Mám kartu = jsem dospělý. Za pořízení dětské karty se nic neplatí

aktualizováno 
Kdy je vhodný čas opatřit dítěti jeho vlastní účet a platební kartu, se nedá obecně říct. Záleží, jak moc je samostatné. Banky však na malé klienty myslí. Většina už od jejich osmi let.
S žádnou z dětských karet nelze platit na internetu, ale někdy mohou děti vybírat i z bankomatů v cizině. Ilustrační snímek

S žádnou z dětských karet nelze platit na internetu, ale někdy mohou děti vybírat i z bankomatů v cizině. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je však vhodné začínat tak brzo? Podle dětské psycholožky Hany Vaníčkové z Linky bezpečí k tomu nelze přistupovat paušálně. "Vždy záleží na konkrétním dítěti, jeho zralosti a na dlouhodobějším přístupu rodičů k němu," říká psycholožka. Rozdíly podle ní mohou být i mezi sourozenci vyrůstajícími ve stejném prostředí - zatímco jeden je v osmi letech už dost zralý a kartu mu můžete bez obav svěřit, pro druhého by taková samostatnost byla příliš velkou zátěží.

Osmiletým školákům můžete karty pořídit u ČSOB, České spořitelny, Fio banky, GE Money Bank a Komerční banky, dětem od deseti let je poskytují Poštovní spořitelna a Volksbank. Všechny podmiňují vydání založením dětského konta, výjimkou je Česká spořitelna. "Klient může požádat o kartu ke svému účtu pro dítě od osmi let," říká Jan Holinka z tiskového oddělení banky. Zároveň připomíná, že na rozdíl od karty k dětskému účtu, který Česká spořitelna rovněž nabízí, je karta k účtu dospělého zpoplatněná.

Kdo nabízí platební karty pro děti
bankakartavěklimit výběru (Kč)výběr z bankomatu (Kč) vlastní / cizí
Česká spořitelnaVisa Elektron8 letstandardně 600 za týden, max. 10 000 / měsíc6 / 40 (1)
Fio bankaMaestro8 let500 - 5 000 za týden10 výběrů měs. zdarma, pak 6 / 30 (2)
GE Money BankMaestro8 let200 - 2 000 za měsíc2 výběry měs. zdarma, pak 15 / 40
Komerční bankaMaestro8 let500 - 5 000 za týden0 / 35
Poštovní spořitelnaVisa Elektron10 let200 - 5 000 za týden2 výběry měs. zdarma, pak 5 (3) / 26
VolksbankVisa Elektron10 letlibovolný dle volby rodičů4 / 8 (4) / 35
Poznámka: (1) možno zvolit jako službu zdarma, (2) bankomaty ČSOB 6 Kč, (3) bankomaty Poštovní spořitelny a ČSOB, (4) bankomaty ČSOB     Zdroj: banky

Jiný systém má Fio banka, která podle své mluvčí Venduly Žaloudíkové nemá speciální dětské konto, ale umožňuje založení účtu i dětem od osmi let. Karty dětem vydává k dětským i rodičovským účtům.

Vlastní karta jako symbol důvěry

Pokud je vaším cílem naučit školáka spravovat finance, měli byste mu ke kartě dát také jeho vlastní účet. "Dětské konto učí potomka hospodařit s penězi a umožní mu první manipulaci s platební kartou," říká Michal Teubner z Komerční banky. "Dítě u sebe nemusí nosit hotovost, a přesto si může vybrat peníze, kdykoli potřebuje, a rodiče o ně nemusí mít starost," přidává další výhodu Jan Holinka z České spořitelny.

Než školákovi založíte vlastní konto, měli byste si jeho přístup k penězům ověřit pomocí kapesného. "I v oblasti financí je třeba dát dětem určitou svobodu a důvěru," připomíná Hana Vaníčková. "A prvním krokem může být právě kapesné."

Dětská platební karta však podle psycholožky nikdy nebude funkční sama o sobě, bez dalších výchovných kroků: "Děti se učí nápodobou - proto nezapomínejte na to, jakým vzorem jim jste při zacházení s financemi vy. Přemýšlejte, za co utrácíte, zda jste schopni ušetřit, jestli uvážlivě plánujete rozpočet..."

Limity jsou v režii rodičů

Dětské karty se od těch dospěláckých liší. "S kartou, kterou vydáváme k dětskému kontu Slůně, je možné vybírat z bankomatu, ale nelze s ní platit," říká Pavla Hávová z ČSOB. Podobné je to i u ostatních bank.

Některé karty, například Maestro od GE Money Bank či Visa Electron od Poštovní spořitelny, umožňují také dobíjení kreditu mobilních telefonů. S kartou od Poštovní spořitelny lze platit v obchodech, a dokonce i využívat službu cash back. Česká spořitelna platby kartou neumožňuje, ale lze je dítěti povolit, pokud o to rodiče požádají.

S žádnou z dětských karet nelze platit na internetu, možná trochu překvapivé je, že někdy mohou děti vybírat i z bankomatů v cizině. Pro výběr hotovosti jsou ovšem na dětských kartách limity. Banky nabízejí poměrně velkou volnost - záleží na vás, pro jakou částku se rozhodnete a jaký časový limit (denní, týdenní, měsíční) zvolíte.

Vydání je zdarma, někde se neplatí ani za výběr z bankomatu

Dětská karta je obvykle vydávána zdarma a banka si za ni nestrhává ani žádný roční poplatek. Její platnost je různě dlouhá, například ČSOB či Komerční banka ji vydávají na tři roky; častěji se však shoduje s platností karet pro dospělé.

U Komerční banky jsou výběry z vlastních bankomatů zdarma, Poštovní spořitelna či GE Money Bank nabízejí zadarmo dva výběry měsíčně. Česká spořitelna si sice za výběry ze svých bankomatů účtuje šest korun, ale zároveň poskytuje možnost zvolit si tři služby zdarma. Zpoplatněny jsou samozřejmě výběry z cizích bankomatů a ty v zahraničí.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Kurzy.cz Třetí důchodový pilíř není dlouhodobě efektivní a neplní svůj účel. V pátek se na tom shodla komise pro spravedlivé důc...

Najdete na iDNES.cz