit, že AI není v některých oblastech hrozbou pro naše soukromí a fungování společnosti. Na druhou stranu pevně věřím tomu, že rozumná regulace nebrzdící pokrok, vzdělávání a transparentnost jsou klíčové pro zajištění udržitelného rozvoje. Ve výsledku tak bude ve velké míře záležet na každém z nás, jestli technologie přinese více užitku než škody.

Proč jste se rozhodli založit Českou asociaci umělé inteligence?
V roce 2023 se z umělé inteligence stalo definitivně veřejné téma. Společně s rostoucí popularitou AI a generativních nástrojů či chatbotů však také vzrůstají obavy z možných negativních dopadů na pracovní trh a společnost jako celek.

Při pohledu na stávající ekosystém jsme si uvědomili, že zde chybí platforma, která by dokázala efektivně propojit odbornou obec s firmami a veřejností. Navíc s důrazem na etické a morální dopady AI. Rozhodli jsme se tento prostor zaplnit a přinést jasnou vizi založenou na vybudování prostoru, kde se ke slovu dostanou všechny dotčené subjekty. Umělá inteligence není primárně hrozbou, je příležitostí pro lepší budoucnost, kterou nesmíme propásnout.

Co je cílem asociace?
Vybudovat živoucí platformu, která se stane křižovatkou umělé inteligence v České republice. Chceme tlumočit odborníky, přinášet nezkreslené informace, vzdělávat, propojovat a sdílet.

Bojíte se, že budete nahrazeni v práci umělou inteligencí? Najděte si práci na jobDNES.cz

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...