Při rekonstrukci mi firma poškodila balkon. Mám nárok na odškodnění?

aktualizováno 
Pan Jaroslav vlastní byt v šestnáctipatrovém paneláku. Před časem schůze odhlasovala částečnou revitalizaci domu. Součástí oprav měla být i výměna balkonů. S tím pan Jaroslav nesouhlasil. Do svého balkonu investoval spoustu práce i peněz a upravil si jej podle svých představ.
"Pokud celé balkony včetně zábradlí patří k jednotkám, pak shromáždění není vůbec oprávněno o opravách balkonů rozhodovat," říká advokát Pavel Nastis. Ilustrační snímek

"Pokud celé balkony včetně zábradlí patří k jednotkám, pak shromáždění není vůbec oprávněno o opravách balkonů rozhodovat," říká advokát Pavel Nastis. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obával se, že výměna balkonů jeho investici zmaří. Když nastoupili dělníci, odmítl je na balkon pustit. Problém začal řešit výbor společenství a stavební dozor. "V podstatě mi vyhrožovali, že pokud s opravou nebudu souhlasit a někdy v budoucnu třeba balkon spadne, budu platit škody ze svého," rozhořčuje se vlastník bytu.

Nakonec došlo ke kompromisu. Vymění se jen venkovní část zábradlí. To se i stalo, jenže při opravě firma poškodila zasklení balkonu. Škodu ale odmítá uhradit. "Mám jako vlastník bytu nárok na náhradu škody?" ptá se čtenář.

Náhradu škody je firma povinna zaplatit

"Pokud při opravách společných částí domu dojde k poškození bytové jednotky, tedy například balkonu, který k jednotce náleží, má vlastník jednotky rozhodně právo na náhradu škody," uvádí advokát Pavel Nastis. Škodu je třeba uplatnit u stavební firmy, která škodu způsobila.

Balkon ale nemusí být součástí bytu, může patřit do společných prostor domu. Nejjistější způsob, jak to zjistit, je nahlédnout do Prohlášení vlastníka budovy. To je listina uložená v katastru nemovitostí, v níž vlastník budovy vymezuje bytové jednotky a uvádí, co je součástí jednotek a co už naopak patří do společných částí domu. I v takovém případě, pokud si vlastník bytu provedl zasklení balkonu na vlastní náklady, je firma povinna uhradit způsobenou škodu.

"Pokud celé balkony včetně zábradlí patří k jednotkám, pak shromáždění není vůbec oprávněno o opravách balkonů rozhodovat," upřesňuje advokát. Takové rozhodnutí shromáždění by bylo nezákonné a vlastník bytu by vůbec nebyl povinen tomuto rozhodnutí se podrobit, jinými slovy, stavební firmu by na svůj balkon nemusel pustit.

Opravy pak provádí každý vlastník jednotky sám dle vlastního uvážení a na vlastní náklady. Je ale třeba si uvědomit, že vlastnictví zavazuje. "Jestliže by se vlastník jednotky o balkon v jeho vlastnictví nestaral a balkon spadnul, bude muset nahradit poškozeným škodu, a pokud by dokonce došlo k ublížení na zdraví, může mu hrozit i trestní stíhání," varuje Nastis.

Vlastník bytu se musí podřídit rozhodnutí většiny

Nejčastější bývá situace, kdy plocha balkonu patří k bytové jednotce, ale zábradlí je považováno za součást obvodového zdiva a patří již do společných prostor. O opravách společných částí domu rozhoduje shromáždění vlastníků jednotek a je zapotřebí souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Většina se počítá podle podílu na společných částech domu, tedy podle velikosti bytů a nikoli podle počtu osob.

Jestliže shromáždění opravu odsouhlasí, přehlasovanému vlastníkovi nezbývá, než se rozhodnutí většiny podrobit.

A tak pokud jste právě v situaci, že zvažujete úpravy balkonu, ověřte si, zda je balkon součástí bytové jednotky nebo patří do společných částí domu. Informujete se, zda se neplánuje rekonstrukce balkonů v celém domě. A nezapomeňte, že ani zasklení vlastního balkonu nemůžete provádět bez souhlasu. "Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět pouze se souhlasem všech vlastníků jednotek," upozorňuje advokát.

Zapamatujte si:

  • Každý vlastník bytové jednotky je současně ze zákona spoluvlastníkem společných částí domu.
  • Vlastníci jednotek rozhodují na shromáždění vlastníků jednotek – to je nejvyšší orgán společenství vlastníků jednotek a musí se konat alespoň jednou ročně.
  • Shromáždění je oprávněno rozhodovat pouze o opravách společných částí domu.
  • Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů. Většina se počítá podle podílu na společných částech domu, tedy podle velikosti bytů a nikoli podle počtu osob.
  • K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.
  • Při rozhodování o modernizaci, rekonstrukci, stavebních úpravách a opravách společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, je zapotřebí souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.
  • Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl, toto právo je nutno uplatnit u soudu do šesti měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.
Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

Trhy poklesly, ale nezpanikařil. Díky tomu vydělal přes sto tisíc

Ilustrační snímek

Americké akcie od konce letošního ledna vzrostly sice už i o 15 procent, ale stále to není dost, aby smazaly ztráty z...

Ušetřete na pojištění. Co je důležité pojistit a co je zbytečné?

Ilustrační snímek

Někdo považuje pojištění za úplně zbytečné, jiný nemá klid, dokud mu v šuplíku neleží pojistná smlouva na každou...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz