Opravdu o ně už nikdo nestojí?

aktualizováno 
Po třetím týdnu, kdy všechny trhy odrážely především vývoj války v Iráku, a kdy na trhy působily spíše dobyté metry spojeneckých vojsk než fundamentální údaje, je dobré poohlédnout se zpět. Výsledky fondů vám však mnoho radosti neudělají.

Klesající výnosy fixně úročených aktiv (dluhopisy, peněžní trh) a vysoká volatilita na akciových trzích mají za následek následující obraz podílových fondů v České republice.

 

Fondy peněžního trhu už nikdo nechce

 

Mohli bychom říci, že o fondy peněžního trhu již nikdo nejeví zájem. Za uplynulý týden totiž žádný z fondů peněžního trhu určených pro retailové klienty nezaznamenal přírůstek aktiv ve fondu. S jedinou výjimkou, a sice fondu IKS peněžní trh, u něhož činil převis prodejů nad odkupy 108 mil. Kč. (Peněžní fondy určené pro právnické osoby a institucionální investory jsou stále atraktivní, avšak to je dáno spíše tím, že u nás není příliš mnoho možností, jak naložit s přebytečnou likviditou, či kam umístnit prostředky regulovaných subjektů. Největší nákupy (i prodeje) vykazuje ČSOB Výnosový, jehož čisté prodeje v minulém týdnu činily 725,5 mil. Kč, tedy celých 57 % čistých prodejů fondů v UNIS.) Naopak nejvíce peněz investoři vybrali z ISČS Sporoinvestu, kde se záporné čisté prodeje (již šestý týden po sobě) stávají pravidlem.

 

Jedním pozitivem v prostředí klesajících výnosů je skutečnost, že investiční společnosti reagují na tyto poklesy snižováním poplatků. Především u fondů peněžního trhu je správcovský poplatek důležitou determinantou dosaženého výnosu. Většina investičních společností je připravena snižovat alespoň o část své správcovské poplatky - viz např. ZDE. ČP Invest již u fondu peněžního trhu snížil poplatek z předchozích 0,75 % na současných 0,5 %. Což dělá z fondu ČP Investu

Nová příloha o podílových fondech vám poradí, jak nejlépe nakupovat podílové fondy. Podílové fondy 2003 - klikněte ZDE

– v kombinaci s nulovým vstupním poplatkem – nejlevnější fond peněžního trhu u nás.

 

Dluhopisové fondy jsou „v módě“

 

Převážná část investic do fondů směřovala v tomto roce do dluhopisových fondů. Vzhledem k jejich výkonnosti v roce 2002 se také není čemu divit. (Např. zmíněný odliv prostředků ze Sporoinvestu si ISČS jistě vynahradila na růstu majetku ve fondech dluhopisových, Trendbondu a Sporobondu, kam od začátku roku přiteklo již více než 3 mld. Kč.) Podílníky dluhopisových fondů však letos čekalo překvapení v podobě nízkých výnosů těchto fondů. Podíváme-li se na statistiku UNISu, kromě dvou fondů se za poslední měsíc propadly všechny dluhopisové fondy. IKS Plus bondový, s alokací aktiv především v Polsku, spolu s ČPI korporátních dluhopisů zaměřeným na výnosnější, ale také rizikovější firemní obligace, jako jediný dosáhl výnosu necelých 2,5 desetin procenta (resp. 22 desetin procenta u fondu ČPI).

 

Největší vinu na tomto vývoji má situace na trhu dluhových instrumentů, kde dochází k výraznému poklesu výnosů. Výnosy dluhopisů tak reagují opačným způsobem než akciové trhy.

 

Válka pomohla akciím

 

Akciové fondy, na rozdíl od dluhopisových, za poslední měsíc skončily všechny v kladných hodnotách (pokud zanedbáme „skomírající“ OPF Akro Svět). Navzdory tomu, že akciové trhy prodělaly bouřlivý vývoj rychlých posilování a následných korekcí, dokázaly akciové fondy udržet slušné výnosy. Nejvíce ziskový byl ISČS Eurotrend 6,88 %, druhý v pořadí skončil ISČS Sporotrend s 6,81 % a třetí pomyslnou příčku obsadil ČPI fond nové ekonomiky. Ačkoli měsíc březen vzhledem k již zmíněné vysoké volatilitě neskončil s příliš přesvědčivými výnosy, – více si můžete přečíst v článku shrnujícím vývoj na trzích v měsíci březnu: Jak reagují trhy na válku v Iráku? – české akciové fondy byly úspěšné – investice do domácího akciového fondu přinesla za měsíc 5,94 % výnosu, zatímco zahraniční fondy (s mezinárodně diverzifikovanými portfolii) vydělaly podle serveru Morningstar v průměru 3,46 % (celkem 1833 fondů).

 

Akciový fond s investičním horizontem alespoň tři roky nelze hodnotit podle měsíční výkonnosti, nicméně poslední měsíc mohl ukázat, jakým směrem se budou trhy ubírat v následujícím období, a hlavně, zda bude dále pokračovat odliv i z těchto fondů.

 

Novinky – další zajištěný fond

 

Ačkoli domácí investoři ještě na chuť zajištěným fondům nepřišli, v pravidelných intervalech jsou na trh dodávány nové fondy tohoto typu. V zajištěných fondech bychom měli vidět spíše alternativu termínovaných vkladů – vzhledem ke garantovanému výnosu, který v časovém horizontu čtyř až pěti let, není nijak vysoký – avšak s určitým ziskovým potenciálem. Ten by měl zajistit atraktivnost zajištěných fondů u retailových klientů. Nicméně dlouhá doba, která je nutná pro setrvání ve fondu (většina fondů „penalizuje“ předčasné ukončení investice) a vysoké počáteční investice (především u zahraničních fondů, kde dosahují v přepočtu 100 – 150 tis. Kč) jsou překážkou jejich většímu rozvoji. V České republice je totiž investiční horizont na velice nízké úrovni a vzdát se svých peněz na dobu delší než čtyři roky je zatím pro majoritní část investorů nepřijatelné. S postupující „vzdělaností“ v otázkách investic a se zkušenostmi bude přibývat i těch, kteří investují na delší dobu.

 

Novému zajištěnému fondu pod značkou ČSOB právě začíná šestitýdenní upisovací období. Fond ČSOB Světový Click+ 1 garantuje kromě počáteční investice také 4 % výnos. Fond má splatnost 4 roky a 4 měsíce, minimální investice činí 30 tis. Kč. Jak již bylo řečeno, ČSOB/KBC (fond má lucemburský domicil)  patří ke společnostem, které pravidelně zásobují trh novými zajištěnými fondy. Do konce roku bychom se tak měli setkat s dalšími čtyřmi zajištěnými fondy z tohoto investičního domu.

 

Obchodování podle UNISu

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Eurotrend 2,05% J&T Perspektiva A -2,23%
ČSOB evropský akciový 1,80% J&T AM EURO -1,30%
1.IN Akciový fond 1,64% AKRO Svět -1,18%
Dluhopisové ISČS Trendbond 0,41% ISČS Bondinvest -3,62%
1.IN Dluhopisový fond 0,34% ČPI Fond státních dluhopisů -0,20%
IKS Plus bondový 0,28% ČSOB český dluhopisový -0,15%
Fondy fondů IKS fond fondů 0,08%    
ISČS Globaltrend -1,74%     
1.IN Fond fondů -1,97%    
Peněžního trhu 1.IN Fond pen. trhu 0,15% ČSOB český peněžní trh -0,02%
ISČS Sporoinvest 0,06% AKRO Obligace -0,01%
ČSOB výnosový 0,04% Živnobanka Sporokonto 0,01%
Smíšené AKRO mezinár. balancovaný 1,47% investAGe AGb -0,40%
J&T AM FOND PLUS 1,21% AKRO OPF Český -0,24%
AKRO OPF Výnosový 1,21% ČPI - Universální -0,23%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 725,50 ISČS Sporoinvest -103,32
IKS Dividendový 351,60 IKS globální -55,33
ISČS Sporobond 138,38 Živnobanka Sporokonto -26,58
Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (2)

Investovat do akcií ČEZ nebo raději utéci? (2)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Otázku co dál s akciemi ČEZ si dnes klade nejeden investor. Odpověď v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERATIVNÍ NÁKUPČÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz