Poradna: Koupil v e-shopu použitý mobil, nedal se nabít. Co teď?

aktualizováno 
Vypadalo to na první pohled jako výhodná koupě. Zcela nepoužívaný mobilní telefon Galaxy S6 Edge za něco málo přes pět tisíc. Jistě, z druhé ruky, ale ta sleva. Jenomže problém nastal, když ho nový majitel vybalit.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Majitel mi tvrdil, že mám na telefon záruku a že ho z krabice ani nevyndal,“ napsal v diskuzi na internetu zprvu nadšený zákazník, kterého však radost záhy přešla. Ukázalo se, že i když byl telefon v původním balení, nebylo možné ho nabít – a v nabíječce bohužel problém nebyl. „Obrátil jsem se nakonec na e-shop, odkud telefon byl, reklamaci sice uznali, protože s mobilem nešlo nic dělat, jenže tím to skončilo. Peníze nedostanu, telefon je k ničemu. Co teď?“ táže se.

Popravdě, teď už nejspíš nic. I když totiž prodejce podobnou reklamaci bez námitek uzná, problémy začnou, když vám bude chtít vrátit peníze. Tedy pokud byste nákup zboží obchodníkovi prokazovali klasickým paragonem, který vyjede z pokladny, peníze vám za vadné zboží nejspíš bez potíží vydá. Jenže když se budete ohánět fakturou vydanou na cizí jméno (a přesně tak to internetové obchody dělají), budete mít pravděpodobně smůlu.
Základem nároku na záruku je totiž vztah dvou stran: prodávajícího a nakupujícího, a to byl v případě e-shopu váš předchůdce.

Domluvte se s původním majitelem

Pokud byste se tedy chtěli pojistit, že při nákupu zboží z druhé ruky budete moci uplatnit i záruční list, máte jediné řešení, totiž domluvit se s původním majitelem na písemném postoupení práv.
Ovšem nečekejte, že takovou domluvu uzavřete snadno a automaticky. Jednou jste koupili zboží se slevou, takže není nic překvapujícího na tom, že ne každý bude chtít, abyste se místo něj při reklamaci domáhali vrácení plné částky.

Když už jsme u původních majitelů nabízených předmětů, pokud zareagujete na nabídku inzerátu na internetovém bazaru, nejspíš budete oprávněně předpokládat, že komunikujete s vlastníkem foťáku, pračky nebo sedací soupravy – zákon mu přitom nijak nenařizuje, aby své vlastnictví prokazoval fakturou či účtem.

Pokud si však zboží vyberete v kamenné prodejně, buďte pozornější. Jestliže koupíte laptop v zastavárně, za skryté vady bude odpovídat právě tato právnická osoba. Když ovšem půjde o komisní prodej, za vady stále ponese zodpovědnost původní majitel. Jen pro upřesnění, komisní prodej je takový, ve kterém majitel prodává zboží prostřednictvím bazaru, ale ten funguje pouze jako zprostředkovatel obchodu.

Místo výměny je možná jen sleva

Podstatné je mít na paměti, že kupujete zboží takzvaně „s příběhem“ – a to také musí být označeno jako použité. „Když se zboží prodává s tím, že bylo používané, je samozřejmě i opotřebené. To znamená, že se nemůže odpovědnost prodávajícího vztahovat na stav opotřebení v okamžiku jeho prodeje,“ vysvětluje Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce. Takže reklamovat vyšisovanou barvu, šrámy a odřeniny, které předměty za svůj život nasbíraly, prostě nemá cenu.

Vaše spotřebitelská práva se ovšem zužují i v další oblasti. „V případech, kdy by vám náleželo právo na výměnu zboží, můžete u použitého zboží žádat pouze přiměřenou slevu,“ vysvětluje Fröhlich.

A ještě jeden podstatný aspekt. I u zboží z vetešnictví či zastavárny platí záruční doba 24 měsíců. Zákon však umožňuje zkrátit ji až na polovinu. „Prodejce se na tom ale musí se spotřebitelem dohodnout a zkrácenou dobu trvání odpovědnosti za vady vyznačit v dokladu o koupi,“ upozorňuje Jiří Fröhlich a dodává, že kratší než roční záruka není podle zákona možná, i když byste něco takového prodejci odsouhlasili a podepsali.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Další z rubriky

Přívěsný vozík po otci nemá, jen značky. Přesto musí platit pojistku

Ilustrační snímek

Povinné ručení nemusíte platit v případě, že registrační značky odevzdáte do depozitu nebo vozidlo vyřadíte z evidence....

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených destinacích

Ilustrační snímek

Zahraniční dovolená letos zlevní jen o necelé procento, ze třinácti hlavních destinací ovšem bude oproti loňsku levněji...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

Kurzy.cz Celková důvěra v ekonomiku se snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazický...

Najdete na iDNES.cz