Devět bank včetně obrů jako Citigroup, Goldman Sachs či Bank of America za devět měsíců letošního roku vyplatí zaměstnancům na mzdách a odměnách 108 miliard dolarů.

Devět bank včetně obrů jako Citigroup, Goldman Sachs či Bank of America za devět měsíců letošního roku vyplatí zaměstnancům na mzdách a odměnách 108 miliard dolarů. | foto: Profimedia.cz

Tři americké banky odmění přes krizi zaměstnance 20 miliardami dolarů

  • 10
Ať krize řádí, jak chce, bonusy se vyplácet budou, rozhodli se američtí bankéři. A to i přesto, že daňoví poplatníci musí přispívat na záchranu jejich ztrátových bankovních domů stovkami miliard dolarů.

To je trnem v oku americkému Kongresu, který požaduje vysvětlení, proč banky, které potřebovaly ke svému přežití státní pomoc, nyní vyplácejí desetimiliardové odměny.

Devět bank včetně obrů jako Citigroup, Goldman Sachs či Bank of America za devět měsíců letošního roku vyplatí zaměstnancům na mzdách a odměnách 108 miliard dolarů. To je jen o třináct miliard méně, než kolik do bankovních domů v posledním měsíci napumpovala v rámci záchranného plánu vláda.

Další stovky miliard jsou ještě navíc na cestě. Tento rozpor se nelíbí demokratickému poslanci Henrymu Waxmanovi, předsedovi Komise pro dohled a vládní reformu. Bankám proto poslal dopis, ve kterém je žádá, aby uvedly, kolik letos vyplatí v průměru jednomu zaměstnanci, co z toho jsou běžné mzdy a co odměny.

Vše o bankovní krizi

Přidala se k němu i republikánská senátorka Olympia Snoweová. "Na finančních institucích, které přijaly vládní pomoc, bychom měli žádat, aby čelily následkům svých předchozích špatných rozhodnutí," zahřímala na adresu Wall Streetu ve svém včerejším prohlášení.

Do 10. listopadu mají obeslané banky vysvětlit jakékoliv změny ve výši vyplacených mezd a odměn mezi lety 2006 a 2008 a sdělit, kolik dostane deset nejlépe placených pracovníků. Kongresmany také zajímá, kolik lidí si na odměnách ke mzdě přilepší o více než půl milionu dolarů.

Odměny za bankrot
U některých bank už jsou výše kompenzací známy. Kdysi ikonické investiční banky Goldman Sachs, Morgan Stanley (obě se přeměnily na komerční banky a podléhají dozoru centrální banky) a Merrill Lynch (byla pohlcena Bank of America) letos počítají s odměnami celkem ve výši dvaceti miliard dolarů.

Merrill Lynch svým lidem například vyplatí 6,7 miliardy dolarů (125 miliard korun), jen o dvě stě milionů méně než loni. Hodnota akcií banky se přitom zřítila o sedmdesát procent od začátku roku. Nový vlastník ovšem odmění jen ty zaměstnance Merrill Lynch, kteří podali přiměřený výkon – například poradce, který firmě dokázal zajistit 350 tisíc dolarů na poplatcích klientů, dostane bonus ve výši pětiny ročního platu.

Bonusy dostanou dokonce i někteří zaměstnanci zkrachovalé Lehman Brothers, uvedla agentura Bloomberg. Někdejší brokeři Bear Stearns, kterou na jaře před krachem zachránila akvizicí konkurenční JPMorgan Chase, mají slíbené odměny ve výši až sto procent ročního platu. Důvod? Aby neutekli ke konkurenci.

Třetina lidí dostane přidáno
Větší bonusy než loni očekává více než třetina zaměstnanců na Wall Streetu. A to navzdory tomu, že finanční sektor USA spolkne pomoc za sedm set miliard dolarů a tři z pěti největších investičních bank zmizely v propadlišti dějin. Vyplývá to z průzkumu personálního internetového portálu eFinancialCareers.

Evropa naproti tomu tak benevolentní není. Německo například podmínilo vládní pomoc jednotlivým bankám omezením výše ročního příjmu jejich manažerů na půl milionu eur (12,5 milionu korun). Nejvyšší manažeři evropských bank ING a KBC, které nedávno obdržely státní pomoc, nedostanou letos žádné bonusy.

Podle britského týdeníku Economist však nemusí být bonusový strop nejlepším řešením, protože pouze zrychlí odchod nejlepších lidí z bankovního sektoru.