ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pronájem počítače mi kvůli inflaci firma navýšila. Můžu od smlouvy odstoupit?

  • 35
Inflační doložka není žádnou novinkou. Jenže zatímco když je inflace kolem 3 %, zpravidla nás nechává chladnými a pronajímatel ji mnohdy ani neuplatní, inflace 14 % je už něco jiného a může nám pronájem pěkně prodražit. Kdy je inflační doložka platná a kdy můžeme od smlouvy odstoupit? Na dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá právnička Anežka Večeřová.

„Před rokem jsem si pořídila notebook formou pronájmu. Když jsem sepisovala smlouvu, vypadalo to výhodně. Mám pronájem na tři roky, poté si mohu přístroj za jednu korunu odkoupit, a když jsem sečetla všechny splátky, ani jsem ho moc nepřeplatila.

Jenže ve smlouvě je inflační doložka. Nelíbila se mi už při podpisu smlouvy, a to jsem ještě netušila, jak inflace poroste. Smlouvu jsem nakonec podepsala, notebook slouží k mé spokojenosti.

Na začátku května jsem od pronajímatele zařízení obdržela zprávu, že vzhledem k inflaci je nucen měsíční splátky navýšit o míru meziroční inflace, tedy o 14,2 %. V takovém případě je pro mě smlouva naprosto nevýhodná, můžu od ní odstoupit?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Odstoupit od smlouvy je možné pouze ze zákonných důvodů, nebo pokud si tak strany výslovně sjednají, typicky odstoupení bez udání důvodu. Mezi zákonné důvody pro odstoupení patří porušení smlouvy jednou ze stran, o kterém kdyby druhá strana věděla při uzavírání smlouvy, tak by smlouvu neuzavřela.

Odstoupení kvůli rostoucí inflaci lze stěží podřadit pod zákonný důvod pro odstoupení. Pokud byly při uzavírání smlouvy obě strany řádně seznámeny s obsahem smlouvy včetně významu inflační doložky, a i přesto se rozhodly smlouvu uzavřít, musely rozumně předpokládat, že míra inflace již ze své podstaty není vždy stabilní a je pravděpodobné, že se bude v průběhu času měnit. U spotřebitelských smluv je povinnost seznámení se smlouvou na podnikateli jako silnější smluvní straně, v tomto případě na pronajímateli.

V současné době historicky nejvyšší inflace nicméně představuje dosud v právu neřešenou situaci. Pro smlouvy uzavírané se spotřebiteli to může znamenat, že v případě sporu by soudy mohly doložky vykládat ve prospěch spotřebitele. V úvahu připadá obnovení rovnováhy práv a povinností stran smlouvy a přiměřené snížení plnění nájemce na částku inflace.

Pokud byl nájemce jako spotřebitel se smlouvou řádně seznámen a nejsou dány jiné důvody pro odstoupení, nepříznivý vývoj inflace mu právo od smlouvy odstoupit nedává.

Záleží na formulaci inflační doložky

Anežka Večeřová

Anežka Večeřová
  • Vystudovala práva na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově.
  • V advokátní kanceláři Noerr se zaměřuje na korporátní právo a privátní klientelu.

Ne každá inflační doložka ve smlouvě však musí být platná. Její formulace musí být určitá, zvýšení nájemného o inflaci je určeno buď pevnou částkou, nebo musí být stanoveno jasné pravidlo jejího výpočtu. Nestačí, pokud smlouva obsahuje jen sdělení o inflačním navýšení bez další specifikace, v doložce by mělo být uvedeno, o jaký typ inflace se jedná (například odkaz na index spotřebitelských cen).

V inflační doložce by mělo být sjednáno, jak často se bude navyšovat, což je nejčastěji na měsíční nebo roční bázi. U nájemního vztahu pak občanský zákoník výslovně k ochraně nájemce jako slabší smluvní strany stanoví pouze možnost ročního zvyšování nájemného.

Dále je dobré, aby doložka obsahovala informaci, zda se jedná o automatické navyšování, nebo je k uplatnění třeba jednání smluvní strany.

I pokud ke zvýšení nájemného o inflaci podle smlouvy dochází automaticky, je standardní, že pronajímatel ke zvýšené úhradě nájemce písemně vyzve.