Lidé se bojí, peníze mají spíše ve slamníku

aktualizováno 
Velký objem peněz syslí Češi doma. Tahle varianta vítězí díky nulové inflaci a okamžité dostupnosti peněz. Opatrnost se kvůli krizi ještě zvýšila. Banky se tedy přebíhají ve výhodných produktech.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Od loňského roku narostl o 44 miliard korun objem peněz, které mají lidé na běžných účtech v bankách. I ti, kteří přímo nepřišli o peníze, je z fondů stáhli a dali je na bezpečnější místo do pojištěné banky.

Větší zájem je o termínované vklady. Jen za poslední čtyři měsíce si tam lidé uložili téměř 24 miliard korun. Podle údajů ČNB je na termínovaných vkladech 721 miliard korun.

Určitý náznak lepší investorské nálady tu přece jenom je. "Od srpna se lidé začali vracet k investováním do fondů," poznamenal Jan Bárta z ČSOB. "Klienti jsou ale stále obezřetní, a proto jsme pro ně nyní připravili tříletý zajištěný fond 1-2-3 Invest. Po třech letech by měla být hodnota prostředků minimálně stejná jako dnes," dodává.

Máme čekat na dluhopisy?

Kdo čeká netrpělivě na vydání pětiprocentních státních dluhopisů, je zatím zklamán. Poslanci odložili schvalování zákonů, které jsou nutné pro to, aby mohl stát dluhopisy vydat. Pokud je bude chtít ministr financí Eduard Janota prosadit, bude muset změnit podmínky výplaty peněz, nebudou tak výhodné, jak původně plánoval.

Ale podle Markéty Šichtařové ze společnosti NextFinance není o co stát: "Spekulativní nákup dluhopisu na několik měsíců není dobrý nápad. Leda, že by je chtěl majitel držet až do splatnosti, pak by vydělal na výnosu, který státní dluhopisy nabízejí. To však znamená uvázat se k držení dluhopisu na roky a risknout, že ten který stát nezbankrotuje."

Finanční instituce nezahálejí

A protože se bankám, ale ani pojišťovnám nelíbí, že si lidé moc neukládají, nepůjčují a nevyužívají všech produktů, masírují nás jednou reklamou za druhou. Podívali jsme se na několik nových produktů, se kterými se můžete poslední dobou setkat.

Co nového nabízejí banky

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz