Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat nepříjemnosti a problémy. Jaké možnosti nápravy mají bytová družstva a jaké společenství vlastníků, přibližuje předseda Svazu českých a moravských družstev Jan Vysloužil.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fenomén AirBnb se dotýká celé řady právních předpisů a ani nový občanský zákoník na jejich řešení bohužel neposkytuje jednoznačnou odpověď.

Záměrně pomíjím oblast legálnosti tohoto podnikání ve vztahu k dodržování ustanovení živnostenského zákona a rovněž tak problematiku, zda vlastník jednotky svou činností (ubytování hotelového typu) užívá byt k jinému účelu, a mělo by tedy dojít ke změně účelu užívání bytu z hlediska soukromoprávního.

Bude proto zřejmě na soudech, aby v jednotlivých případech posoudily, zda se vlastník jednotky svým jednáním dotýká práva jiného vlastníka jednotky v domě a zda mu tím neztíží výkon jeho práv svobodně spravovat a užívat svůj byt a zda tím neohrozí, nezmění nebo nepoškodí společné části domu. V takovém případě by soud mohl uložit vlastníkovi jednotky, aby od svého protiprávního jednání upustil.

Člen družstva musí mít souhlas představenstva

Domnívám se, že relativně větší možnosti ke zjednání nápravy mají v těchto případech družstva u družstevních nájemních bytů. Družstva jsou totiž zřizována za účelem uspokojování bytových potřeb svých členů a je zřejmé, že člen družstva, který družstevní byt podnajímá, si své bytové potřeby vyřešil jiným způsobem.

Jan Vysloužil

Předseda Předseda Svazu českých a moravských družstev Jan Vysloužil Jan...
  • Od roku 2009 je ředitelem a členem představenstva Stavebního bytového družstva Škodovák v Plzni.
  • Od roku 2017 je předsedou Svazu českých a moravských bytových družstev, který sdružuje bytová družstva a společenství vlastníků s působností v celé České republice.

K podnájmu bytu či jeho části navíc musí mít člen družstva souhlas představenstva, a pokud tak činí bez jeho souhlasu, může to být posuzováno jako porušování stanov, které by v konečném důsledku mohlo vést až k vyloučení z družstva a ukončení nájemní smlouvy.

Lze předpokládat, že vyloučený člen družstva se bude proti rozhodnutí o vyloučení odvolávat k soudu a bude na soudu, aby v této záležitosti rozhodl. Žalobu na neplatnost vyloučení bude muset podávat vyloučený člen družstva, což by samo o sobě mohlo vést pod hrozbou ztráty nájemního bytu ke zjednání nápravy.

U SVJ je jedinou možností žaloba

U vlastníků bytů v SVJ je problém daleko větší. Vlastník k nakládání se svým bytem souhlas SVJ nepotřebuje a hrozba vyloučení na něj také neplatí.

Přitom vlastník jednotky má podle nového občanského zákoníku povinnost oznamovat SVJ v případě, že přenechal byt k užívání jiné osobě po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce, změny v počtu osob užívajících byt a jméno a adresu této osoby.

Kromě toho je povinen vlastník jednotky oznamovat počet osob pro účely plateb za služby podle zákona o službách, pokud jde o osoby považované za osoby rozhodné pro rozúčtování služeb, které mají žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

Plnění těchto povinností lze vymáhat soudně. Na základě podnětu SVJ by mohl stavební úřad provést posouzení, zda v souvislost se „sdílením“ bytu nedošlo ke změně jeho účelu užívání a k porušení stavebně právních předpisů. Lze tedy doporučit, aby byl ve stanovách SVJ vyžadován pro změnu účelu užívání jednotky vždy souhlas všech vlastníků jednotek, protože v takovém případě by muselo být dodrženo toto ustanovení stanov při rozhodování uvnitř SVJ.

Obávám se však, že za současného stavu věcí je jediným možným řešením žaloba ostatních vlastníků, kteří se cítí kráceni na svých právech.

Teprve poté, co soud pravomocně rozhodne o tom, že vlastník jednotky je povinen se zdržet „sdílení“ bytu a porušování práv ostatních vlastníků jednotek v domě, se lze opět prostřednictvím žaloby domáhat prodeje jednotky toho vlastníka, který porušuje povinnost uloženou mu vykonatelným rozhodnutím soudu.

V každém případě jde o problém, jehož systémové řešení si vyžádá spíše roky, než měsíce, a neví si s ním rady ani celá řada měst a obcí. 

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Češi zachraňují peníze zlatem. Jak ale nakupovat chytře?

Češi v poslední době podle nejnovějšího Barometru spoření zachraňují své úspory před inflací mimo jiné zlatem a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Jak na penzijní spoření, aby nástup do důchodu nebyla finanční studená sprcha

Uvažujete o změně penzijní společnosti? Nebo jen chcete vyměnit staré penzijko za nové? Jak na to a co je výhodnější,...

Špatné jídlo, na pláž daleko, chybějící bazén. Jak na reklamaci dovolené

Premium Právě jste se vrátili z dovolené a vše neproběhlo tak, jak cestovka slibovala? Co vše můžete reklamovat a jak na to,...

KVÍZ: Jak znáte banky? A co víte o pojištění vkladů?

Baví vás svět peněz? Nebo jen rádi sledujete zpravodajství a máte sloní paměť? Vyzkoušejte si krátký kvíz, který...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...