Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

USA chtějí pomoci automobilkám úvěry za 15 miliard dolarů

  • 21
Bílý dům a demokratičtí předáci amerického Kongresu se dohodli na pomoci automobilovému průmyslu. Plán na jeho záchranu počítá s úvěry za 15 miliard dolarů, tedy asi 300 miliard korun.

Dohodnutý návrh pokrývá klíčové body plánu, konečné podrobnosti však budou muset být ještě dojednány. Sněmovna reprezentantů by o předběžné verzi plánu měla hlasovat ještě dnes a poslat ji pak k jednání do Senátu.

Klíčoví zákonodárci vyzvali prezidenta George Bushe i nově zvoleného Baracka Obamu, aby pomohli získat pro návrh podporu v obou stranách u stále ještě skeptických zákonodárců.

"Tvrdá práce obou stran se vyplatila," řekl podle ČTK k dohodě demokratický senátor Carl Levin z Michiganu, státu, kde je ústředí všech tří amerických automobilek.

Záchranné krátkodobé úvěry by měly umožnit General Motors a Chrysleru odvrátit do března hrozící bankrot. Ford okamžitou pomoc nepotřebuje a chce pouze přístup k úvěru v případě zhoršení situace. Peníze přijdou, jak navrhovala vláda od začátku, z fondu ministerstva energetiky. Fond byl schválen již v září a byl určen k podpoře vývoje úspornějších a ekologických vozů.

Automobilky žádaly o pomoc v Kongresu

Tyto tři americké automobilky minulý týden požádaly Kongres o finanční injekci v celkové výši 34 miliard dolarů, ještě v listopadu přitom chtěly jen 25 miliard. - čtěte Šéfové automobilek šli do Kongresu pro další miliardy

Bush spolu s řadou republikánských zákonodárců vyjadřoval pochyby, zda budou automobilky schopny vůbec dlouhodoběji přežít. Obama se zasazoval o pomoc, zdůrazňoval však, že by měla být podmíněna jejich úplnou restrukturalizací.

Odboráři ze svazu United Auto Workers říkají, že bez pomoci by mohli všichni tři američtí výrobci dospět do likvidace. Automobilky zaměstnávají celkem čtvrt milionu lidí, nepřímo ale dávají práci až desetině Američanů.

Americký automobilový trh je nyní v těžké krizi kvůli ekonomické recesi a obtížnějšímu přístupu k úvěrům v důsledku finanční krize. V listopadu prodej automobilů včetně vozů zahraničních automobilek klesl meziročně o 36,7 procenta.

Firma General Motors například v srpnu oznámila, že chce prodat ikonu amerických terénních aut - značku Hummer. Jako hlavní důvod uvedl týdeník Business Week to, že lidé kvůli rostoucí ceně benzinu ztrácejí zájem o velká terénní auta s vysokou spotřebou. - čtěte General Motors chce prodat Hummer, nejspíše Indům

Podobný krok v březnu udělala konkurenční firma Ford Motor, která prodala indické společnosti Tata Motors výrobce terénních aut Land Rover. S ním největší tamní automobilka spolkla i firmu Jaguar, která vyrábí luxusní sportovní vozy.