Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co udělat, když chcete převést majetek za života

  • 19
Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil třeba synovec, jak jste si přáli, anebo bylo postaráno o vašeho mazlíčka.

Pokud se rozhodnete převést svůj majetek ještě za svého života, pak sepíšete darovací smlouvu. V ní lze vymínit věcné břemeno například bytu. Takže vám, coby dosavadnímu majiteli, zůstane zachováno například právo dům užívat, a to buďto samostatně, nebo společně s vlastníkem, pěstovat plodiny na zahradě a podobně.

„Převod majetku za svého života je třeba si vždy velmi dobře rozmyslet, a to zejména jedná-li se o převod domu, v němž trvale bydlíme. I když se zřídí věcné břemeno, mohou se okolnosti v rodině změnit a fakticky znepříjemňovat užívání domu. A možnosti odvolat dar jsou poměrně omezené,“ vysvětluje prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Jaká jsou rizika:
Změnami okolností může být úmrtí nového vlastníka, exekuce či konkurzní řízení na nového vlastníka, ale také nový životní partner. Ve smlouvě si lze dohodnout i povinnost určitých služeb či pomoci od nového vlastníka. Možností je víc, ale vymáhání plnění může být někdy fakticky obtížné a soud, nota bene s vlastní rodinou, je vždy traumatizující. „Často toto lidé činí ve snaze ochránit rodinu před poplatky u notáře za dědictví, použijí smlouvy z internetu, ušetří a sami se pak bohužel přivedou do potíží,“ říká Neubauer.

Kolik to stojí:
Notář cenu neurčuje sám, ale stanovuje ji podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti. Odměna notáři za projednání pozůstalosti začíná na 600 korun bez DPH a její výše se neměnila už 17 let. Sepsání jednoduché závěti notářským zápisem stojí 1 500 korun bez DPH.

Když se například jedná o majetek v hodnotě 20 milionů korun a víc, pak je maximální výše odměny notáře za projednání dědictví 38 300 korun bez DPH.

Co je třeba zařídit:
Záleží na tom, jaký majetek vlastníte a jak s ním chcete naložit. Pokud opustíte svůj byt natrvalo bez možnosti se tam vrátit, pak samozřejmě můžete se svým majetkem naložit tak, jak chcete (prodat, darovat, pronajmout).

Čtěte také

Když se rozhodnete odejít například do domu pro seniory, je třeba si uvědomit, že byste neměli zůstat bez prostředků, protože i tento typ zařízení se platí. Pokud si chcete zároveň ponechat svůj byt, je dobré, aby důvěryhodný člověk měl možnost tento majetek spravovat, to znamená řešit platby energií a služeb, přístup k účtům a podobně. Také lze pro případ nesvéprávnosti učinit opatření, aby určitý člověk vykonával funkci opatrovníka.

Jak se hledá notář:
Notářských kanceláří je po celé republice 450 a jejich seznam, a tedy i svého nejbližšího notáře, naleznete na webu Notářské komory ČR. V kanceláři pracuje s notářem obvykle ještě notářský koncipient nebo kandidát, který agendu pro jednotlivé případy pomáhá připravovat. Schůzku si snadno domluvíte přes telefon uvedený v seznamu notářů nebo e-mailem.