Diskuse k článku

Návštěva lékaře v pracovní době by měla být v nejbližším zdravotnickém zařízení

Zaměstnavatel vám musí dát volno pro návštěvu lékaře. Ale vy musíte splnit podmínku, že lékař bude co nejblíže vaší práce. Na vlastní svatbu dostanete dva dny volna, avšak jen jeden vám zaměstnavatel proplatí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

morbidní zákony......

...stát se chlubí vyspělým sociálním systémem, tak proč musí náhrady mzdy např. za doprovod postiženého hradit zaměstnavatel? Co ten s tím má společného?......se potom nedivte, že nikdo nechce mít se zaměstnáváním takových lidí nic společnýho!Rv

0/0
1.7.2009 15:06

Host

Většina zneužívá

Co řešíte? Většina zaměstnanců Zákoník práce zneužívá a návštěvy lékaře jsou jedním z bodů, který se stává snad poslední modlou nemakančenků, jak se ulít z práce. Já byl na operaci lokte v pátek,  vzal jsem si dovolenou, o víkendu jsem si poležel, v pondělí dovolená a od úterý do práce. Nikdo mě nenutil, nikdo mi neschopenku nezakazoval, ale jde hlavně o vztah k firmě. Možná je to penězích. Výplata za nemocenskou by mi nestačila ani na základní potřeby.

0/0
30.6.2009 19:31

Host

Re: Většina zneužívá

Není pravda, že by VĚTŠINA zneužívala doktory. Na vlastní reverz se dá utéci i po zákroku z nemocnice. Ale doba léčení je předepsána a ví se proč. Nedoléčené, či špatně vyléčené rány obvykle přinesou mnohem horší následky v pozdějším věku. Autor si buď vymýšlí, nebo by si měl léčit hlavu.

0/0
1.7.2009 13:14

Host

Re: Většina zneužívá

Dovolená má být na zotavenou, ne na nemoci. Řada firem naopak lidem poskytuje třeba pět dní za rok sick days - možnost zůstat doma, s plným platem. Lidi se tak vyléčí rychleji, zčásti to přechodí, ale firmě pracovník nechybí.

U řady doktorů by mě ani nenapadlo žádat potvrzenku, např. u zubaře. Někdy si ji ale vezmu, ale celkově odchodím po doktorech tak 20% potřebných věcí, tj nechávám být. Tak postupuje dost lidí, neléčí chronické potíže, protože nechtějí dráždit zaměstnavatele. Dosti lidi se vrací z práce večer a obětovat těch pár volných hodin na doktory se jim už nechce.

Myslím, že lidi, kteří chodí po doktorech se ulít z práce je dnes minimum. On by doktor takového pacienta vyhodil, asi slušně ale nemohl by vykazovat léčbu zdravého. Podobně neschopenky, spíš lidi přechází, berou si náhr. volno a dovolenou než neschopnost. Já byl na neschopence před necelými 3 lety, asi týden, takže nemyslím, že bych toto nadužíval.

0/0
1.7.2009 16:50

Host

Re: Většina zneužívá

Když si někdo nechá vyříznout nežit na zadku či bradavici u nosu, tak to jde sfouknout jednodenní dovolenou, či do práce se vráti. Břišní, hrudní či kardio operace se asi nevyřeší dvěma dny přidanými k víkendu. Ani se zlomenou stehenní kostí či totální náhradou kyčle nebude každý běhat hned po týdnu.

0/0
1.7.2009 16:53

Host

Lekari a odpoledni

Problem je treba i v tom, ze kdyz chci jit k lekari odpoledne, abych nemusela zamestnavatele zadat o propustku, tak narazim na to, ze spousta lekaru (napriklad ocnich) ordinuje jen od 7-12! Rv

0/0
30.6.2009 18:09

Host

Re: Lekari a odpoledni

přesně tak. pracovní doba doktorů je stále jako za sociku.   Např. veterináři už mají konkurenci, tak se naučili ordinovat i večerR^        nezbývá, než jít k veterináři:-/

0/0
1.7.2009 15:09

Host

Jestli pracujete,

tak k doktorovi v pracovní době vůbec nechoďte. Nejlepší je svézt se pod stůl a tam na vlastní náklady tiše pojít. Nezapomeňte ale před tím dokončit všechny pracovní úkoly a  zavolat příbuzným, aby si vás po konci pracovní doby vyzvedli, abyste zaměstnavatele zbytečně neobtěžovali.

0/0
30.6.2009 17:56

brta

bordel

V tomto státě je hrozný bordel.Zaměstavatel neplatí návštěvu svého zaměstance u lékaře a když tento samý zaměstavatel nemá pro lidi práci,tak je pošle k lékaři,ten jim napíše neschopenku a přitom musí ještě chodit do zaměstnání.Ale zaměstnavatel nemusí za něho platit v tu dobu zdravotní a soc.pojištění.Pracovní úřady o tom vědí,včetně i IBP a nic se neděje.Je to bordel na druhou.!!!!

0/0
30.6.2009 15:58

brta

Re: bordel

Pro upřesnění a tady mají možnost zaměstavatelé mně to vyvrátit!

http://www.ct24.cz/ekonomika/59181-krize-vyprovokovala-masivni-zneuzivani-socialnich-a-nemocenskych-davek/

0/0
30.6.2009 16:04

dedko

Mým nejbližším zdravotním zařízením je

pitevna !;-D

0/0
30.6.2009 15:48

Host

lékaři

ale lékař pokud u něj nemám registraci mě nepříjme a proto bohužel pokud bydlím na přechodném bydlišti tak musím jet kus cesty abych byl ošetřen. Tohle je absurdita ....pokud nebudu mít zlomenou nohu nebo něco vážnějšího. Mluvím ze zkušenosti z Prahy !

0/0
30.6.2009 15:42

Host

Proplacení lékařského ošetření

Můj zaměstnavatel mi odmítl zaplatit hodiny u lékaře. Prý k němu nám chodit ve svém volnu. Přitom se jednalo o akutní vyšetření na chirurgii a každý den jsem musela chodit na kontroly! ( celkem asi 4 dny po sobě). vždy se jednalo maximálně o 1,5-2 hodiny. Zaměstnavatel mi řekl, že kontroly se neberou jako nutné ošetření a to mi neproplatí. Je to státní podnik, kde pracuji jako zdravotní sestra na směny. Po ošetření jsem se chtěla vrátit do práce, ale zaměstnavatel řekl, že je mu to nanic a služby si mám vyměnit a nebo chodit k lékaři po skončení práce, to by znamenalo ve 20 hodin večer.

Pokud někdo má jen ranní služby má nárok na proplacení ošetření u lékaře.

Já dělám na dvanáct hodin ve střídavém provozu a nárok na proplacení u lékaře nemám? Proč? Já si tu nemoc nevymyslela, ani nutné každodenní kontroly na chirurgii!!!

Můžete mi poradit, co je to za nesmysl a jaký zákon to takhle cituje? Odvolání nikde nemám.

0/0
30.6.2009 15:27

Host

Re: Proplacení lékařského ošetření

Známý má  zase taková pravidla  v práci, že může k  lékaři jednou  za měsíc. Když jde  dvakrát  tak automaticky přijde o prémie, což mu dělá čtvrtinu platu. Takže když  potřebuje na několik následujících vyšetření, tak  buď  přijde o dost velké  peníze, nebo  je  absolvuje  během několika  měsíců. A  ještě perlička. Už  x let zvyšuje jejich firma pouze pohyblivou služku  platu. Je na základě z roku 2003. Když  si vezme  nemocenskou tak  je  tři dny na nule a ještě mu oříznou prémie. Super, že?

0/0
30.6.2009 15:36

Host

svatba

Podívejte se prosím do nařízení vlády 590/2006 - tam je psáno - "Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče." Takže rodič má nárok na náhradu mzdy v případě účasti svatby svého potomka. Jak to tedy je doopravdy??.

0/0
30.6.2009 13:56

Fiara.L

Kocourkov

Takže žádná svobodná volba lékaře?A to bylo kolem toho tolik rámusu.Dříve byli i závodní lékaři.Po sametovém podfuku se bezhlavě politicky zrušilo všechno,co v pohodě fungovalo a teď je ve všem neskutečný bordel.Největší paskvil je objednávání se k porodu.To fakt můžou vymyslet jen ty vymetený makovice co nám vládnou.Dnes se s rámusem objevují věci dávno objevené,ale jako komunistické zrušené....Prostě je to tu jeden velký Blbákov.

0/0
30.6.2009 13:00

peepakuk

Re: Kocourkov

 v tomto máte pravdu jako řemen. Já třeba kdysi pracoval ve firmě, kde chtěli zavést ISO9000 .... no spousta práce s psaním popisů atd. ... no, jenže ono stačilo vyhrabat popisy pracovních postupů a různých návodů z roku 1975 a ejhle  - ono je to vlastně ISO, jen pár kosmetických úprav a doplnujících informací.

O spoustě věcí po roku 89 bohužel rozhodovali nezkušení lidé, kteří si mysleli, že když vše použivané za komunistů zruší, tak to je ta správná cesta. Bohužel nás to akorát tak o 5 let zbrzdilo.

0/0
3.7.2009 7:48

Host

lékaři

já osobně nechápu, že dvacet let po revoluci ještě někdo chodí k doktorovi. Přeci když bylo s úspěchem vyzkoušeno, že se neplatí první tři dny nemoci, ačkoli je člověk nemocensky pojištěn, potom nechápu, proč se vůbec mluví o placení takových pitomostí, jako je návštěva doktora. Kdyby se zavedlo, že první tři hodiny návštěvy u doktora jsou zadara, tak nepochybuji o tom, že naprostá většina lidí přijde na to, že k doktorovi vůbec nepotřebuje. Anebo, ale to je příliš odvážná úvaha, mohl by se u návštěv doktora zavést stejný režim jako mají naši zákonodárci. Určitě to mají vyzkoušené, jak je to nejlepší, tak by nebyl problém se schválením.

0/0
30.6.2009 10:23

Host

Re: lékaři

no to byl jeden celej zivot zdravej a ted se to na prahu tricitky hrouti. zubar, ocar, sem tam chirurgie..........

0/0
30.6.2009 11:16

iuos

hmm

přes patnáct let jezdím na oční do Prahy na karlák a nehodlám to měnit :-P a kdyby mne tam poslal ten blbštajn, u kterýho jsem byl coby malý hošík, hned a nesnažil se mne léčit sám, tak jsem mohl vidět dobře doteď, grrr 

kldině si vezmu den volna

0/0
30.6.2009 9:47

Host

Re: hmm

Jenze kdyz to ho zametnavatel neda? nebo kdyz ti zamestnavatel naridi 15 dni a tobe zbyva 5... a ty si setris na nemoc, kdyz si je vyberes kvuli ocarovi nebo zubarovi a pak omarodis s chripkou?

0/0
30.6.2009 18:11

Radek0075

Všechno je o lidech.

Měl jsem vždycky štěstí na zaměstnavatele. Pokud někomu někdo zemřel, bylo normální že dostal placené volno až do pohřbu. Takový člověk moc práce stejně neudělá a smrt není o pohřbu ani o jeho přípravě, ale o citech. Člověk není robot. A doktor? Jak je daleko, to nikdo neřešil. Pochopitelně že i zaměstnanci nic nezneužívali, byli by samy proti sobě.

0/0
30.6.2009 9:37

iuos

hmm

u nás ve firmě je to různý - jak jsem zjistil, tak hodně záleží na přímym nadřízenym - a já mám štěstí R^R^R^

0/0
30.6.2009 9:48

Host

Papaláši

to nám  stále poslanci vymýšlejí pěkné špeky. Za dobu, co ,bohužel, pracuji papalášům nablízku musím říci, že u nich něco jako neschopenka, dovolenka a podobné "výsady vhodné jen pro plebs" neexistují. Zpravidla mají volno kdy chtějí a ještě placené. Na konci roku pak mají třeba nevyčerpáno 40 dnů dovolené - a tak to jde pořád dokola.;-O

0/0
30.6.2009 9:25

petrph

co je to za kapitální nesmysl???

Přece, člověk jde ke svému doktorovi, právě proto, že u nějk má vedenou kartu, doktor zná celou jeho anamnézu, ví jaké léky bere,,,atd atd.... Jo a mimochodem obvoďák taky za pacienta dostává kapitační platby právě za to že se o něj pravidelně stará a průběžně sleduje jeho zdravotní stav.

Takže představa že vpadnu do nejbližší ordinace u místa pracoviště s požadavkem, nic o mě nevíte, nikdy sem tu nebyl, ale rychle mě ošetřete, napište mi mé pravidelné léky, je to opravdu z pera nějakého vulgárního technokrata. I když, mě osobně by se to třeba hodilo.. Teď, jak si to vymoci,,,,

0/0
30.6.2009 8:59

Host

Re: co je to za kapitální nesmysl???

To je právo na volbu lékaře... U lékaře je člověk běžně 5,10 či 20 let. Zaměstnání mění hodně lidí častěji. Dále, z hlediska ochrany osobních údajů, jak může firma posoudit, který doktor je nejbližší. Oni by správně ani neměli vědět, ke kterému specialistovi člověk chodí (u interny to nevadí, ale co když někdo chodí na psychiatrii?). Dále, i v rámci specializace se lékaři ještě specializují. Tj. ne každý kardiolog dělá určitá zákroky, ne každý chirurg dělá všechny zákroky. To má firma posoudit, jestli s potížema s prostatou má dotyčný chodit k jinému specialistovi?

0/0
30.6.2009 9:41

Host

Re: co je to za kapitální nesmysl???

Můžeš k vlastnímu doktorovi - ale ve svém volnu - jinými slovy běž, ale nenech si za to od zaměstnavatele zaplatit  :-P

0/0
30.6.2009 10:16

Ig-n-or

Re: co je to za kapitální nesmysl???

no a není lepší mít svého doktora který mě vezme vždycky, než obíhat pět nejbližších jestli má někdo zrovna práznou čekárnu?

0/0
30.6.2009 14:16

Host

A co chronicky nemocní?

Co je to za blbost, že pacient musí do nejbližšího zdravotnického zařízení od práce či od domova? A co chronicky nemocní, kteří chodí na specializovaná pracoviště, která bývají např. v jiném městě, desítky nebo stovky kilometrů vzdáleném od práce či domova? Doporučují autorovi článku, aby si nejdříve zjistil všechna fakta, a pak teprve napsal článek.

0/0
30.6.2009 8:57

Host

Re: A co chronicky nemocní?

prectete si zakonik prace a vztekat se nebudete, to je normalni, ze se tu podavaji kuse informace.

0/0
30.6.2009 9:16

Mat_Hawk

soudný člověk

lítání po doktorech nezneužívá, prohlídky si většinou jde naplánovat rozumně na ráno nebo kolem poledního, a když je auvajs, rychlovka a nebo člověk musí někam, kde se stejně půl dne čeká, tak práci prostě dodělá později, pokud to jde, a normální šéf z toho taky nedělá scény.

0/0
30.6.2009 8:05

Kajmik01

Re: soudný člověk

Přesně tak, v minulé práci jsme mohli k lékařům chodit dle libosti, ale šéf požadoval, aby věci, které jsme měli udělat byly včas. Takže je to o domluvě a o tom, nezneužívat této možnosti a mít udělanou svou práci včas.

0/0
30.6.2009 8:14

Host

Re: soudný člověk

Lékař zpravidla vychází z toho, že jeho čas je vzácný, ne čas pacienta. Tj. pacienta objedná, kdy je volno, pacient tam v tu dobu být musí. To neznamená, že nebude hodinu čekat. U lékaře či v nemocnici to nefunguje, že dopoledne a po obědě důchodci a nezaměstnaní a pro pracující tam budeme večer, když mají po pracovní době. Nemocnice má svoji pracovní dobu a pacient se musí přizpůsobit. V praxi to je, že k lékařům jdu jen s částí věcí a většina věcí se prostě neléčí. Možnost chodit k lékaři mají jen důchodci a nezaměstnaní. Nebo zaměstnanci ve státním sektoru.

Já nevím, kdo zneužívá lítání po doktorech, nepamatuji, že bych se s někým takovým setkal.

0/0
30.6.2009 9:36

Kajmik01

nejbližší lékař?

Jako teorie to vypadá pěkně, ale v praxi si to neumím představit.

1. Pokud jde člověk ke specialistovi, kde je zaregistrovaný, tak ho jinde bez doporučení nevezmou a bez vaší zdravotní historie nemůže uvedený lékař moc zjistit (pokud bude centrální evidence na netu, tak to bude jiné). Jak zjistí podnik nebo člověk, který např. endokrinolog je nejblíž k podniku? Začne hledat v zlatých stránkách, až najde někoho poblíž? A kdo závazně určí dobu, za kterou se do dané lokality člověk dostane? Čím tam pojede? (MHD, vlak, auto, pěšky...)

2. Takže k nejbližšímu doktorovi to mohlo fungovat u obvodních lékařů, když za ním půjdu s tím, že je mi blbě.

0/0
30.6.2009 7:58

Ludek_II

20let chodím ke svému lékaři

A to mu jako mám teď teď říct, aby se přestěhoval ?? 8-o Nejste debil, pane poslanče ? ;-O

0/0
30.6.2009 7:12

MiroTR

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Přečtěte si to ještě jednou.  Nikdo se stěhovat nemusí, jen se může stát, že Vám zaměstnavatel neproplatí celou dobu.

0/0
30.6.2009 7:40

Ludek_II

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Hmm...ale to je potom diskriminace. Já přece vážně nemůžu za to, že je můj doktor o blok dál, než jiný doktor. A ze zákona mám nárok na svobodnou volbu, takže...Jinak článek jsem samozřejmě pochopil.

0/0
30.6.2009 8:13

Host

Re: 20let chodím ke svému lékaři

no a zaměstnavatel má ze zákona nárok Vám tu svobodnou volbu nesponzorovat;-)

0/0
30.6.2009 8:30

Host

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Choďte prostě k dokrtorovi mimo pracovní dobu. Nebo klidně v průběhu dne, ale pak si to naddělejte. Většina lidí to tak dělá.

0/0
30.6.2009 8:02

Kajmik01

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Nevím jak vy, ale většina lidí si naddělávat návštěvu lékaře v pracovní době nemusí. Má totiž na návštěvu lékaře ze zákona nárok ;-)

A jistě je pěkné chodit k lékařům po pracovní době, ale spousta lékařů neordinuje od 16:00 výš (zvlášť mimo Prahu). A to nemluvím o nemocničních specialistech, kde vám budou těžko dělat sono a jiné testy někdy večer.

0/0
30.6.2009 8:09

Host

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Ano, já si doktora naddělám. Stát dělá dobráka - stanoví nárok na návštěvu doktora, ale zaplatit to nechá někoho jiného. Nárok je jedna věc a slušnost vůči zaměstnavateli věc druhá. Je teda fakt, že nebouchám za 10 hrubýho u pásu.

0/0
30.6.2009 8:15

Kajmik01

Re: 20let chodím ke svému lékaři

A právě proto, že člověk nebouchá u pásu, kde musí být pořád, tak může jít k doktorovi. Jak píšu víc, rozumný zaměstnavatel po člověku chce aby měl hotové svoje povinnosti, případně i něco navíc. A když to člověk má, tak pak není problém.

0/0
30.6.2009 8:37

Host

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Já nevím, jestli mi tedy dáváte za pravdu nebo jestli se přeme. Jde o to, že jdu třeba na zmiňované sono, které zabere 2 hodiny a musím tam být v 10. Takže podle zákona mám nárok na to, aby mi zaměstnavatel proplatil dobu 10-12.00, i když v tuto dobu pro něj nepracuju. Mně by bylo hanba, takže  prostě odejdu ten den o dvě hoďky později a svou práci si dodělám. Jsou ale případy, které využijí zákon do mrtě, nechají si to proplatit a jejich práci za ně a) musí udělat kolega b) udělají si ji sami a nechají proplatit přesčas. Já říkám, že pokud to není akutní, tak by návštěva doktora proplacená zaměstnavatelem být neměla - já se podle toho chovám.

0/0
30.6.2009 8:50

Ludek_II

Re: 20let chodím ke svému lékaři

Svíčkovou nemáme, kupte si....zmrzlinu ;-D  Naštěstí toto řešit nemusím se svou prací, ale ostatní lituju. A propo - rád bych viděl ty zaměstnavatele s měřícím pásmem v ruce, jak to přeměřují. Nehedě na to, že zaměstnavateli je pendrek po tom, jakého mám doktora. :-P

0/0
30.6.2009 8:15

Host

Niávštěva lékaře

by měla být zásadně možná v pracovní době a plně placená u toho lékaře, kde je zaměstnanec tedy pacient registrován. [>-]To, co tady píšete už je šikana! Rád bych viděl poslance, který to takto také dělá!!

0/0
30.6.2009 6:54

Host

Re: Niávštěva lékaře

Jo.. nebo už vidím svoji manželku, která jde na prohlídku ke gynekologovi a nepůjde ke svému, ale k tomu nejbližšímu.. to je ale blbost...

0/0
30.6.2009 7:02

Host

Re: Niávštěva lékaře

Nechť jde, ale za své. O tom to je. ;o))

0/0
30.6.2009 7:17

Host

Re: Niávštěva lékaře

doprčic jak za své? tak na co platím sociální a zdravotní? abych krmila bandu černochů, kteří se doma válí na zadku, cpou si břicha za peníze pracujících a já si budu ještě platit to, abych si mohla zajít k doktorovi, když mi je zle???? To snad nemyslíte VÁŽNĚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;-€

0/0
1.7.2009 9:15

Host

Re: Niávštěva lékaře

Pokud to není akutní, ať se zaměstnanec objedná mimo prac. dobu nebo ať si to naddělá. Nebo vy byste akceptoval, že ve vaší pekárně vám řeknou, že dneska budou rohlíky o 50 hal dražší, protože platí navíc brigádníka kvůli Máně, co si šla převrtat plombu k zubaři?

0/0
30.6.2009 8:04

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz