Banky představují nové služby za nové ceny

aktualizováno 
Banky se rozhodly zahýbat sazebníky. Své klienty tak cenami rozhodně potěší Poštovní spořitelna, novými službami zase Česká spořitelna a UniCredit Bank. Naopak nelibě změny ponesou chudší klienti Citibank.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Citibank zvýšila "nejabsurdnější poplatek“ loňského roku
Patrně největší překvapení čeká na klienty Citibank. Ta totiž k 1. dubnu zásadním způsobem mění výši poplatku za vedení multiměnového Citi konta. Zatímco dnes jeho majitel měsíčně vydá za souhrn služeb (běžný účet, spořicí účet, vydání debetní karty CitiCard Maestro, vydání kreditní karty Citibank Classic a služby CitiPhone a Citibank Online) 99 korun, od dubna to bude už celých 299 korun měsíčně.

Dlužno dodat, že předplacené portfolio služeb Citi konta bude rozšířeno ještě o tzv. investiční účet a poplatek postihne "pouze“ toho, jehož průměrný zůstatek na všech účtech v Citibank za příslušný měsíc nepřesáhne částku 500 tisíc korun. To je samo o sobě vylepšení, neboť v této chvíli poplatek za vedení Citi konta neplatíte v případě, že průměrný zůstatek za příslušný měsíc převýší 500 tisíc korun, ale pouze na investičním účtu.

Změny chystá i UniCredit Bank
Další bankou, která od dubna změní svůj sazebník pro fyzické osoby nepodnikající, je UniCredit Bank. Ta však přímo nepřeceňuje současné položky, nýbrž spíše rozšiřuje své portfolio služeb o pár novinek.

Tou hlavní je patrně nový způsob autentifikace (přihlášení) a autorizace (podepisování) transakcí prostřednictvím tzv. mobilního (SMS) bezpečnostního klíče. Mobilní klíč bude moci využívat jakýkoliv uživatel služeb přímého bankovnictví, a to tak, že si jednoduše např. v internetovém bankovnictví zvolí zaslání kódu. Musí si však nejprve požádat a především si předplatit těchto kódů hned celou sadu. Jedna sada 100 SMS s kódy přijde uživatele na 90 korun, přičemž k užití SMS jsou až do vyčerpání. Poté si o další sadu klient znovu požádá (a předplatí), např. v prostředí internetbankingu.

Česká spořitelna rozšiřuje portfolio pojištění
Změn doznal od března i sazebník České spořitelny. Ta však, podobně jako UniCredit Bank, jen rozšířila nabídku svých služeb. Konkrétně přidala u pojištění schopnosti splácet spotřebitelský či hotovostní úvěr další dvě pásma. Nově tak lze pojistit úvěr, jehož výše se pohybuje v rozmezí 200 až 300 tisíc korun.

Výjimkou je jen Poštovní spořitelna

V poslední době je tak výjimkou patrně jen Poštovní spořitelna, která zasáhla do svého sazebníku už od 1. března. Kromě kosmetických změn v textech vybraných položek ceníku pro fyzické osoby nepodnikající, s jedinou výraznější změnou, přecenila banka i některé položky sazebníku pro podnikatele. 

Mezi nepodnikateli úpravy uvítají nejvíce ti, co si neradi schovávají jakékoliv doklady. Pokud se vám totiž u Poštovní spořitelny stane, že ztratíte výpis z účtu a najednou jej budete potřebovat, nezaplatíte za opis více než 100 korun. Původně klient zaplatil 100 korun za opis pouze v případě, že původní výpis nebyl starší než 6 měsíců. Pokud ale starší byl, platil dvojnásobek – tedy 200 korun.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz