Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených destinacích

aktualizováno 
Zahraniční dovolená letos zlevní jen o necelé procento, ze třinácti hlavních destinací ovšem bude oproti loňsku levněji hned v osmi. V Turecku za tisícikorunu pořídíme zboží a služby, které by v Česku stály 1 570 korun. Dráž než loni bude na Slovensku či v Egyptě, vyplývá z analýzy UniCredit Bank.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco loňskou turistickou sezonu výrazně ovlivnilo zvýšení kupní síly české koruny o 7,4 %, která stále těžila z ukončení intervencí Českou národní bankou od dubna 2017, letos již pro cestovatele tento efekt vyprchal. I tak si Češi v zahraničí polepší, přestože jen nepatrně. Důvodem je růst platů a kupní síly Čechů. „Kupní síla koruny se ale zvýšila jen o 0,8 procenta,“ říká Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Ze třinácti nejpopulárnějších destinací, kterým se analýza UniCredit Bank věnuje, bude oproti loňsku levněji v osmi státech.

Nejvíce zlevnilo Turecko a Tunisko. Nejcitelněji zdraží Egypt, kde kombinace...

„Nejvíce zlevnilo Tunisko, a to o 11,8 procenta, a dále Turecko o 11 procent. Důvodem je posilování české koruny vůči místním měnám, což se děje již čtvrtým rokem za sebou. V dalších šesti evropských destinacích se kupní síla koruny zvýšila v rozmezí 0,1 až 1 procenta. Nepatrně levněji tak bude ve státech jižní Evropy včetně Chorvatska, ale také v Rakousku a Francii. V Německu nedošlo ke změně, naopak dráž než loni bude letos na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku. Nejcitelněji zdraží Egypt, kde kombinace tradiční vysoké egyptské inflace a vzchopení se místní měny zdraží pro české cestovatele nákupy o 17,3 procenta,“ říká Patrik Rožumberský.

Turecko je podle Jana Bezděka z cestovní kanceláře Fischer v meziročním srovnání vůbec nejrychleji rostoucí destinací. „Velmi výhodně totiž vychází i samotná koupě zájezdu. V poměru cena/výkon hledá Turecko jen těžko konkurenci a letos bude spolu s Řeckem nejžádanější destinací pro leteckou dovolenou u moře.“

Chystáte se na dovolenou? Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Rostoucí platy se celkově pozitivně podepisují na chuti Čechů cestovat. “Vidíme, že naši klienti vyrážejí na dovolenou i několikrát za rok a stále častěji objevují vzdálenější exotické destinace,“ dodává Bezděk.

V nejlevnější zemi žebříčku si český turista pořídí nákup v hodnotě o 57 % vyšší než doma. Turecko v čele vystřídalo dlouholetého lídra Bulharsko, které skončilo na druhém místě. Levněji než doma nakoupíme i v Maďarsku a Chorvatsku. Slovensko se letos cenově srovnalo s Českem.

Na pozici nejlevnější země, kde nově stanulo Turecko, si český turista pořídí...

V dalších šesti destinacích se nákupy ve srovnání s tuzemskými naopak prodraží. Tradičně jde o země západní a jižní Evropy. V Německu například tratí čeští turisté na každé vydané tisícikoruně 310 korun, ještě dráž je pro Čechy v Rakousku a ve Francii, kde tratíme na každé vydané tisícikoruně 350 korun.

„Životní náklady v Česku zůstávají stále pod průměrem většiny sledovaných turistických destinací. Pro letošní rok jsou zahraniční pobyty v průměru o 6,6 % dražší než tuzemské. Před loňskou sezónou však byly dražší o 7,4 %,“ doplňuje ekonom Patrik Rožumberský.

Nejdražší jsou turisticky nejžádanější oblasti

Při pohledu na cenová specifika konkrétních měst v rámci dané země se ukazuje, že klíčovou roli v nákladech na pobyt hraje i oblast, do které se vypravujeme. Obecně platí, že nejdražšími jsou přímořské a turisticky nejžádanější oblasti. Naopak hlavní město nemusí být vždy automaticky nejdražší. To ovšem neplatí pro Bulharsko, kde v hlavním městě Sofii tratíme ve srovnání s nákupem v přímořském Burgasu 125 korun.

Při pohledu na cenová specifika konkrétních měst v rámci dané země se ukazuje,...

„Nejdražšími destinacemi v Evropě podle statistik je švýcarský Curych, kde se hodnota české tisícikoruny rovná 346 korunám, následují metropole Oslo a Kodaň a dále Lucemburk s Londýnem,“ doplňuje Patrik Rožumberský.

Koho láká exotika a je ochoten si připlatit za dražší letenku, může levněji než v tuzemsku pobývat například na indonéských ostrovech, ale také v Thajsku, zejména když zavítá do oblasti Chiang Mai. Pobyty v Thajském zálivu se z pohledu nákladů liší podle vybrané destinace, Bangkok je jednoznačně nejdražší oblastí regionu.

Pokud by Češi chtěli na zahraniční dovolené v porovnání s tuzemskou skutečně ušetřit, mohou vyrazit do stále ještě méně turisticky rušné Arménie. V Jerevanu totiž dokážeme pořídit nákup o třetinu výhodněji než doma.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

KVÍZ: Znáte nová pravidla ve směnárnách?

Ilustrační snímek

Platit kartou nebo mobilem se dá dnes téměř po celém světě. Určitě se ale při cestách na zahraniční dovolenou vyplatí...

Zpožděný nebo zrušený let. Jako odškodnění můžete dostat i desetitisíce

Ilustrační snímek

Velká část Čechů dává přednost pohodlnému cestování letadlem. Tento komfort však může pokazit celá řada zádrhelů, jako...

Chcete úspěšně projít oddlužením? Těmto chybám se vyhněte

Ilustrační snímek

Nezvládáte splácet půjčky, možná jste už i v exekuci. Požádáte o oddlužení a budete-li se snažit a nějaký čas vystačíte...

Motivační dopis, který vyrazí dech všem personalistům

Motivační dopis, který vyrazí dech všem personalistům

Kurzy.cz Při hledání práce se většina lidí zaměřuje především na dobře psaný strukturovaný životopis, dost často se však zapomín...

Najdete na iDNES.cz