Bolesti rodinného rozpočtu: chybné nákupy a investice

aktualizováno 
Nemám ani korunu, jsem na suchu! Tak často charakterizují lidé svou finanční situaci. A to i přesto, že jejich domácností proteče každý měsíc pořádná suma peněz. Způsob hospodaření se dá v mnoha z nich charakterizovat jednoduše: „turecké“.

 

Důvodů, proč mnohým rodinám chybějí finance, může být několik. Absence jakéhokoliv finančního plánování, život tak trochu nad poměry a s dluhy, špatné investice a hloupé nákupy. Jak tomu učinit přítrž? Pořádně se zamyslet nad způsobem hospodaření a najít v něm černé díry. Zatímco ve firmě, kde pracují, připadá lidem úplně normální, že se předem plánuje, kolik firma vydělá a utratí, v případě domácího hospodaření to běžné není. Přitom jen finanční plánování a přehled o příjmech a výdajích může odstranit chaos v rodinných financích.

 

Základem je finanční inventura

 

Klotové rukávy, nasliněná tužka a večer je o zábavu postaráno. Ale tak to naštěstí v žádné domácnosti nemusí vypadat, když se rozhodne zjistit, jaká je její finanční situace. Pro začátek postačí, pokud se do jednoho sloupce sepíší všechny příjmy a do druhého všechny měsíční výdaje. Čím podrobnější bude přehled, tím snadněji se budou hledat rezervy.

 

Hledáte informace o životním pojištění? Spolu s články na toto téma je naleznete zde.

V přehledu výdajů by se měla ocitnout pravidelná i jednorázová vydání. Například částky za nákupy potravin, oblečení, platby za bydlení a pojistky, náklady na rodinnou dovolenou či tábor dětí. Na straně příjmů se ocitají nejen mzdy a sociální dávky, ale třeba i dividendy či úroky z vkladů. Pro skutečné posouzení finančního rodinného rytmu je lepší sledovat příjmy a vydání delší dobu, alespoň tři měsíce.

 

Při porovnání obou sloupců se zjistí, jak na tom rodina je. Možná ji překvapí, kolik peněz proteče rozpočtem a jak málo z nich rodina odkládá, aby „dělaly“ další peníze a aby je bylo možné použít v případě mimořádných vydání. Kdo se nesmíří s představou, že bude své výdaje zapisovat každý den, má jinou možnost. Stanoví si limit útraty jednotlivých položek a snaží se jej nepřekračovat. To, co z limitu neutratí, dává stranou na nenadálé výdaje.

 

Jak nastavit správný denní limit? Je třeba zmapovat útratu za jídlo alespoň po dobu několika dní a limit jí přizpůsobit. To však není všechno. Zároveň by měl člověk zpracovat přehled celkové rodinné finanční situace. Sepsat všechno, co má a co by se dalo případně zpeněžit. „V rodinách chybí uspořádání dokladů o uložených penězích a sjednaných produktech, lidé nevědí, kde k nim mají doklady, kolik peněz na ně uložili a jak se zhodnocují,“ říkají odborníci z řad rodinných poradců.

 

Halíře dělají talíře

Chcete bydlet, nebo jen výhodně spořit? Srovnejte si jednotlivé spořitelny a vyberte si tu nejlepší!

 

Kde jsou rezervy v rodinném rozpočtu? Podrobné zapisování výdajů je pomůže odhalit: mohou to být drobná potěšení, která stojí denně pár korun, avšak měsíčně několik stokorun. Příkladně denně zbytečně utracená desetikoruna vydá měsíčně okolo 300 korun, ročně to je zhruba 3650 korun. Kdo ušetří na zbytečných nákupech 120 korun týdně, může si každý měsíc koupit něco na sebe. Nebo uspořené peníze investovat do stavebního spoření či penzijního připojištění. Za pět let bude mít přes 40 000 korun.

 

Rezervy jsou v nákupech počínaje každodenní koupí novin u stánku místo předplatného přes kávu z automatu navíc nebo jeden vsazený sloupec sportky, když čísla stejně nikdy nevyjdou. Málokdo se ubrání vyhazování potravin, protože přecenil apetit jednotlivých členů domácnosti a nakoupeným potravinám prošla záruka. „Denními příklady zbytečného utrácení je stravování v restauracích a zařízeních fast food, nákupy ve večerkách, kde je zboží dražší, neomezené telefonování,“ tvrdí odborníci. Podle analytika Vladimíra Pikory z Volksbank je největší černou dírou rodinného rozpočtu provoz automobilu.

 

Buďte ministrem financí

 

Základem dobrého hospodaření rodiny je sestavení rozpočtu. Lepší je přebytkový, který počítá s určitou finanční rezervou. Nejlépe na počátku roku je vhodné udělat celoroční finanční odhad, říci si, do čeho a kolik chce rodina investovat, zda jí na to bude stačit příjem, či je nutné se zadlužit. Pokud se rozhodne pro žití na dluh, měla by zvážit, zda ji splácení nezatíží příliš do budoucna. A pamatovat na to, že v každém případě by měla mít finanční rezervu zhruba ve výši tři až šestinásobku průměrných životních nákladů. Ta přijde vhod při nenadálých situacích, například nemoci, ztrátě práce a podobně.

 

Uvažujete o zajištění na stáří? Penzijní připojištění je ideálním způsobem - veškeré potřebné informace naleznete zde!

Být sám sobě zodpovědným ministrem financí je někdy těžké. Kdo si neví rady, může využít služeb finančních poradců. Ani to však nemusí být výhra - také při jeho výběru je třeba obezřetnosti. Pokud pracuje pro některou finanční instituci, může nabízet bez ohledu na výhodnost jen její produkty. „Řada finančních poradců způsobuje svými doporučeními klientům hůře odhalitelnou finanční ztrátu,“ upozorňují odborníci na finanční poradenství. „Například rozdíl mezi 'nějakou' hypotékou a 'správnou' hypotékou může činit stovky tisíc korun, stejně tak rozdíl mezi doporučeným a tím nejvhodnějším životním pojištěním. Doporučit mladému člověku vysoké platby do penzijního fondu nebo vložení peněz na termínovaný vklad s úročením jednoho procenta, to nejsou sice tragické chyby, ale ztracené příležitosti, které mohu přinést v souhrnu vysoké finanční ztráty,“ míní odborníci na finanční poradenství.

 

 

Zdá se vám, že příliš utrácíte? Nevíte, kam vám peníze mizí a jak to změnit? Přečtěte si naše aktuální téma a nechte si poradit!

 

Máte detailní přehled o rodinných výdajích? Sledujete je vůbec, nebo si myslíte, že to ve vašem případě není potřeba? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz