Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Taktické kroky, jak zvýšit svou cenu ve firmě a vylepšit si plat

Ekonomika ožívá a mnohým firmám se začíná opět dařit. O zvýšení platu si však umí říci jen třetina zaměstnanců. Pokud patříte k těm, kteří jsou ve firmě tahouni, ale nemáte kuráž dát najevo, že si zasloužíte vyšší plat, zkuste na sobě zapracovat. A jděte na to takticky.

Připravte si pádné argumenty, proč si zasloužíte dostat přidáno. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přidání se sice můžete dočkat i bez toho, abyste si o něj řekli. V uplynulých dvou letech to podle průzkumu zažilo téměř 40 procent pracovníků. Potíž ale je, že více než polovina z nich pocítila zklamání, protože jim zaměstnavatel přidal méně, než by si přáli. Být aktivní se proto vyplatí.

Šéfové, kteří rozhodují o tom, komu přidat a komu ne, se musejí dozvědět, jakou máte pro firmu cenu a jak jste pro ni důležití. Umí si pak spočítat, kolik času, peněz i energie bude stát, když se rozhodnete odejít a na vaše místo budou muset získat a zapracovat někoho nového.

Co odhalil průzkum

52 procent Čechů si stěžuje, že nemá férovou mzdu či plat. Nejvíce nespokojenců pracuje v oboru věda, výzkum a školství.

Pouze třetina Čechů dokáže sebrat kuráž a říci si o zvýšení platu.

Pokud by měli Češi určit, o kolik by si zvedli plat, aby byl spravedlivý, většina by se přihlásila o tři až pět tisíc korun.

Zdroj: Průzkum STEM/MARK pro Home Credit 2015

Zahoďte proto falešnou skromnost. Pokud máte dobré výsledky, dávejte průběžně najevo, co vše pro firmu děláte a jak přispíváte k jejímu růstu. A to před šéfy i kolegy. Zvýšíte si tím svou cenu a vytvoříte lepší prostor pro úspěšné vyjednávání o platu. Pozor ale na to, abyste své pracovní výkony nezveličovali. Mohli byste tím popudit okolí a získat pověst, že svou práci jen předstíráte.

Na vyjednávání o zvýšení platu se připravte

Při vyjednávání o zvýšení platu musíte působit sebejistě a přesvědčivě. Nenechejte proto nic náhodě, na schůzku se předem připravte a dobře ji načasujte. „Připravte si výčet své dosavadní práce a další přesvědčivé argumenty pro zvýšení platu. Jednejte ale opatrně. Pokud žádáte o zvýšení platu bez domluvené schůzky, rozhovor vám může uškodit i přesto, že máte pocit, že jednání proběhlo konstruktivně,“ radí Ladislav Kučera, výkonný ředitel společnosti Hays Czech Republic.

K úspěšnému vyjednávání vás může dovést šest taktických kroků. Určitě nic nezkazíte, když je vyzkoušíte. Pokud vám šéf přesto nepřidá, dáte mu najevo, že se umíte ozvat, vybočit z průměru a nestát v koutě. Zvýšíte tím svou cenu ve firmě.

Šest taktických kroků k vyjednávání o zvýšení platu:

1. Proč si zasloužím zvýšit plat
Popřemýšlejte nejprve o tom, jaký přínos máte pro firmu a co všechno jste pro firmu udělali od posledního navýšení platu. „Buďte konkrétní, argumenty, že rostou životní náklady a pracujete dobře, nestačí,“ říká Ladislav Kučera. Vzpomeňte si na konkrétní příklady, do jaké míry pracujete samostatně, podnikavě, kdy na sebe berete odpovědnost a přicházíte s vlastními nápady. Zkrátka, připravte si pádné argumenty a přehled svých nejdůležitějších pracovních výkonů i přínosů pro firmu.

2. Jaká je má cena na trhu práce
„Zjistěte si, jaký plat mají podobně kvalifikovaní zaměstnanci. Pomoci mohou platové průzkumy na internetu,“ doporučuje Kučera. Porovnat svůj plat můžete například na webu platy.cz, nebo v Informačním systému o průměrném výdělku (ISPV), který zveřejňuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Jestliže zjistíte, že cena práce ve vašem oboru na srovnatelné pozici se pohybuje v určitém rozpětí, neorientujte se podle dolní hranice, ale té horní. Kdo hledí dolů, nemá velké sebevědomí a s žádostí o přidání zpravidla neuspěje.

3. Jak načasovat termín schůzky
Naplánujte si vhodnou dobu, kdy požádáte šéfa o schůzku. „Říká se, že pondělky ráno a pátky odpoledne nejsou ideální pro jednání tohoto druhu. Také není dobré téma začínat, pokud šéf nebo společnost řeší nějaké vážné problémy. Ideální je probrat plat při pravidelném hodnocení vaší práce,“ poznamenává Kučera. Pokud taková pravidelná hodnocení ve firmě nemáte, navrhněte termín sami. Jestliže šéf v dohodnutém termínu nebude mít dobrou náladu, zkuste schůzku pod nějakou záminkou raději posunout, aby do jednání nezasáhly jeho emoce.

Může se hodit

Najděte si dobře placenou práci na jobDNES.cz.

Vybírejte ze žhavých pracovních nabídek.

4. Připravte se na kompromis
Na jednání s šéfem o kolik chcete přidat, si pro sebe stanovte tři cíle – minimální přidání, maximální přidání a alternativní řešení. Nahlas sdělte šéfovi maximální částku, kterou chcete dosáhnout. Vytvoříte si tak prostor pro vyjednávání. Jestliže se dostanete do slepé uličky a šéf bude tvrdit, že ještě není doba, kdy by firma měla přidávat, navrhněte alternativní možnost. Třeba takovou, že byste přivítali příspěvek firmy na další vzdělávání a rozvoj své kvalifikace.

5. Pozor na vlastní emoce
Při jednání se chovejte zdvořile, buďte věcí, ale nenechte se zastrašit. Svůj maximální požadavek odůvodněte a v první fázi vyjednávání si za ním stůjte. Nadřízený však nikdy nesmí mít pocit, že ho vydíráte. I v případě, že máte pocit, že jste museli slevit, udržte své emoce na uzdě a myslete na to, že je to vlastně obchodní jednání. „Není dobré vyhrožovat odchodem z firmy či zmiňovat osobní potřeby zvýšení platu. To vašeho šéfa může vést k pochybám, zda jste pro firmu perspektivní z dlouhodobého hlediska,“ radí Kučera.

6. Výsledek schůzky shrňte
Výsledek jednání nemusíte akceptovat ihned, máte právo požádat šéfa, aby vám dal určitý čas na promyšlenou. Po schůzce se také vyplatí shrnout výsledky jednání do e-mailu, aby nedošlo k nedorozumění. Nikdy se ale nechlubte svým kolegům, že takové jednání proběhlo. Mohli byste si tím způsobit potíže a zkomplikovat život sobě i samotnému šéfovi.

Zvýšil se v posledních dvou letech váš měsíční příjem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 11. října 2015. Anketa je uzavřena.

Ano 1319
Ne 1051
Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

Zájem o nové byty je v současnosti nízký. Přesto nezlevní

Vyčkávání. Tak by se dala jedním slovem vystihnout momentální situace na trhu s byty v novostavbách ze strany zájemců o...

Virtuální, nebo osobní bankéřka. Víte, co která umí? Otestujte si své znalosti

Umělá inteligence prostupuje do téměř všech oblastí našeho života a finance nejsou výjimkou. Možná už znáte bankovní...

Hromadné řízení by pomohlo podvedeným, současný návrh ale šmejdy nepotrestá

Každý třetí Čech se setkal s neférovým jednáním, které by se dalo řešit podáním hromadné žaloby. Vyplynulo to z...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...