Diskuse k článku

Smlouva o smlouvě budoucí vás při prodeji bytu někdy před daněmi nezachrání

Smlouva o smlouvě budoucí je běžným nástrojem i při prodeji bytu. Kvůli ní se ale můžete dostat do potíží s osvobozením od daně z příjmů. Nezapomeňte, že dvouletý časový test mezi nákupem a prodejem musíte dodržet, jinak budete muset daň zaplatit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

65c02

Mimochodem, co konkrétně znamená "nabytí nemovitosti"?

Jedná se o datum podpisu kupní smlouvy, nebo o datum zápisu na katastru (vklad práva), nebo datum vzniku právních účinků?

.

Tohle všechno klidně mohou být  tři různá data.

0/0
2.6.2009 17:48

ds2

Re: Mimochodem, co konkrétně znamená "nabytí nemovitosti"?

Den, kdy byl doručen návrh na vklad.

0/0
2.6.2009 19:38

hufnágl

mám za to, že je to kravina

na

Ýděsu nikterak neobvyklá. Zákon jesně hovoří o podmínce 2 let bydlení, kterou tedy splníme. Pak zákon hovoří o prodeji nemovitosti ve lhůtě alespoň 2 roky. Prodej nemovitosti se neděje smlouvou o smlouvě budoucí kupní. Prodej nemovitosti se děje smlouvou kupní, která je následně zavkladována. Dle zákona o kat. nemovitostí se nemovitosti nabývá až dnem pravomocného zavkladování na kat. nemovitostí.

Takže by autor článku laskavě mohl prozradit, je už to bývá slušností, odkud čerpal podklad na tento svůj dojem.

0/0
2.6.2009 12:13

Michal

Matení pojmů

Smlouva o smlouvě budoucí je pouze příslib, že v budoucnu bude uzavřena jiná smlouva ( většinou kupní ) za daných podmínek. Nikdo se tudíž nemůže dozvědět, že nějaká smlouva o smlouvě budoucí byla uzavřena, protože musí být nahrazena smlouvou kupní. Na katastr se musí předložit smlouva kupní. Na základě smlouvy o smlouvě budoucí katastr nemovitost nepřepíše. Jak se tedy finanční úřad dozví, že byla uzavřena nějaká smlouva o smlouvě budoucí? Že byla prodaná nemovitost se finanční úřad dozví z katastrálního úřadu až po převodu nemovitosti na základě kupní smlouvy. Právní účinky převodu nemovitosti jsou k datu podání návrhu na vklad. Pochybuji vůbec o tom, že lze podat daňové přiznání na základě smlouvy o smlouvě budoucí a že termín uzavření této smlouvy je datem zdanitelného plnění.

0/0
2.6.2009 0:26

Hamoun

Re: Matení pojmů

Smlouva o smlouvě budoucí může obsahovat finanční sankce. V případě, že smlouvu jedna strana nedodrží, musí se ty sankce uhradit. A možná je tím myšleno, že jsou tyto sankce zdaněny. A když se ještě ta strana obrátí k soudu, tak se to fin. úřad dozvědět může. Na každý případ je to zase nejasný.

0/0
2.6.2009 6:48

Petr

Re: Matení pojmů

Taky myslím, že by se to dalo bez problémů a legálně obejít. Strany se ve lhůtě pro uzavření ostré smlouvy prostě dohodnou na na zrušení smlouvy o smlouvě budoucí a na uzavření normální kupní smlouvy (kde stejně bývá obvykle potřeba upravit některá ustanovení odlišně od smlouvy o smlouvě budoucí, protože během času se objevují nové skutečnosti). Takže další nesmyslný a v podstatě nevymahatelný zákon.

0/0
2.6.2009 9:57

p.

Re: Matení pojmů

tady se jedná o to když dostanete se smlouvou budoucí také nějakou zálohu na kupní cenu, kwakoši

už chápete?

0/0
2.6.2009 13:19

Michal

Re: Matení pojmů

Zkuste prosím prakticky popsat jak půjdete podat daňové přiznání na základě uzavření smlouvy o smlouvě budoucí a přijetí nějaké zálohy, když jste právně majitelem nemovitosti stále vy.

0/0
3.6.2009 9:44

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz