Vyberte si peníze u pokladny v obchodě. Máte to zadarmo

aktualizováno 
S každým nákupem nad tři sta korun si při platbě kartou u mnoha obchodníků můžete vybrat i hotovost. A je jedno, jestli použijete debetní nebo kreditní kartu. Proti tradičnímu výběru z bankomatu má tato možnost nesporné plus, je pro naprostou většinu klientů zdarma.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Již čtyři roky si zároveň s úhradou útraty pomocí platební karty můžeme u pokladen obchodníků vybírat i hotovost. Tuto službu zvanou cash back v současnosti nabízí osm tuzemských bank. Za poslední rok se přidala UniCredit Bank.

První s cash backem přišla ČSOB, když u vybraných obchodníků nainstalovala speciální terminály. Ovšem vybrat si peníze nabízela jen svým klientům, což platilo ještě v loňském roce. Terminály pro cash back v současnosti provozují tři banky, Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Tyto banky zpřístupnily využití cash backu držitelům karet všech tuzemských bank, které tuto službu klientům umožňují.

cash back

Vybírat hotovost můžete při platbě debetní i kreditní kartou.
Zaplatit platební kartou musíte minimálně 300 korun.
• Vybrat si můžete maximálně 1 500 korun.
• Místa, kde cash back můžete využít, jsou označena samolepkami cash back Visa a MasterCard. Znamená to, že prodejce má u pokladny nainstalovaný cash back terminál, který při splnění určitých podmínek, umožní klientovi vyplatit hotovost.

V současné době se s cash backem setkáte v několika tisících prodejen různého zaměření. Seznam míst, kde je umožněn Visa cash back, najdete zde.

Všichni mají cash back zdarma, jen Česká spořitelna ne

Možnost vybrat si peníze zdarma je největší předností cash backu, tedy významnou výhodou proti výběru z bankomatu. Svým klientům to umožňují všechny banky, kromě České spořitelny. Banka od 1. září sjednocuje poplatek za službu cash back a za výběr z bankomatu na šest korun, do té doby za čtyři koruny.

Při výběru debetní kartou z bankomatu své banky zaplatí většina klientů od pěti korun, např. u Poštovní spořitelny nebo Komerční banky, až do patnácti korun u GE Money Bank. Ovšem využijete-li možnosti vybrat si hotovost při platbě debetkou u pokladny obchodu, máte výběr peněz zdarma.

Podle typů konta mají někteří klienti zdarma i několik výběrů z bankomatu v měsíci, např. u GE Money Bank, Komerční banky nebo Raiffeisenbank. Pro ně je tedy vhodnější nejdříve využít možnosti bez poplatku vybírat z bankomatu a po vyčerpání volných výběrů žádat o hotovost u pokladny.

Poplatky za výběr hotovosti debetní kartou
Banka Poplatek za cash back
(v Kč)
Poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky
(v Kč)
Česká spořitelna 6 6
ČSOB zdarma 6
GE Money Bank zdarma zdarma, nebo 15 (1)
Komerční banka zdarma zdarma nebo 5 (1)
mBank zdarma 0 - 35 (2)
Poštovní spořitelna zdarma 5
Raiffeisenbank zdarma 2 v měsíci zdarma, pak 9,90
UniCredit Bank zdarma 5
Zdroj: banky; Poznámky: (1) podle typu konta, od 3. výběru v měsíci platí 15 korun klienti Konta Genius; (2) banka nemá vlastní bankomaty, poplatky podle částky bezhotovostních transakcí kartou

Významně ušetříte pokud spíše využijete cash back než výběr z bankomatu cizí banky. Připravte se na úhradu poplatků dosahujících i několika desítek korun. Například u České spořitelny zaplatíte 40 korun, u GE Money Bank 38 korun či u Komerční banky 35 korun.

Kromě mBank vám většina bank, které cash back nabízejí, umožní vybírat hotovost u pokladny i z kreditní karty a opět zdarma. Desetikorunový poplatek zaplatíte jen u Raiffeisenbank a šestikorunový opět u České spořitelny. Ovšem to není nic proti tomu, kolik byste museli zaplatit za výběr hotovosti u bankomatu. Poplatky za získání peněz z kreditky se pohybují řádově v několika desítkách korun. Problematikou výběru hotovosti z kreditní karty jsme se zabývali v našem předchozím článku, podrobněji jsou poplatky za výběr hotovosti z kreditky u bankomatu zpracovány zde (údaje k 6.4. 2010).

Rychlost a pohodlnost – další plus cash backu

Slabší jedinci mohou mít pocit, že požadavkem na výdej hotovosti u pokladny zdržují frontu čekajících zákazníků, a proto cash back raději nevyužijí. Opak je pravdou, pokladník vám peníze vydá ihned poté, co projde bezhotovostní úhrada nákupu. Podmínkou však je, abyste dopředu nahlásili svůj záměr vybrat si hotovost a příslušnou částku.

"Pokladník vloží platební kartu do terminálu, nebo ji projede terminálem. Poté do terminálu zadá částku nákupu a odděleně částku výběru hotovosti. Držitel karty zadá svůj PIN a terminál obdrží autorizaci transakce. Na závěr zákazník dostane zakoupené zboží, vybíranou částku v hotovosti, účtenku a svoji platební kartu. Na účtence je zvlášť uvedena částka nákupu a zvlášť částka cash back," vysvětluje podrobnosti transakce Jan Holinka z České spořitelny.

Omezení: striktně daný limit útraty i vybírané částky

Kromě toho, že cash back není pro všechny (nemohou ho využít klienti Citibank, LBBW Bank a Volksbank), má i další nevýhody. Jednou z nich je minimální částka, kterou musíte v obchodě utratit, resp. uhradit platební kartou, abyste mohli cash back využít.

"Vedle mého pracoviště je prodejna, kde nabízejí cash back. Potřeboval jsem si vybrat peníze a protože se mi nechtělo do bankomatu, který mám dost daleko, rozhodl jsem se, že službu vyzkouším. Udělal jsem nákup asi za padesát korun, vytáhl kartu a nahlásil, že si chci i vybrat. Ale měl jsem smůlu, prodavačka mi řekla, že musím utratit minimálně 300 korun. Ale tolik za svačinu nedám," postěžoval si nám osmačtyřicetiletý Marek z Prahy.

Druhým zádrhelem je i částka, kterou si můžete cash backem jednorázově vybrat – maximálně 1 500 korun. Vzhledem k tomu, že průměrně si klienti z bankomatu vybírají kolem 3 500 korun (klienti Raiffeisenbank dokonce 5 600 korun), může to pro někoho znamenat opravdu velké omezení.

Zajímalo nás, proč jsou klienti takto limitováni. Banky nám poskytly informaci, že je to dáno podmínkami stanovenými karetní asociací. "Maximální výše vybírané částky a minimální částka je stanovena pravidly služby cash back pro Českou republiku, jejímž garantem jsou karetní asociace Visa a MasterCard," uvádí Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.

Ovšem dané hranice pro službu cash back karetní asociace nestanovují, ani nekontrolují. "Horní i dolní hranici si banky nastavily po vzájemné dohodě. Společnost MasterCard v rámci služby cash back požaduje existenci platební transakce pomocí platební karty větší než nula," upřesnil stanovisko MasterCard Pavel Javorský, obchodní ředitel společnosti.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Smlouva s ČEZ kvůli bloku je pro stát lepší, říká Babiš. Nový blok má být v Duko...

Kurzy.cz Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garan...

Najdete na iDNES.cz