ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

  • 3
Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem finanční podporu ke státní penzi. Letošní rok s sebou ale přináší mnoho legislativních změn, přitom některé platí od ledna a jiné od července. Víte, o jaké změny jde a co konkrétně pro vás znamenají? Ověřte si své znalosti.

Ke konci roku 2023 si ve třetím pilíři spořilo a investovalo přes čtyři miliony účastníků, penzijní společnosti jim spravovaly majetek ve výši 595,5 miliardy korun.

„Výši zhodnocení uložených peněz ovlivňuje zvolená investiční strategie. Spoření navíc podporuje stát formou příspěvků a daňových zvýhodnění a v některých případech i zaměstnavatelé v rámci zaměstnaneckých benefitů,“ říká Petr Brousil, místopředseda představenstva Generali penzijní společnosti.

Letošní rok s sebou přináší legislativní změny, které by měly zajistit řadu a zlepšení a ještě tak zvýšit přitažlivost penzijního spoření pro současné i budoucí účastníky. Zároveň však vyvolávají otázku, zda bude spoření nadále atraktivní pro starobní důchodce. Od 1. 7. 2024 totiž nebudou mít nárok na státní příspěvky.

KVÍZ: Znáte nová pravidla penzijního spoření?

Ztráta státního příspěvku nemusí nutně znamenat, že se pro klienta spoření stane nevýhodné. „Pokud například starobní důchodci pracují, mohou stále využívat daňových odpočtů i příspěvků zaměstnavatele a své uložené peníze nadále zhodnocovat,“ vysvětluje Petr Brousil.

Některé penzijní společnosti klientům, kteří z důvodu přiznání starobní penze přijdou o státní příspěvek, nabízejí speciální věrnostní odměny.

Chcete být v penzi zajištěni? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz

, pro iDNES.cz