Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Další meta v AI? Naprogramovat autonomního Homera Simpsona, říká vývojář

Vysíláme   11:00
Čína zatím ve vývoji umělé inteligence zaostává za Západem. Přitom její technologie mohou představovat významný problém. V rukou totalitního režimu totiž může AI šířit propagandu a ovlivňovat trhy. V Rozstřelu to řekl český vývojář, který působí v Silicon Valley, Filip Dvořák. Podle něj je další metou ve vývoji umělé inteligence naprogramování autonomního Homera Simpsona.

Přestože je ve vývoji umělé inteligence Filip Dvořák optimistou, dobře zná úskalí, která tato technologie skrývá. „Určité nebezpečí u technologií umělé inteligence může vznikat, pokud nenásledují regulace. Pak mohou být používány k záměrům, jako je například propaganda nebo masové ovlivňování trhu,“ obává se vývojář.

Filip Dvořák v této souvislosti zmínil problémy kolem čínského TikToku, který je dceřinou společností firmy ByteDance. „Tvůrci byli obviňováni z toho, že v západním světě masově vytváří ovlivňující kampaně, které mají negativní dopad na společnost. Zatímco například v Číně spíše podporují pracovitost, dobrý pocit z dobře odvedené práce a spíše pozitivně motivují lidi.“

Čína má roční ztrátu na Západ

Podle Dvořáka mají na základě veřejně dostupných informací Číňané ve vývoji umělé inteligence zhruba roční ztrátu oproti americkým technologiím. Ale vnímá tu jeden zásadní problém. „V Číně je trochu jiná situace. Oproti západnímu světu tam neplatí tradiční ochrana osobních údajů, což umožňuje dělat modely, které jsou daleko přesnější a s agresivnějším dopadem na společnost“

„Dokonce nevíme přesně, kam se například jejich jazykové modely posouvají,“ konstatuje Dvořák. On sám byl nedávno společně s vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem na misi v Jižní Koreji, kde navštívil lokální firmu, která je na místní úrovni konkurentem Googlu a také vyvíjí svůj jazykový model.

„Bylo nám řečeno, že jejich jazykový model je výrazně lepší pro účely uvažování, protože korejština je jazyk, který je daleko reprezentativnější pro udržení myšlenek, elementárních kognitivních bloků. A přitom jde o model, který zatím nezveřejnili,“ vzpomíná Dvořák a dodává, že ani Čína nemusí zveřejňovat vše, co už má v tuto chvíli k dispozici. Podle něj je možné, že Číňané svádějí zatím skrytě technologický souboj se Západem v oblasti umělé inteligence.

„Zaznamenali jsme v poslední době ochlazení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Týká se to i strategických technologií, jako jsou litografické procesy, které jsou, co se týče dodávání do Číny, v tuto chvíli od určité úrovně v embargu. Tím se do nějaké míry limituje to, jak efektivně bude moct Čína počítat a učit jejich modely,“ vysvětluje Filip Dvořák.

Začneme kvůli AI degenerovat?

„Je to dlouhodobá strategická bitva, kterou zaznamenávám už od roku 2016, kdy Spojené státy vyhlásily, že umělá inteligence je předmětem národního zájmu a je to technologie číslo jedna,“ míní vývojář a dodává, že stejně klíčové je to také v Číně, kdy zejména v posledních letech pronikají státní struktury komunistické strany do byznysu. „Stát s byznysem je tam v tuto chvíli značně propojený.“

Podle českého vývojáře v sobě skrývá umělá inteligence kromě převažujících výhod i další nástrahy. „Obecně je pro civilizaci rizikem příliš vyspělé umělé inteligence to, že začneme degenerovat, protože za nás AI začne dělat příliš mnoho věcí. Ale to je taková pozitivní podoba utopie, kdy nám bude pomáhat natolik, až z toho zpohodlníme.“

Momentálně jsou podle něj jazykové modely obřím agregátem veškerého lidského poznání. To znamená, že když s nimi člověk konverzuje, tak ve skutečnosti pomyslně komunikuje s několika tisíci lidmi, které by odpovídaly na otázku, kterou konkrétní uživatel umělé inteligenci pokládá.

„Tyto jazykové modely jsou revolucí ve zpracování dat, ve vyhledávání na internetu,“ říká vývojář. Je spíše filozofickou otázkou, zda někdy bude AI disponovat něčím, co lidstvo nazývá vědomím. „AI může jít například cestou nějakého bezemocionálního hrubého řešení problému.“

A co je tedy svatým grálem ve vývoji umělé inteligence? Tím nejvyšším cílem? „Je to něco, co se označuje jako singularita. To je takový okamžik, kdy je umělá inteligence schopná sama sebe zlepšovat, zdokonalovat.“

Autonomní Homer Simpson

Další pomyslnou metou AI je vytvořit průměrného člověka. „Tedy abychom vymysleli takovou architekturu, která by nám umožnila vytvořit například charakter Homera Simpsona. Tedy průměrného člověka, který je schopen zpracovávat kognitivní problémy na rozumné úrovni, je schopen se poprat s neznámými situacemi a byl by do určité míry adaptabilní.“

A jakmile bude virtuálně fungovat takový Homer Simpson, je relativně snadné ho namnožit. „Takže kdybychom najednou uměli vymodelovat milion takových průměrných výzkumníků a zadat jim nějaký problém, fungovali by tisíckrát rychleji než lidé. Ale to je v tuto chvíli na úrovni science fiction.“

Filip Dvořák v minulosti pracoval pro technologické giganty: pro Google i Microsoft. Teď vede vlastní startup, který se jmenuje Filuta AI. Sice působí v elitním IT centru v Silicon Valley, ale ve skutečnosti sídlí v pražském Karlíně a většinu z jeho 28 zaměstnanců tvoří Češi.

Umělá inteligence v rukou diktátorů může být silně nebezpečná, říká Neff

„Filuta je skutečně mezinárodní firma, ale já sám jsem se vrátil do Česka. V Česku jsou totiž velmi schopní lidé a žije se tu hezky. Takže tu máme centrálu. Marketing nám sice řídí Američanka, ale jsme česká firma se vším všudy,“ vysvětluje vývojář.

A co jeho firma dělá? „Filuta se zaměřuje na to, jak operacionalizovat kompozitní AI. Přeloženo: řešíme problémy reálného světa. Rozbijeme jednu situaci na podproblémy a pak si z toho vybereme modelovací přístupy, které jsou nejefektivnější.“

„Třeba přijdeme do firmy, která se zabývá rozvážkou jídla. Postavíme jim rychle operacionalizovanou kompozitní AI, která určí, který kurýr rozveze skupinu jídel na konkrétní adresy,“ říká vývojář, podle kterého tím může tato firma výrazně optimalizovat provoz, ušetří a může dělat byznys, který se jí vyplatí.

Zájem o tento typ služeb je stále větší a Filutovi se velmi daří. „Měli jsme nedávno odhad od jednoho investora a v jeho očích už jsme přesáhli hodnotu jedné miliardy korun.“

AI práci nebere, ale vytváří

A neobává se vývojář toho, že umělá inteligence sebere časem lidem práci? „Umělá inteligence více práce vytváří, než by jí brala. Navíc umožňuje lidem, aby toho zvládli víc, aby se díky umělé inteligenci rozvíjeli. Ve většině případů bude umělá inteligence nahrazovat zaměstnání, která lidi ve skutečnosti moc nebaví.“

„Umělá inteligence bude pravděpodobně v příštích dvaceti letech největší společenskou transformací, kterou tady budeme mít. Řada odborníků uvádí, že během příštích deseti let umělá inteligence ušetří 30–35 procent nákladů napříč všemi obory lidské činnosti, což je neuvěřitelné množství přidané hodnoty do společnosti,“ uvažuje Dvořák.

To podle něj povede k tomu, že se státy budou muset zamyslet, co vlastně s tak velkou přidanou hodnotou udělají. „A já tam vidím jednu přirozenou cestu, která se opakuje znovu a znovu. Je to v zásadě nějaká forma univerzálního základního příjmu, která by mohla toto dilema vyřešit.“

Budou lidé více hrát počítačové hry? A vytvoří se kolem tohoto segmentu trhu nový obří průmysl, který zaměstná miliony pracovníků? Jak vypadá jádro umělé inteligence? A když s ní komunikujeme online na svém počítači, komunikujeme se servery v USA, Evropě nebo třeba v Japonsku? I na to odpovídal Filip Dvořák v Rozstřelu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 8 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...