Švédský sociální stát se hroutí. Rostou náklady a chybějí úředníci

  6:00aktualizováno  6:00
Švédský sociální systém, jeden z nejštědřejších na světě, je dlouhodobě neudržitelný. Kromě zvyšujících se finančních nákladů bude v příštích letech zápasit také s nedostatkem zaměstnanců ve veřejném sektoru. Tento zásadní problém bude řešit příští švédská vláda, jejíž vznik je zatím v nedohlednu.

Šéf Švédských demokratů Jimmie Akesson agituje v Sundsvallu (17. srpna 2018) | foto: AP

Volby totiž před dvěma týdny skončily patem, v 349členném parlamentu drží 144 křesel koalice Sociálních demokratů, Levicové strany a Zelených. Dalších 143 mandátů získaly Umírněná strana, Křesťanští demokraté, Liberálové a Strana středu, jež tvoří opoziční blok. A 62 míst obsadila po historickém úspěchu extremistická partaj Švédští demokraté. S tou ovšem ostatní strany zatím odmítají jednat, vzhledem k jejím neonacistickým kořenům.

Analytici se vesměs shodují, že povolební vyjednávání budou dlouhá a nevylučují ani možnost předčasných voleb. Nejvíc mediálně exponovaným tématem voleb byla bezpochyby migrace, kromě ní však švédské voliče zajímala také budoucnost sociálního systému, v němž tkví jeden z největších problémů, které bude muset příští vláda řešit.

Švédský sociální stát stojí na masivním zdanění tamního obyvatelstva, horní sazba daně z příjmu činí 61,85 procenta. Severská země za to obyvatelům nabízí řadu nejrůznějších benefitů, jako je dotované zdravotnictví, bezplatné školství, příspěvky na bydlení a mnohé další.

Vládní výdaje neustále rostou

Od přelomu tisíciletí byly na téma udržitelnosti švédského sociálního státu napsány desítky studií a jejich výsledky vesměs nejsou příliš pozitivní. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že současný model není udržitelný. Časopis Foreign Policy dospěl k závěru, že je to hlavně ze dvou důvodů: stárnutí populace a postupné zvyšování zátěže veřejného sektoru.

Statistiky Mezinárodního měnového fondu uvádějí, že zatímco v roce 2000 byly vládní výdaje na úrovni 1 250 miliard švédských korun, v minulém roce už to bylo 2 214 miliard.

Fotogalerie

Úřad švédského generálního auditora navíc vydal minulý rok zprávu, podle které se vládní odhady dlouhodobého výhledu sociálního systému značně liší od prognóz expertů. Zpráva také zdůraznila zvýšenou potřebu státních dotací. 

Auditor totiž dospěl k závěru, že pokud má státní sektor dál fungovat v současné podobě, bude mezi lety 2020 a 2030 potřebovat další finanční injekce v souhrnné výši 200 miliard švédských korun (téměř 500 miliard Kč).

Kromě rostoucích výdajů zaměstnává systém stále víc a víc lidí. Agentura Bloomberg uvádí, že do roku 2025 by se měla celková pracovní síla ve Švédsku zvětšit o 207 tisíc lidí, což je ale méně, než potřebuje pouze samotný sociální systém na to, aby v současné podobě přežil.

I když Švédsko přijalo během uprchlické krize nejvíc lidí ze všech zemí EU (v přepočtu na počet obyvatel) a jeho populace by se i z tohoto důvodu měla během příští dekády zvětšit o deset procent, pro pokrytí potřeb veřejného sektoru v současné podobě to stále není dost. Imigrace je navíc v zemi citlivým tématem už od roku 2015, kdy se Švédsko rozhodlo obnovit kontroly na hranicích.

Pokud nedojde k vytvoření široké pravolevé koalice, nejpravděpodobnějším scénářem je vláda s přímou či nepřímou podporou Švédských demokratů, kteří se proti migraci jasně vymezují. V takové politické atmosféře není řešení nedostatku pracovních sil příchodem dalších cizinců pravděpodobné.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Trump si z volební kampaně „ulil“ 30 milionů do vlastních firem

Donald Trump na mítinku v Tampě na Floridě. (24.10.2016)

Americký prezident Donald Trump v rámci kampaně za své znovuzvolení vybral od dárců přes 50 milionů dolarů. Část z...

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě

Vstup do pařížské centrály Google.

Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu....

Zambie zakázala nápoj řízlý viagrou, muž si stěžoval na nežádoucí erekci

Viagra

Zambijské úřady zakázaly energetický nápoj „pančovaný“ viagrou. Jeden z konzumentů si loni podle agentury Reuters...

Najdete na iDNES.cz