Nalezená platební karta se stává bezcennou. Banka ji okamžitě zničí

aktualizováno 
Najdete-li platební kartu, odevzdejte ji do banky. Do které poznáte podle jejího loga na kartě. Banka ji ihned zablokuje a znehodnotí. Držitele karty většinou telefonicky informuje. Má pro něj připravenu kartu náhradní. Blokace ani znehodnocení karty vás nic nestojí.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - kreditní karta, platební karta, | foto: Profimedia.cz

S nalezenou hotovostí, případně jakoukoliv věcí větší hodnoty zamiřte za majitelem nebo na obecní úřad. Rozhodně si ji nenechávejte, jinak se v případě, že hodnota nálezu převýší pět tisíc korun, dopouštíte trestného činu zatajení věci (viz předchozí článek).

Kam s kartou, zjistíte na její zadní straně

Podobně je tomu i s nalezenou platební kartou. Také její neoprávněné použití by bylo kvalifikováno jako přestupek případně trestný čin.

Každá platební karta bez ohledu na to, zda se jedná o debetní či kreditní kartu, je označena logem banky a na její zadní straně najdete i adresu, kam kartu vrátit. Na některých kartách jsou uvedeny i instrukce, jak s kartou naložit. "Tato karta je majetkem Raiffeisenbank a může být používána pouze oprávněným držitelem. Zneužití je trestné. Při nálezu odevzdejte kartu Raiffeisenbank," upřesňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, informace, jak má člověk naložit s kartou této banky.

S nálezcem bankéř na pobočce sepíše protokol o ztracené kartě, ve kterém vyplní údaje o kartě, člověku, který ji přinesl i okolnostech nálezu. V některých případech mu předá i potvrzení o vrácené kartě.

O nálezu karty většina bank telefonicky informuje

Pokud ztratíte platební kartu a někdo ji vrátí, vaše banka vás bude ve většině případů telefonicky informovat.

Standardně však své klienty neinformuje Komerční banka. V GE Money Bank rozlišují způsob, jakým se o kartě dozvěděli. Pokud jim je nález oznámen telefonicky, stejným způsobem to sdělí i jejímu držiteli. V případě, že ji někdo předá na pobočce banky, je na bankéři, zda o tom informuje klienta. Povinnost informovat ovšem nemá.

Ve Volksbank nejprve ověří, zda je karta již zablokovaná jejím majitelem. Pokud ne, okamžitě ji zablokují a klienta o tom informují. Jestliže však klient již kartu sám zablokoval, banka ho o jejím nálezu neinformuje.

Banka kartu vždy zablokuje a znehodnotí

Pokud je do banky doručena nezablokovaná platební karta, banka ji vždy zablokuje. "Byla v držení cizí osoby, a proto je dobré z bezpečnostních důvodů kartu zablokovat. Třetí osoba může znát citlivé informace, například pro transakce bez fyzické přítomnosti karty," doplňuje Tomáš Kofroň.

Žádná z bank blokaci nezpoplatňuje. Poplatek podle sazebníků jednotlivých bank klient hradí až v případě, že mu je vystavena nová karta.

Po zablokování karty již není možné ji používat. Musíte požádat o vydání náhradní karty nebo karty nové. "Do 30 dnů má klient nárok na vydání nové kopie předchozí karty, jedná se o tzv. obnovu karty. Po této době již musíte zažádat o vydání karty nové," přibližuje praxi v ČSOB Irena Zatloukalová z externí komunikace banky.

Všechny banky nalezené platební karty znehodnocují. "Pracovník pobočky, který kartu obdrží, ji dle interních pokynů nahlásí na našem call centru, kde dojde k zablokování karty. Poté je karta znehodnocena a odeslána na Útvar vydávání a podpory platebních karet, kde pověřený pracovník prověří, zda proběhla blokace karty a poté je karta odvezena a s dalšími zrušenými kartami odvezena do spalovny," přibližuje postup Zatloukalová.

Ve Volksbank znehodnocenou kartu v bance uloží po dobu její platnosti pro případnou reklamaci.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz