Jak dobré je mít čipovou kartu

  0:02aktualizováno  0:02
Rozvoj moderních technologií neponechal stranou ani oblast platebních karet. Není tedy divu, že magnetické platební karty jsou nahrazovány kartami čipovými. Ty v porovnání se svými staršími sestrami přinášejí hned několik výhod.
Rozvoj moderních technologií neponechal stranou ani oblast platebních karet. Není tedy divu, že magnetické platební karty jsou nahrazovány kartami čipovými. Ty v porovnání se svými staršími sestrami přinášejí hned několik výhod.

Princip fungování čipových karet
Čipové karty obecně uvnitř skrývají mikroprocesor, kterému dnes nikdo neřekne jinak než čip. Čipy mohou sloužit buď jako prostředek ke čtení uložených dat anebo jich lze využít k zápisu nových dat. Čipová karta může komunikovat s bankomaty či platebními terminály buď pomocí kontaktních ploch na kartě, na které se přiloží terminálový snímač nebo bez jakéhokoli kontaktu díky využití elektromagnetického pole.

V čem magnetické platební karty zaostávají
Magnetické platební karty dnes již umožňují výběr peněz z bankomatů a zároveň i elektronické placení prostřednictvím terminálu. Za čipovými kartami však zaostávají především v ohledu množství uložených dat. Magnetický záznam totiž neumožňuje uložení více než 1288 bitů, což může být v některých případech málo. Na druhé straně čip může disponovat programem a pamětí přesahující 4 Mbyte. Kromě této zřetelné nevýhody se magnetické platební karty stávají mnohem snadnějším soustem pro nejrůznější padělatele.

Platební karty a bezpečnost
Dnes již s úsměvem se můžeme ohlédnout zpět na první platební karty a jejich zabezpečení. Platební karty díky rychlému rozvoji přitahovaly a stále přitahují větší počet kriminálních živlů. Není divu, neboť platební karty jsou skutečně asi nejsnadnějším mostem k penězům klientů bank. V tomto ohledu vítězí s přehledem čipové karty nad jejími magnetickými kolegyněmi. Rozsah paměti spojený s programovým vybavením čipových karet totiž nejen umožňuje zaznamenat disponibilní finanční částky klienta a denní limit pro off-line transakce, ale I případné nahrazení osobního kódu klienta PIN jiným druhem identifikace. V tomto ohledu magnetické karty jinou formu ochrany nenabízejí.

Vývoj a prognóza počtu čipových karet na světě

Tržní segment1997 (v mil.)2003 (v mil.)*
Telefonní karty6843 270
GSM69760
Bankovnictví49690
Zákaznické karty22320
Ostatní oblasti751 270
CELKEM9006 310

Pramen: DataMonitor
Vysvětlivky: Údaje pro rok 2003 jsou samozřejmě prognózou počtu čipových karet v jednotlivých odvětvích a celkového počtu.

Platební karty a náklady
Kromě vynakládání velkého množství finančních prostředků ze strany bank na zabezpečení maximální ochrany proti zneužitím cizí osobou se také banky snaží minimalizovat riziko ze strany vlastních klientů. Tím mám na mysli u debetních karet nepovolené přečerpání prostředků do debetu. Toto riziko se banky snaží minimalizovat prostřednictvím stanovení denních limitů výběrů, avšak dokonalou ochranu zaručuje pouze on-line autorizace transakce. To je v podstatě komunikace bankomatu či obchodního terminálu s informačním systémem banky. Ten musí vyhodnotit, zda klientem požadovaná částka je menší než zůstatek na jeho účtu. Jinými slovy jde o ověření, zda klient má na kontě dostatek peněz pro jím požadovanou transakci. Není divu, že vytvoření a následné udržování rozsáhlé sítě bankomatů a terminálů on-line stojí banky hodně peněz.

Elektronická peněženka přináší úspory
Cestou pro výrazné snížení nákladů vyplývajících z nutnosti on-line autorizace jsou čipové karty. Ty umožňují prostřednictvím takzvaných elektronických peněženek výrazné omezení on-line komunikace s informačním systémem banky. Klient využívající tohoto principu komunikuje on-line pouze v případě „dobíjení“ elektronické peněženky. Tím se rozumí převedení částky řekněme 30 tisíc z běžného účtu do této elektronické peněženky. Tu pak klient používá při komunikaci s bankomatem nebo s platebním terminálem u jakéhokoli obchodníka.

Tím odpadá povinnost ověření dostatečného zůstatku na účtu klienta on-line. Systém platebního terminálu či bankomatu umožňuje komunikovat pouze s elektronickou peněženkou, jejíž čip mu odpoví, zda je v ní dostatečný objem peněz pro požadovanou transakci. Použití tohoto systému tedy výrazně omezí nákladnou on-line komunikaci a nahradí ji levnou komunikací off-line. Cena komunikace karta-terminál je skutečně minimální. Z toho jednoznačně vyplývá, že budoucí vývoj povede k mnohem výraznějšímu nahrazování magnetických karet jejími mnohem inteligentnějšími, levnějšími a zároveň bezpečnějšími kolegyněmi s čipem.


Sponzorem dnešního komentáře je


Oracle E-Business Suite je náš nový software, který přináší spolehlivost a jistotu v každé situaci. Jde o sadu aplikací pro elektronické obchodování a kompletní zajištění obchodní činnosti podniku – od marketingu, přes odbyt a zákaznické služby až po účetnictví a řízení lidských zdrojů.
A nakonec proč nevyzkoušet řešení dostupné v jakémkoli jazyce či zemi!
www.oracle.com/global/cz/start/miliarda/intro.html
Autor článku nemá žádnou vazbu na finanční instituci uvedenou jako sponzora komentáře dne. Sponzoring komentáře dne je placenou službou serveru Fincentrum, která nemá žádný vliv na obsah komentáře.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz